Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hány éves lehet az eredeti...

Hány éves lehet az eredeti Biblia?

Figyelt kérdés

Arra a Bibliára gondolok amelyet pl. Károli is lefordított.

Köszi?



2014. márc. 19. 22:29
 1/4 anonim ***** válasza:
A tridenti zsinaton allitottak ossze a Bibliat, ha jol emlekszem, 1350 korul. De pl. Az Oszovetseg konyvei mar Jezus koraban is leteztek. Mark evangeliuma 50 evvel Jezus halala utan irodott egyebkent.
2014. márc. 19. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Károli 1590-ben fordította le a teljes Bibliát magyarra.


Ami magának a Bibliának a keletkezését illeti, a legrégebbi könyveit Mózes írta, aki 3500 ezelőtt élt. Az utolsó könyveket pedig János apostol írta, az i.sz. 90-es években.

2014. márc. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ami a tridenti zsinatot illeti, semmi köze nincs a Biblia összeállításához. Azon a zsinaton a katolikus egyház saját maga számára megerősítette a deuterokanonikus iratok hitelességét. Azért mondom, hogy saját maga számára, mert a héber és protestáns kánonban ezek az iratok nincsenek benne. Ami pedig az evangélimokat illeti: Jézus Krisztus 31-ben halt meg, az első evangéliumot Máté apostol írta, még 50 előtt.
2014. márc. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nincs "eredeti Biblia". A Biblia egy könyvgyűjtemény, mely 66 könyvből áll. Az isz. II. századtól fogva kezdték ezt a nevet a keresztények Istentől ihletettnek vallott iratgyűjteményükre alkalmazni. A legrégibb ószövetségi iratok az ie. XV. században keletkeztek. A könyvnyomtatás feltalálásáig (XV. század) közel háromezer éven át kézi másolású iratok őrizték a szöveget és örökítették át az újabb és újabb nemzedékeknek. Az I. században íródott újszövetségi iratoknak is közel másfél évezreden át kellett ilyen formában fennmaradniuk.


Ekkora időtávolság mellett természetes, hogy az autografák, az eredeti kéziratok egyetlen bibliai könyvről sem állnak rendelkezésünkre. A XIX. század második felétől felfedezett ősi, bibliai kéziratok megismerése előtt a tudományos szövegkritika azt vallotta, hogy a gyakori másolás során akarva-akaratlanul is sokat torzulhatott a szöveg. Nagy és objektíven megválaszolhatatlannak látszó kérdés volt a szöveg hitelességének kérdése. A nagy jelentőségű ó- és újszövetségi kéziratleletek kritikai feldolgozása mára azonban már megtörtént, és ez lehetővé teszi a kérdés megnyugtató lezárását. A közvélemény azonban általában keveset tud a vizsgálatok eredményéről. Még ma is népszerű ellenvetés a bibliai tanítások komolyan vételével szemben, hogy naiv dolog azt hinni, hogy az egykori próféták és apostolok írásait olvassuk mai Bibliánkban. Lehetetlennek vélik, hogy a szöveg ennyi idő távolából pontosan fennmaradt volna.


Üdv. Péter

2014. márc. 20. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!