Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztény szemszögből nézve...

Keresztény szemszögből nézve megengedett a hazugság?

Figyelt kérdés
Ezt azért kérdem mert "egyesek" szerint a jó cél érdekében néha megengedett. De hová vezet a hazugság ha azt időben merjük?

2014. márc. 30. 19:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
nem
2014. márc. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Csak a nem keresztényekkel szemben.
2014. márc. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a hamis tanúskodás számít bűnnek.

A hazugságnak szimplán nincs értelme.

Én elméletben nagyon jól tudok hazudni, gyakorlatban viszont inkább szépítek vagy elküldöm az illetőt máshová vagy azt mondom, hogy nem tudom/nem vagyok benne biztos/majd meglátom/talán stb...:D

Egyszerűen hazudni csak akkor van értelme, ha:

- Meg akarsz lepni valakit (a végén elmondod az igazat és senkinek sem lesz baja belőle).

- Megmentesz vele valakit.


Egyáltalán nem kell dicsőn megöletni másokat.

2014. márc. 30. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
hazugság? Nincs az az ember aki életében nem hazudott! Mindig az adott pillanat értelme az okozója. Pl elkerülj 1 veszekedést, valamit kitalálsz, és már is hazudtál, amit később be vallasz...
2014. márc. 30. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Szia

Egy afrikai közmondás szerint „egyetlen hazugság tönkretesz ezer igazságot”.


Keresztény szemszögből a hazugság bűn bármely formában is.

A biblia nem tesz említést kegyes hazugságról

sőt a legkisebb dologban is mindig igazat kell mondani,


(Efézus 4:25) 25 Ennélfogva most, hogy levetettétek a hazugságot, igazat mondjon mindegyikőtök a felebarátjának, mivel egymáshoz tartozó tagok vagyunk.

(Kolosszé 3:9) 9 Ne hazudjatok egymásnak. . . .

(Jelenések 21:8) . . .és az összes hazug osztályrésze a tűzzel és kénnel égő tóban lesz. Ez jelenti a második halált.”

A hazugság az ajkak törvényszegése, amely halálos csapdát állít azoknak, akik hazudoznak (Jelenések 21:8).

(Példabeszédek 6:16–19) 16 Hat dolog van, amit Jehova gyűlöl, és hét dolog, ami utálatos a lelkének: 17 a kevély szemek, a hazug nyelv, az ártatlan vért ontó kezek, 18 az álnok tervet forraló szív, a gonoszságra siető lábak, 19 a hazugságot szóló hamis tanú, s aki viszályt támaszt a testvérek között.


(Zsoltárok 5:6)  6 Elpusztítod a hazudozókat; A vérontó és csaló embert utálja Jehova.

(Zsoltárok 34:13) 13 Őrizd meg nyelvedet a rossztól, És ajkadat a megtévesztő beszédtől.


Mivel a hazugság atyja Sátán aki hazudik az Őt utánozza. s sok ember halálát okozza az első hazugság.

A ’hazugokat’ a gyávákkal, a gyilkosokkal és a paráznákkal együtt említik és egyetlen ilyennek sem lesz helye Isten új világában (Jelenések 21:8).


Katy Weaver

2014. márc. 30. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Húha, borzasztó. Micsoda veszteség...
2014. márc. 30. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Megvan írva, hogy sem hazug sem parázna sem bálványimádó nem jut be Isten országába.

Ha valaki hazudik bűnbánatot kell tartania le kell tenni a bűneit Jézus kezébe.

2014. márc. 31. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Hadd tegyek fel egy kérdést. Mondjuk Szíriában élsz (csak, hogy valami aktuálisat mondjak), és berohan hozzád egy gyermek, akit fegyveresek üldöznek azzal, hogy megöljék, mert mondjuk a családja Aszad-párti. Kisvártatva megjelennek a katonák, és kérdezősködnek: itt bújt el a gyerek? Te mit mondanál? Én hazudnék.
2014. márc. 31. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Mi az, hogy keresztény szemszögből? Te azt képzeled, ez a keresztények tulajdonsága? Nagyon tévedsz, ez a normális emberek tulajdonsága.

Más (ha már előhozták). Mi az, hogy hazugság? Sokfajta van. A hazugságnak (mint minden más beszédnek) célja van. A cél lehet pozitív (mások, a többség számára hasznos), negatív (önző) és semleges. A kijelentés ettől függően értelmeződik és kap értéket. Betű szerint lehet, hogy nem felel meg e valóságnak egy kijelentés, de előfordul, hogy ez sok ember számára kedvező, sőt az eseményekben kedvező fordulatot hozhat. Ez esetben hazugságnak nevezni, közönséges félrevezetés/összemosás/tudatlanság. Lehet bővíteni, válogatni.

2014. márc. 31. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ugyanazt akartam írni, mint a 8. válaszoló. A Tízparancsolat nem véletlenül nem tartalmaz kategorikus tiltást a hazugságra (pl.: "Ne hazudj!"). A hazugságot az aljas szándék és a rossz következmény teszi bűnné, önmagában nem lehet bűnnek vagy nem-bűnnek nevezni. Tehát nem minden körülmények között számít bűnnek, illetve nem ugyanaz egy hazugságot kimondani és hazug embernek lenni. Bűnnek a bűnös tettek számítanak. Ha azért hazudsz, hogy megmentsed valakinek az életét, az igaz tett, tehát nem lehet bűn.

Ha úgy mentesz meg valakit, hogy az életedbe kerül, akkor öngyilkos vagy és bűnt követsz el? Nyilván nem. Ugyanígy, ha egy helyzetben a hazugság az erkölcsileg helyes és az igazmondás az erkölcsileg helytelen választás, akkor nemcsak hogy nem bűn hazudni, de kötelező is.

"Róm 3:7 Mert ha az Istennek igazsága az én hazugságom által öregbült az ő dicsőségére, miért kárhoztattatom még én is, mint bűnös?

Róm 3:8 Sőt inkább ne cselekedjük-e a rosszat, hogy [abból] jó származzék?"


"Ján 15:12 Ez az én parancsolatom, hogy szeressétek egymást, amiképpen én szerettelek titeket.

Ján 15:13 Nincsen senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja az ő barátaiért."

Ez is egy nagyon fontos ige. Ha pl. a nácik üldöznek egy zsidó családot, és én tudom, hol bújkálnak, majd jönnek kérdezősködni a katonák, hogy nem láttam-e őket, akkor kétféle választás lehetséges. Egyik: megmondom, hogy de igen, meg is mutatom, hol vannak. Másik: leplezem őket, ha kell hazudok is. De ez esetben, ha mégis legbuknak, akkor nemcsak őket, hanem engem is kinyírnak. Tehát az első esetben igazat mondok a saját érdekemben, de ez mások életébe kerül. A második esetben hazugságommal a saját életemet kockáztatom azért, hogy másokat megmentsek. Kérdem én: melyik az aljas önzés, és melyik az önfeláldozó szeretet cselekedete?!

Épp ezért Isten teljes cselekedetet néz az ítéletnél, nem merev kategóriákat. A parancsolatok rangsorolva vannak, és a szeretet, az élet védelme határozottan előrébb van a rangsorban sok más parancsolatnál. Erre vall pl., amikor Jézus ilyeneket mond:

"Luk 13:16 Hát ezt, az Ábrahám leányát, kit a Sátán megkötözött íme tizennyolc esztendeje, nem kellett-e feloldani e kötélből szombatnapon?"

vagy:

"Márk 2:25 Ő pedig monda nekik: Soha sem olvastátok-e, mit művelt Dávid, mikor megszűkült és megéhezett vala társaival egybe?

Márk 2:26 Mi módon ment be az Isten házába az Abiátár főpap idejében és ette meg a szent kenyereket, amelyeket nem szabad megenni csak a papoknak; és adott a társainak is?

Márk 2:27 És monda nekik: A szombat lőn az emberért, nem az ember a szombatért."


Világos, hogy Jézus számára volt egy rangsor a parancsolatok között, és nem habozott akár nyíltan megszegni egy papíron kötelező parancsot, ha egy erősebb erkölcsi törvénynek kellett érvényt szerezni. "A legnagyobb" parancsolatnak a szeretet parancsát nevezte, és ha van legnagyobb, az azt jelenti, hogy ha olyan helyzet adódik, hogy ez szemben áll valamelyik másik paranccsal, akkor ennek kell engedelmeskedni, nem amannak.

2014. ápr. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!