Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova Tanúi egyes újabb...

Jehova Tanúi egyes újabb cikkeiben miért magázzák egymást a Tanúk, ha eddig a tegezés volt a természetes?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 17. 22:54
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Azon gondolkozom, hogy melyik magyar nyelvű ember helytelenítené azt, ha két Tanú tegezné egymást a saját irodalmaikban? De bizony nem tudok rájönni, hogy ki tudna ebbe jogosan belekötni. Ugye érted a problémámat? Nyilván nem a világ legfajsúlyosabb kérdése, de míg nem kapsz valamire ésszerű választ, téged sem hagy nyugodni a kérdés, igaz?
2014. ápr. 19. 11:42
 12/25 anonim ***** válasza:

Nem kedves kérdezö, nem értem, igazán nem értem a problémádat.


Lehet hogy tizen vagy huszon éves vagy. Ez a korosztály is másképp gondolkodik egy kissé ezen a dolgon, de másképpen az 50-en felüliek is. A magázás nem sérti az idösebb korosztályt. A fiataloknak meg nem marad egyébb, mint ezt megérteni. :)

Miért kell hogy ez annyira elvegye a kedved? Figyelj a tartalomra. Érdekes, tanulságos cikkek, márcsak egy tegezés-magázás ne rontsa el az életedet :)

Katy

2014. ápr. 19. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Látom kedves Kati, még mindig nem érted a kérdésem igazi okát. Ez nem korosztály kérdés, de nem is etikett kérdés, hiszen az az igazi kérdésem, hogy kit zavarhat Magyarországon, ha a Tanúk a cikkeikben tegezik egymást??? Márpedig ha nem zavarhat igazság szerint senkit, akkor miért magázzák egymás???? Ez azért különösen zavaró, mert a Tanúk a tegezést nem véletlenül alkalmazzák egymás között. Ez náluk elvi kérdés, hiszen hittestvérek, és testvérek nem szokták magázni egymást. Nem is beszélve az angol nyelvi háttérről, ahol ez a fajta távolságtartó magázódás idegen szokás.


Tehát értem én a magyart, vagy az ennél is sokkal magázósabb nyelvi kultúrát, pl. franciát, de én nem az ilyen emberi szokásokról beszélek, ezt elfogadom, és én is magázom azt, aki annyira akarja. De te nem tartanád furcsának, ha holnap egy hittestvéred úgy köszönne neked a gyülekezetben, hogy "üdvözlöm önt!"??! Vagy ha nyilvánosan, mások előtt elkezdene magázni, mit szolnál??? Ezek az én kérdéseim, ugye nem is olyan mellékesek. :-)


Persze, a tartalomra is figyelek, de azért még nem bagatellizálom el azt, amit nem értek...

2014. ápr. 19. 16:18
 14/25 anonim ***** válasza:
üdv, a cikkek úgy vannak bevezetve, hogy nem egy testvérrel, hanem pl egy biokémikussal készül az interjú. az,hogy a riportalany jt, csak a cikkvégén derül ki. jó észrevétel.
2014. nov. 4. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

Igen, ez már egy fokkal logikusabb válasz volt, köszi! De azért a cikkekből nem csak a legvégén derül ki, hogy az illető tudós Jehova Tanúja, mert ésszerűen éppen arról ír, hogyan tudja összeegyeztetni a hitét azzal, hogy magasan képzett szakember. Gondolom úgy vannak vele, hogy ha már addig is a magázódás ment, akkor az egész cikket így kell végigvezetni.


Ezek szerint akkor a magyarban a tudományos fokozathoz "illik" magázódni, vagy így van ez minden más kiadványaitokban is, minden más viszonylatban?

2014. nov. 5. 09:22
 16/25 anonim ***** válasza:
üdv, érdekelne, hogy a te véleményed szerint miért?
2014. nov. 5. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 KZitus ***** válasza:

Kedves kérdező

Egy ilyen interjúra gondoltál?


INTERJÚ | STEPHEN TAYLOR


Egy pénzügyi elemző beszél a hitéről


Stephen Taylor professzor a Sydney-i Műszaki Egyetemen tanít és kutat. A pénzügyi piacok hatékony szabályozását tanulmányozza. Az Ébredjetek! arról kérdezte, hogy milyen hatással voltak a hitére a kutatásai.


Mesélne a családjáról?


A szüleim templomba járó, becsületes és dolgos emberek voltak. Szerették volna, ha továbbtanulok, ezért az Új-dél-walesi Egyetemen kereskedelmet tanultam. Rájöttem, hogy élvezem a kutatást, ezért úgy döntöttem, hogy ennek szentelem az életemet.


És mi lett a kutatási területe?


Leginkább arra voltam kíváncsi, hogy hogyan működik az értéktőzsde. Itt az ember különböző cégek részvényeivel kereskedhet, és a haszonból a saját vállalatát működtetheti. Egyebek közt azt kutatom, hogy milyen körülmények befolyásolják a vállalati részvények árát.


Mondana egy példát?


A vállalatoknak rendszeresen jelentést kell adniuk a nyereségükről. A befektetők ezek alapján tudják megállapítani, hogy egy vállalatnak milyen a pénzügyi helyzete. De nem minden esetben van szabvány arra, hogy hogyan kell elkészíteni ezeket a jelentéseket. A kritikusok szerint ez egy kiskapu arra, hogy a vállalatok eltitkolják a tényleges vagyonukat és a nyereségüket. Hogyan kaphatnak a befektetők reális képet a vállalatok pénzügyi helyzetéről? És a pénzügyi felügyelők mi alapján tudják biztosítani a pénzügyi piacok korrekt működését? A kollégáimmal jelenleg ezekre a kérdésekre keressük a választ.


Beszéljünk most egy kicsit a vallásos neveltetéséről.


A szüleimmel eljártam a presbiteriánus egyház istentiszteleteire, de tizenéves koromban eltávolodtam a vallástól. Hittem a Teremtőben, és tiszteltem a Bibliát, de úgy éreztem, hogy a vallás nem segít a mindennapi gondjaink megoldásában. A különböző vallási csoportokat afféle kluboknak tartottam. Európában több nagy templomba is ellátogattam, és nem értettem, miért halmoztak fel ennyi pompát ezekben az épületekben, miközben tömegek nyomorognak. Annyira megmagyarázhatatlannak tűnt ez az ellentmondás, hogy teljesen kiábrándultam a vallásokból.


És mitől változott meg a véleménye?


A feleségem, Jennifer tanulmányozni kezdte a Bibliát Jehova Tanúival, és eljárt az összejöveteleikre. Jobbnak láttam, ha vele tartok, és megnézem, mi folyik ott. Döbbenetemre hamar rá kellett jönnöm, hogy alig ismerem a Bibliát. Én is elkezdtem tanulmányozni.


A Tanúk módszere nagyon tetszett. Kérdéseket vetettek fel, összegyűjtötték és elemezték a bizonyítékokat, majd logikus következtetéseket vontak le. Ez teljesen megegyezett a tudományos kutatási módszereimmel. 1999-ben, néhány évvel Jennifer után én is megkeresztelkedtem Jehova Tanújaként.


A közgazdasági ismeretei megerősítették a Bibliába vetett bizalmát?


Okvetlenül. Például a törvény, melyet Isten az ókori izraelitáknak adott, olyan gazdasági problémákkal is foglalkozott, amelyek a mai napig fejtörést okoznak a közgazdászoknak. Ez a törvény előírta, hogy az izraeliták hagyjanak a termésből a szegényeknek (mintegy adó és biztosítás gyanánt), adjanak kamatmentes kölcsönt a rászorulóknak (azaz legyen lehetőség a hitelfelvételre), és minden 50. évben juttassák vissza az öröklött földeket az eredeti tulajdonosuknak (így védték a tulajdonjogot) (3Mózes 19:9, 10; 25:10, 35–37; 5Mózes 24:19–21). Ezek és más hasonló intézkedések három lényeges szempontból is hasznosak voltak: 1. gondoskodtak arról, aki hátrányos helyzetbe került; 2. segítettek talpra állni a hosszan tartó szegénységből; 3. csökkentették az egyenlőtlenséget. Tegyük hozzá, hogy mindez több mint 3000 évvel azelőtt valósult meg, hogy a közgazdaságtan mint tudományág megszületett!


A Biblia ezenkívül olyan viselkedésre ösztönöz, amely hozzájárul az anyagi biztonsághoz. Például arra tanítja az embereket, hogy legyenek becsületesek, megbízhatóak, könyörületesek és nagylelkűek (5Mózes 15:7–11; 25:15; Zsoltárok 15). Érdekes, hogy a közelmúlt gazdasági válsága nyomán egyes közgazdasági iskolák és szervezetek felszólították a pénzügyi szakembereket, hogy tegyenek fogadalmat bizonyos etikai normák betartására. Szerintem a Biblia erkölcsi mércéje messze felülmúlja ezeket a fogadalmakat.


Milyen hatással van az egyéniségére a hite?


Jennifer szerint ésszerűbb lettem. Korábban hajlottam a maximalizmusra, és arra, hogy feketén-fehéren lássam a dolgokat. Talán ezért is mozogtam otthonosan a pénzügyi világban. A bibliai tanácsok követése segített, hogy kiegyensúlyozottabb legyek. Most sokkal boldogabb vagyok, és ezt a családomról is elmondhatom. Örülünk, hogy másoknak is megmutathatjuk a Biblia gyakorlatias tanácsait. A Biblia tanulmányozása életem legjobb befektetése volt.


Nekem azért nem tűnt fel a tegezés hiánya, mert én is az idős embereket "bácsizim", és "mémizem" a gyülekezeetben, és ez így természetes. Helyi szokás kérdése. Nem csinálunk belőle ügyet:-)

2014. nov. 5. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Kedves 16-is válaszoló, ha tudnám az autentikus és pontosan megindokolt választ, nem kérdezném. :-)
2014. nov. 5. 21:24
 19/25 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Nem tudom ha volt alkalmad látni olyan kenyeret aminek a belseje nem sűlt át.

Nos ez a kenyér napokig eláll anélkűl,hogy észre vedd a hibát, viszon amikor fel vágod akkor veszed észre,hogy a bele csupa csúnya zőld penész.


Felnőtt ember vagy...vond le a tanúlságot ebből a példából. :)

Nem minden arany ami fénylik...ezt azért még hozzá teszem.

:D

2014. nov. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:

Én azért az elhamarkodott véleménynyilvánítás helyett és előtt szeretnék ésszerűen gondolkozni a dolgon kedves 19-es válaszoló! Mert ugyanis biztosan van ésszerű magyarázata a kérdésnek.


Igen, kedves KZitus, ezekre gondoltam. Ezen újabb keletű cikkekben látható magázódás lepett meg. De az is lehet magyarázat, hogy ilyen beszélgetős cikkek nem nagyon voltak korábban. Az élettapasztalatok egyes szám első személyből íródtak. De akkor sem értem, hogy a Tanúk egymást miért ne tegezhetnék az ilyen cikkekben?! Biztos nem az a válasz erre, hogy mert "ezt kívánja meg a magyar etikett". Mert ezen senki sem ütközne meg. Vagy magyarban ez ad nagyobb tekintélyt esetleg az ilyen jellegű cikkeknek?

Esetleg úgy járnak el, mint az angolból átfordított filmekben, ahol az eredeti "tegezős" párbeszédet magyarosítják? Azt még megértem, de itt minek?


Az idősebb nénik és bácsik megszólítása megint más kérdés, erről már beszéltünk, ez csak egyszerű magyar kulturális sajátosság. De itt nem az "idősebb" megszólítása miatt van ez, ez egészen biztos.

2014. nov. 5. 21:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!