Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha a Jehova egy kitalált név,...

Ha a Jehova egy kitalált név, akkor miért azt terjesztik?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 28. 12:03
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

A miértre van a kérdésben helyezve a hangsúly, ehhez képest kissé elkanyarodtak a válaszok. (Tény, hogy a héber tekercsekben JHVH szerepel, amely helyesen ejtve, Jahveh - és az Adonáj magánhangzóival összeolvasva lett Jahova, majd Jehova, és még Károli sem ismerte a helyes olvasatot, de nem ez a kérdés.) A miértre mindig az emberben kell keresni a választ és az Istennel szemben álló erő munkálkodásában. Az ősbűn óta az ember harcban áll Istennel, minden vétkével és bűnével ezt demonstrálja. A legnagyobb vétke az, (Ádámé is ez volt) amikor Isten nélkül akarja megállapítani, hogy mi a jó neki, és mi nem. Ez a jó és a rossz tudásának a jelentése. Esetünkben a Jehova, vagy Jahveh tulajdonképpen ennek az ellenállásnak a materializálódása, ill. láthatóvá tevése. Amikor az ember az isteni kijelentés mellé melléhelyez emberi dolgokat. Lásd, az egyházi hagyományok egyszintre emelése a bibliai tanokkal, vagy az Őrtorony kiadványok megkérdőjelezhetetlenné tétele. Ott van a pápa csalhatatlansága. Ha valamelyik pápa által kiadott bulláról bebizonyosodik, hogy tévedésen alapul, és annak beismerését és kijavítását felvállalná a katolicizmus, összedőlne az addig felállított rendszer. Tehát nem tévedhet. Ha mégis, akkor arról nem beszélünk, agyonhallgatjuk. Ha az Őrtorony beismerné ezt a tévedést a Jahveh névvel kapcsolatban, megdőlne a tévedhetetlenség mítosza. Ezért terjesztik.


(Már csak egy kérdés merül fel bennem, az, hogy a protestánsok miért nem merik kijavítani a Károli bibliában ezt a tévedést - hiszen az ős hitvalló reformátorok még hangoztatták, hogy ha valaki a biblia alapján valaki meggyőzi őket a tévedésről akkor az előtt fejet hajtanak, hiszen egyedül a Szentírás (sola scriptura) a mérvadó. Lehet, hogy már ott is elhajlottak a tekintélyelvűség irányába?)

2014. máj. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
A Károli bibliában nem szerepel a Jehova név (ha volt is ilyen, már kijavították)
2014. máj. 22. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Nincs javítva. Sőt, a biblia.hu oldalt nézd meg, ott elvileg mindig a legfrisebb van:


1. 1Móz 22,14

És nevezé Ábrahám annak a helynek nevét Jehova-jire-nek. Azért mondják ma is: Az Úr hegyén a gondviselés.

2. 1Móz 32,9

És monda Jákób: Óh én atyámnak Ábrahámnak Istene, és én atyámnak Izsáknak Istene, Jehova! ki azt mondád nékem: Térj vissza hazádba, a te rokonságod közé, s jól tészek veled:

3. 2Móz 6,3

Ábrahámnak, Izsáknak és Jákóbnak úgy jelentem meg mint mindenható Isten, de az én Jehova nevemen nem voltam előttük ismeretes.

4. 2Móz 15,3

Vitéz harczos az Úr; az ő neve Jehova.

5. 2Móz 17,15

És építe Mózes oltárt és nevezé nevét Jehova-Niszszi-nek.

6. Bír 6,24

És építe ott Gedeon oltárt az Úrnak, és nevezé azt Jehova-Salomnak (azaz: az Úr a béke), mely mind e mai napig megvan az Abiézer nemzetségének városában, Ofrában.

7. Zsolt 83,19

Hogy megtudják, hogy te, a kinek neve Jehova, egymagad vagy felséges Isten az egész földön.

2014. máj. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:

@22:19


Az 1908-as revideált kiadásban még nincs kijavítva, az még azért közelebb áll, az eredeti, 1590-es kiadáshoz - amikor is a teológusok még nem ismerték a maszoréta szöveg pontos olvasatát, és - tévedésből - összeolvasták a Tetragrammaton mássalhangzóit a köré punktált "Adonáj" magánhangzóival.


A 2011-es revideált Károli Bibliában azonban már ki van javítva, ott már nem olvashatsz "Jehovát". Lásd, itt:


[link]

2014. máj. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
Még annyit hozzátennék, hogy a biblia.hu-n a Károli Bibliának régi, 1908-as revideált verziója van fent. Azonban már nem az a legfrissebb. A Károli Bibliának a Veritas kiadó gondozásában 2011-ben a legújabb kiadása, amihez adtam linket is. Ott már javították az 1908-as kiadás hibáit, és modern a nyelvezete is.
2014. máj. 23. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
Ez jó hír. Kösz.
2014. máj. 23. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!