Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ki a közvetítő Isten és az...

Ki a közvetítő Isten és az emberek között? Jézus, vagy mária?

Figyelt kérdés
Jézusról olvastam a Bibliában, hogy az, de sokan máriát tartják annak. erröl olvashatok valahol Bibliában?
2009. dec. 30. 09:48
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
33%
A tulajdonneveket nagy betűvel írjuk. Még ha jehovatanúja vagy, akkor is.
2009. dec. 31. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 A kérdező kommentje:
köszönöm a figyelmeztetést. igaz ez a Jehova tanújára is? vagy szerinted a Jehova nem tuljdonnév? általában nagy igazság, hogy ha ítélünk, saját magunkat ítéljük, mert mi is ugyanazokat cselekedjük, mint akit ítélünk, lásd a fent példát.
2010. jan. 1. 08:53
 23/42 anonim ***** válasza:
0%
igen tulajdonnev a Jehova nev
2010. jan. 1. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
34%

A tetragrammatont illetően figyelembe kell venni, hogy Istennek nem egy héber neve van, hiszen Ő felette áll minden nyelvnek, sőt nincs is szüksége névre, pontosabban nem is lehet egy neve, mert Ő a Minden, az Alfa és az Omega. Akkor miről van itt szó? A héber neveket elsődlegesen nem egy nominális emblémaként használták, hogy valakit megkülönböztessenek mástól, vagy hogy valakit meghatározzanak, identifikáljanak (mint a mai korban, pl. a magyar nyelvben), hanem minden esetben egy bizonyos személyleírást, körülírást fejeztek ki vele az illető lényegéről, tulajdonságáról, stb. (mint pl. az indián nevek esetében: „Sebes Nyíl”, „Felkelő Nap”, „Nagy Medve”). Isten a nevét ilyen értelemben nyilvánította ki, ami minden nyelvben egyformán áll: Az Ő neve JHWH, azaz „Aki van”, „Aki létezik”, „Aki a létezés”. Ő zsidóknak nyilatkoztatta ki magát, így lett JHWH, azonban, ha a görögöknek tette volna ugyanezt, akkor a neve „Ho Esztin” lenne (ha a magyaroknak, akkor meg „Aki Van”). Ennek a párhuzama megtalálható az Újszövetségben az egó eimi (azaz „Én Vagyok”) jézusi kijelentésekben. Ez leginkább a Jn 18,5-6-ban látható, ahol amikor Jézus kimondja, hogy „Én vagyok”, akkor meghátrálnak és a földre esnek. De ugyanígy lásd a Jn 8,24-28-at is (vö. még Mt 14,27; Mk 6,50; 13,6; 14,62; Lk 22,70; Jn 4,26; 6,20; 13,19).


A görög nyelvű Újszövetség a héber JHWH (vagy mondhatnánk a Kr.u. 9-10. században a maszoréták által megalkotott JeHoVaH) helyett – a Kr.e. 300-ban zsidók számára készült Septuaginta gyakorlatát követve – a Küriosz szót használja (vö. pl. MTörv 6,5 – Mt 22,37) (ebből is látszik, hogy nem KELL héberül utalni Istenre). És ezt a Küriosz szót is használják Jézusra (rengetegszer, pl. Mk 16,19-20; ApCsel 5,14; 9,10-17; Róm 14,8; 1Kor 6,13-14; Kol 3,23-24; Ef 6,6-11; hitvallási formulaként: Róm 10,9; 1Kor 12,3; vö. 8,6; Fil 2,11, különösen: Jn 20,28).

2010. jan. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 A kérdező kommentje:
habár nem ez a kérdés, de én elfogadom, amit a biblia ír ezzel kapcsolatban, (a vizsolyi is) és amit a világirodalom régi szereplői is használtak, pl victor hugo, ady endre, verdi, lamartine, jókai mór, stb.
2010. jan. 1. 15:16
 26/42 anonim ***** válasza:
13%

Röviden,Érthetően:


"Mert e g y Isten van, és e g y közvetítő Isten és emberek között: egy ember, Krisztus Jézus, 6 aki megfelelő váltságul adta magát mindenkiért — erről fognak tanúskodni a meghatározott időben"Timóteusz2:5,6


Jézus az egyetlen „közvetítő Isten és emberek között”. Ő az „új szövetség közvetítője” (Héberek 9:15; 12:24)

2010. febr. 4. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:
80%

a jehova nem tulajdonnév, az nem név

egy kitalált műszó

2010. febr. 24. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 A kérdező kommentje:
kedves 14:43 a legrégrbbi magyar nyelvű sír
2010. febr. 24. 15:37
 29/42 A kérdező kommentje:
tehát: a legrégebbi magyar nyelvű sírfeliraton mégis szerepel ez a szó. miként a vizsolyi bibliában is. ugyanakkor tény, hogy a tetragrammon eredeti alakját senki nem ismeri. viszont a Jehova név világszerte elfogadott, ezt a formáját használja több, inkább sok író költő használta ezt.
2010. febr. 24. 15:40
 30/42 anonim ***** válasza:

Az, hogy sokan használják a "Jehova" kiejtést, az mindhiába, attól még téves.


Ennyi erővel egyél szart, mert egymilliárd légy nem tévedhet.

2010. febr. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!