Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Adventisták, Jehova tanúi, mi...

Adventisták, Jehova tanúi, mi a véleményetek erről az írásrészletről?

Figyelt kérdés

Szeretném hangsúlyozni, hogy Jóbnak a nyomorúságában fogant gondolataira nem kell bibliai tanítást alapozzunk. Az adventisták, a Jehova Tanúi, és mások Jób ezen kijelentéseire alapozva kifejlesztették a lélek alvására vonatkozó tanításaikat. A következő versekre alapozzák ezt:

Ott megszûnik a bûnösök nyugtalansága, megnyugszanak, akiknek erejük ellankadt.

A foglyok ott mindnyájan nyugton vannak, nem hallják a hajcsárok hangját.


Ők a sírról beszélnek itt, hogy ha meghalnak, akkor még a bűnösök is nyugalomba kerülnek, ahol nincs baj, csak csend, és semmi más.

De emlékezzünk, hogy ezt az a Jób kiáltja, aki a nyomorúsága mélyén van, így ezek nem Isten ihletett igazságai, hanem ezek a szavak Isten útjainak megértésére irányulnak. Jób kihívja Istent, és kételkedni kezd abban, hogy értelme volna az életének. Azért nem vehetjük ezeket a kijelentéseket Isten igazságának, mert a 38.-ik fejezetben, miután az ember képtelen volt felfogni, hogy mi történik, Isten megjelenik, és elkezd beszélni Jóbbal, kérdőre vonja:

Ki akarja elhomályosítani örök rendemet értelem nélküli szavakkal?


Jób könyvébe az emberek által mondott szavak az akkori kor emberi filozófiáit tükrözték, amelyet a kor bölcsei fogalmaztak meg. Isten minderre a sok spekulációra az „értelem nélküli szavak” kifejezést használja, és ezek ennyit értek. Értelmetlenek voltak, mert nem értették, hogy mi történik a színfalak mögött.


A 38:17-ben pedig ezt mondja Isten Jóbnak:

Föltárultak-e elõtted a halál kapui? A halál árnyékának kapuit láttad-e?

A halálodról beszéltél, hogy milyen jó lenne ott, mert csend van és nyugalom, nincs semmi probléma. De vajon voltál-e már ott, hogy minderről úgy beszélsz, mintha tudnád, de valójában fogalmad sincs. Nem voltál ott, nem tudod miről beszélsz. Ha tanítást akarsz kifejleszteni azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni egy emberrel a halál után, akkor nem használhatod erre Jób szavait, sem pedig Salamon Prédikátor könyvében leírt szavait, de még a Zsoltárokban leírtakat sem, mert legtöbbször ezek az emberek olyan dolgokról beszéltek, amikről fogalmuk sem volt. Emberi bölcsességeket fitogtattak, emberi korlátokkal együtt.


Ha valóban akarjuk tudni, hogy mi fog történni a halál után, akkor jobb, ha Jézus szavait hallgatjuk meg, Akinél jobban senki sem tudhatja. Vagy használhatjuk az Újtestamentumban levő Szentlélek által ihletett szavakat.

Isten megfeddi Jóbot, mert ő valami olyan dologról kezd beszélni, amiről fogalma sincs: a halálról, és arról, hogy ő milyennek képzeli a halál utáni létet.


Forrás: [link]


2014. okt. 13. 18:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Dehogy csak erre alapozzák!


Csak egy példa:

Préd 9,7

Mert az élők tudják, hogy meghalnak; de a halottak semmit nem tudnak, és azoknak semmi jutalmok nincs többé; mivelhogy emlékezetök elfelejtetett.

2014. okt. 13. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Adventista vagyok, de nem gondolom, hogy egy tantétel egyetlen igén múlna. Ez nemcsak a lélek halhatatlanságának a megvitatására, hanem összeségében mindene vonatkozik. Ha a jóbi igét kielemezzük, és rámutatok, hogy ez nem érv a lélek halahatatlansága mellett, az bizonyítékot szolgáltat majd neked arra, hogy a lélek nem halhatatlan? Eszembe jut egy teológiai beszélgetés, amikor egy katolikussal vizsgáltuk a (Máté 16,18) szakaszt. A Katolikus Egyházban ez egy fontos ige, mert a péteri primátust erre alapozzák. Elmondtam én is az érveimet, és ő is a magáét. De megegyeztünk abban, hogy nem ezen az egy igén fog múlni, hogy akkor a Katolikus Egyház-e a látható egyház. Ez nagyon igaz, minden bibliai témára.


Egyébként a bibliai tanítások értelmezésekor úgy vélem, a történelmi hátteret is érdemes figyelembe venni. A zsidó enciklopédia és még egyéb tudósok is azt mondják, hogy a héberek nem hittek eredetileg a Lélek halhatatlanságában. Pais István a görög filozófia című művében rámutat arra, hogy a hellenisztikus kultúra hatással volt a kereszténységre, amely viszont a lélek halhatatlanságát hirdette. De nézzük csak meg az Egyháztörténelmet is. A reformáció időszakában már Luther Márton is egyértelmű utalást tett arra, hogy a Biblia nem tanít a fizikai halál beálltakor elszakadó halhatatlan lélekről. Ezeket a világi és egyháztörténelmi adatokat megerősíti a 20. századi modern teológia is, amikor olyan teológusok vonták kétségbe a lélek halhatatlanságát, akiknek az egyházuk egyébként hisz benne. Gondolok itt Nyíri Tamára (katolikus), vagy Nagy Gyulára (evangélikus). Mind az állítják, hogy az egész hellenisztikus szivárgásnak az eredménye. De nyilván mindenki abban hisz, amiben akar - én is hittem benne - de én nem tartom sem biblikus tanításnak, sem pedig logikusnak.

2014. okt. 13. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 sandor76 ***** válasza:

Nem fogunk meghalni?

Sajnos eddig nem ezt latom.

Job is azt latta amit mi minden nap latunk.

Te is elmelkedsz ,Job is ezt tette.

Amugy meg nem is ertem pontosan mit szeretnel kerdezni.

2014. okt. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 KZitus ***** válasza:

Szervusz


Mivel a véleményemet kérted, elmondom neked:-)

1. Nem értem miért feltételezed ezt?: "Jehova Tanúi, és mások Jób ezen kijelentéseire alapozva kifejlesztették a lélek alvására vonatkozó tanításaikat." A lélek az mindig élő dolgokra vonatkozik a Bibliában, azt hogy a lélek meghal több helyen írja, például Ezékiel.


2. "így ezek nem Isten ihletett igazságai," - " A teljes Írás Istentől ihletett, írta Pál apostol(2Tim.3,16) Nem lehet a Bibliát ihletett és nem ihletett írásokra bontani. A Teljes Szentírás Isten szavait tartalmazza.


"Jób könyvébe az emberek által mondott szavak az akkori kor emberi filozófiáit tükrözték, amelyet a kor bölcsei fogalmaztak meg."- ????


A Jób 1-2 fejezetéből kiderül, hogy mindaz ami Jóbbal történik(amiről neki fogalma sincs) az Isten és a Sátán közötti beszélgetés következménye. És az egész történet arról szól, hogy még a legnehezebb körülmények között is hűséges TUD az ember lenni Istenéhez.


Jób pontosan tudta, mit jelent a halál, és tudta azt is, hogy onnan van feltámadás. Ezek a szavai bizonyítják ezt:

Jób 14:14, 15

Ha meghal az életerős férfi, vajon élhet-e újra?

Kényszerű szolgálatom minden napján várakozni fogok,

Míg el nem jön szabadulásom.

Szólítani fogsz, és én válaszolok neked.

Vágyakozol majd kezed műve után.

2014. okt. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 KZitus ***** válasza:

bocsi, ez lemaradt:


Ezzel a mondatoddak sem tudok mit kezdeni:

"Ha tanítást akarsz kifejleszteni azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni egy emberrel a halál után, akkor nem használhatod erre Jób szavait, sem pedig Salamon Prédikátor könyvében leírt szavait, de még a Zsoltárokban leírtakat sem, mert legtöbbször ezek az emberek olyan dolgokról beszéltek, amikről fogalmuk sem volt"


Nagyom sok bibliai író olyan dolgokat írt le ihletés alatt, amit nem értett. Ilyen volt Dániel is. Attól még az írása részét képezi a Bibliának.


De lehet, hogy te másra gondoltál?

2014. okt. 13. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Aki ezt írta valójában nincsen tisztában az egyháztörténelemmel, ahogyan arra a másik adventista hozzászóló testvérem utalt. A modern teológia is elismeri, hogy a lélek halhatatlanságának tanítása idegen forrásból szivárgott be a kereszténységbe, amire példákat is hozott.


Azt állítani, hogy az ószövetségi emberek "olyan dolgokról beszéltek, amikről fogalmuk sem volt. Emberi bölcsességeket fitogtattak, emberi korlátokkal együtt" - gyakorlatilag az Ószövetségi Szentírás isteni ihletettségének tagadása. Az Ószövetség íróit ugyanis ugyanaz a Szentlélek ihlette, mint az Újszövetség íróit.


Üdv. Péter

2014. okt. 13. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Akkor szegény Jézus sem volt tisztában ezzel, szegény, úgy tűnik valótlan dolgokat állított. De milyen jó, hogy vannak jehovisták és adventisták, akik felfedték az igazságot és nem hagynak minket tudatlanságban, és tévedésben, ahogy Jézus tette....
2014. okt. 14. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Akkor szegény Jézus sem volt tisztában ezzel, szegény, úgy tűnik valótlan dolgokat állított. De milyen jó, hogy vannak jehovisták és adventisták, akik felfedték az igazságot és nem hagynak minket tudatlanságban, és tévedésben, ahogy Jézus tette...."


Amint említettem, az előző kommentemben a világi és az egyháztörténelmi adatok azt erősítik meg, hogy a zsidóságtól és a kereszténységtől eredetileg idegen volt a lélek halhatatlanságának a tanítása. Jézus sosem tanított a lélek halhatatlanságáról, az eszkatologikus tanításának a középpontjában a második advent és a feltámadás állt, amire semmi szükség, ha a lélek halhatatlan. Hiszen akkor a gonoszok örökké szenvednek a pokolban, a jók pedig már élvezik a mennyie boldogságot. Tehát mindenki megkapta a maga jutalmát és megítéltetett a halál beálltakor kárhozatra vagy örök életre. Nos a Biblia ezzel szemben az ítéletet a végidőre helyezi. A lélek pedig már csak azért sem lehet természetétől fogva halhatatlan, ahogy a görög mitológiában szerepel, mert egyedül csak Isten halhatatlan (1Tim 6,16), a kárhozat pedig egyaránt az ember fizikai testét és lelkét is éri. Test és lélek egyaránt megsemmisül (Mát 10,28). Ezért Dávid amikor megjövendöli az igazak és a gonoszok sorsát, akkor előbbiről azt mondja, hogy megkapják a földet örökségül (Zsolt 37,10), utóbbiról pedig azt, hogy "elvesznek", "elmúlik, füstként múlik el."(20.vers). Ugye füst is egy olyan dolog, amit az ember egy ideig lát, azt híre-hamva sincs. Akik pedig Jézus tanítása nyomán akarják a lélek halhatatlanságáról szóló tanítást igazolni, nem veszik figyelembe azt a tényt, hogy Krisztus többször beszélt kölcsönzött képekben, amelynek értelmét a történelmi háttér keretein belül érthetjük meg. Valahogy úgy, hogy a Dániel álmában szereplő szárnyas oroszlán is egy olyan kép, amit a korabeli - i.e. 7-6. századi - történelem alapján érthetünk meg igazán. Egyébként én is sokáig hittem a lélek halhatatlanságában, mielőtt adventista lettem volna, mert római katolikus családban nevelkedtem.

2014. okt. 14. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Első válaszoló, látom nem olvastad el az egész írást, és így próbálsz meg kommentelni. Nem bölcs döntés.


Kedves második válaszoló. Látom te úgy-ahogy elolvastad az írást, de szerintem csak úgy átsurrantál rajta. Hiszen az író azt is leírta, hogy Jézus mit mondott a halál utáni létről. És nem az a mérvadó, hogy hányan mondanak egy bizonyos dolgot, hanem, hogy ki mondja.

Egy példa: a zsidóknak volt egy elképzelésük, hogy mit jelenthet a paráznaság szó. Jézus viszont el is mondta, hogy valójában mit jelent. És neki volt igaza, nem a sokaságnak.


Sándor, képzeld nem fogunk, vagyis egyesek nem fognak meghalni:

Én vagyok a feltámadás és az élet: a ki hisz én bennem, ha meghal is, él;

26.

És a ki csak él és hisz én bennem, soha meg nem hal. Hiszed-é ezt?


Zitus, nem mondom őszintén, nem én írtam ezt az írást.

De nem ez a lényeg.

És az első kérdésedre az első válaszoló meg is adta a választ.

Második állításod szerint, akkor elfogadod, hogy az endori asszony ténylegesen Sámuel szellemét idézte meg.

Hiszen a teljes írás Istentől ihletett. És még sorolhatnám a példákat(Énókh, Illés, megdicsőülés hegye, stb.)

És tudom miről szól Jób könyve, most olvasom másodszor.

Van benne szó a leviatanról is. Gondolom ez is Isten ihletett igéje. És a leviatan nem egyenlő a vízilóval.

Hiszen neki nincsen cédrusfa vastagságú egyenes farka. És nem is izmos(nincs kocka hasa). Inkább hájas.

Te tudod, hogy mit jelent a halál?

Jézus szavai erről a témáról eléggé érdekesek.


Tény, hogy vannak olyan igehelyek az Ószövetségben, amiket az Újszövetség átértelmez. És mindkettőt ugyanaz a Lélek ihlette.


Péter, van pár ismerősöm, akik teológián szakon tanulnak. Azt mondják, hogy az ott tanítók, és tanulók 85-95%-a hitetlen.

Ismerek olyan lelkészeket, akik szintén hitetlenek(sőt több a hitetlen, mint a hívő).

Szóval a modern teológiát inkább hagyjuk.

És csak egy kérdés, ha holnap a modern teológia kihirdetné, hogy mégpedig VAN lélek halhatatlansága, akkor is érvelnél a modern teológiával?

Ezzel vigyázni kell.

De érvelhetsz a Bibliával, hiszen az örök rendeltetésű(de most nem ez a kérdésem célja).


Filosz, jó érzéked van az iróniához.

Kedves utolsó válaszoló, nem szeretnék nagyon belemenni, hogy mi lenne ha:

1. igaz lenne a lélek halhatatlansága

2. nem lenne igaz ez a tétel.

Hiszen ha nincs, akkor Pál szavaival élve, "együnk, igyunk, holnap úgy is meghalunk."

És lenne egy kérdésem hozzátok: a Sátán is ki fog múlni, vagyis át fog menni a nemlétezés állapotába??

2014. okt. 14. 17:03
 10/12 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Jézus Krisztus nem állított valótlan dolgokat, és nem hagyott senkit sem tudatlanságban, sem tévedésben. Inkább probléma az, hogy vannak egyesek, akik a példabeszédet is szó szerint veszik. Úgy járnak mint Péter, aki szablyával vágta le a szolga fülét. A te logikád szerint Jézus a hibás, mert arra biztatta Pétert, hogy vigyen magával szablyát...


Üdv. Péter

2014. okt. 14. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!