Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Vannak evangélikus vagy...

Vannak evangélikus vagy református szerzetesrendek?

Figyelt kérdés
2010. febr. 8. 10:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%
Én úgy gondolom nincsenek,mivel Luther azt mondta ki 95pontos tétel sorában,nincs szükség a szerzetes rendekre(vagy csak a hasznos munkát végzőkre),bár maga is Ágoston rendi szerzetes volt.
2010. febr. 8. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
81%
Református szerzetesrendek biztosan nincsenek, szerintem evangélikusok sem.
2010. febr. 8. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

Nincsenek.


A református egyháznak viszont vannak diakonisszái, akik nem tesznek fogadalmat, és akármikor férjhez mehetnek.

2010. febr. 8. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
50%
Én úgy tudom, hogy nem akármikor csak a tanulmányaik alatt vagy előtt házasodhatnak, utána már nem.
2010. febr. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
72%

Rosszul tudod.


Ez a görög katolikus papokra vonatkozik, akik házasodhatnak, de csak a felszentelésük előtt.


Egyébként gratulálok a lepontozóbajnoknak. Ha ilyen sokat tud, miért nem válaszol a kérdésre?

2010. febr. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
ki a lepontozó bajnok?
2010. febr. 8. 16:00
 7/13 anonim ***** válasza:
63%
egy nagyon unatkozó ember.
2010. febr. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
94%

Én kettőröl tudok.

- Az egyik a Taizé-i Ókumenikus Szerzetesközösség

- a másik az anglikán ferencesek (anglikán vallású ferences szerzetesközösség)

2010. febr. 8. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
68%
Kárpótlásul mindenkit felpontozam, bár így 0,13 helyet vissza fogok esni a ranglistán, mert nem hasznos értékeléseket adok. :-)
2010. febr. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A taizé-i a félig helyes megoldás. Mert a taizé-i nem protestáns, így sem nem református, sem nem evangélikus, hanem ökumenikus és nem is klasszikus szerzetesrend, hanem ökumenikus élet és imaközösség.


Az anglikán ferencesekről nem hallottam; ha megadná, hol olvashatok róluk, megköszönném.


Persze azért az anglikánokat én nem venném sem a reformátushoz, sem az evangélikushoz; bár kétségtelen, hogy "protestáns".


A reformátusnak és az evangélikusnak már csak azért sem lehet szerzetesrendje, mert úgy Luther Márton, mint Kálvin János kifejezetten ellenezte a szerzetességet. Annak ellenére, (vagy tán éppen azért) hogy Luther is dominikánus szerzetes volt és a felsége is apáca volt a házasságkötés előtt.


És még egy megjegyzés: ne keverjük a szerzetességet a papsággal. Az önkéntesen vállalt nőtlenséget a cölibátussal. A keleti szertartású keresztények papjai nősülhetnek, de a civilekkel szemben életükben csak egyszer. ha meghal a feleségük, már nem házasodhatnak újra. Ez a "kalugyer" (özvegy pap) a pravoszlávoknál.

És még egy; a görög szertartásúaknál van még egy szabály - püspök nem lehet házas ember. Így vagy nőtlen pap, vagy özvegy pap, vagy szerzetes lehet püspök. ("Bbazilita" - bár ez csak nyugaton ismert elnevezés, mert keleten csak egy szerzetesrend van; így felesleges neki nevet adni. Amiből egy van, annak felesleges a név, hiszen így ők "A" szerzetesrend.)

(És még egy: nő sem lehet pap.)


Ezért is helyes, ha a protestánsokat nem nevezzük papnak, hanem ahogy magukat nevezik: lelkésznek. Ezért is nem "tisztelendő" a megszólítás, hanem "tiszteletes".

2010. febr. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!