Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Elsosorban Izraelben elok...

Elsosorban Izraelben elok valaszat kerem: Izraelben "megall az elet" szombaton. Hogyan oldjak meg, ha valaki szombat reggel kap szivinfarktust az otthonaban, vagy egyeb sulyos beteg van a korhazban es nem lehet hetvegere hazakuldeni?

Figyelt kérdés

Egyetlen zsido vallasu orvos/nover/mentos sem dolgozik, vagy nem munkanak hivjak, hanem onkentes segitesnek, amit kesobb mintegy "jutalomkent" kifizetnek, vagy mintegy adomany, honoralnak?

Vagy tuzoltok es egyeb munkahelyek, ahol nem lehet szunetet tartani? Van annyi mas vallasu szakember, mint amennyi kell a biztonsagos ellatashoz?

Oszinten erdekel, koszonom, ha Izraelben elok valaszolnak.



2015. febr. 25. 04:55
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem ott élek, és én is kíváncsi vagyok a válaszra, nekem az első gondolatom az volt hogy Izraelben nem kizárólag zsidók élnek, hanem arabok és keresztények is.
2015. febr. 25. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem élek Izraelben, de többször voltam már ott.

Ezek a dolgok természetesen nem szünetelnek, sürgősségi ellátás mindenhol van. max. annyi, hogy nem sürgős műtéteket nem végeznek szombaton (ahogy nálunk se vasárnap). A szállodák is ugyanúgy működnek és kisebb boltok is néhol nyitva vannak.

2015. febr. 25. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%
Izraelben élek, és biztosíthatlak róla, itt nem csak vallásos zsidók élnek, a Mentősök, a kórház, a Tűzoltók és az összes segélyszolgálat rendelkezésedre áll a hét minden napjában, apám kórházban dolgozik,ugyan a szombat nem tartozik a munkanapja közé, sokszor megy be szombaton is dolgozni, gondolom a vallásosak nem dolgoznak szombatonként, de a segélynyújtás az ugyan olyan mint a hét minden másik napja. remélem tudtam segíteni. 14/l
2015. febr. 25. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

3. valaszolo, koszonom a valaszt. Igazabol biztos vagyok abban, hogy nem all le a betegapolas vagy a tuzoltas csak azert, mert Sabbath van. De, ha nincs mas vallasu szakember mondjuk egy korhazban, aki ellatna megbizhatoan a betegeket a szombatokon vagy egyeb unnepekkor, akkor hajlando-e dolgozni egy vallasat megtarto apolono vagy orvos? Vagy, akkor bemegy a munkahelyere mintegy "onkentes", es mondjuk egy honap mulva "megjutalmazzak" mert onkenteskent segitett? Ez jarhato ut? Vagy "megbocsajthato" Isten elott, ha valaki apolokent/orvoskent/egyeb eletmentokent dolgozik?

Latom, hogy fiatal vagy, de meg tudnad kerdezni errol a szuleidet peldaul?

2015. febr. 26. 04:01
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kérdező! A zsidó vallás szerint az életmentés törvényt bont, ez a Misnában is le van fektetve. Tehát fel sem merül, hogy egy vallásos zsidó orvos szombatból kifolyólag ne dolgozzon.
2015. febr. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Utsóhoz csak két dolgot teszek hozzá:

1) Élteveszély: ha élteveszély LEHET. ( Így éja a Mishna ) Tehát egy torokfájás is, amíg ne tudják, mi lehet belõile.

2) A - már elhunyt és olykor meredek beszólásairól elhíresült - nagytekintélyû Ovadia Josef egykori szefárd fõrabbi kifejezetten vallási rendelkezésként mondta ( "paszkenolta" ), hogy

a) a beteg ( = lehetséges életveszély ) gyógyítása érdekében végzett bármi NEM számít SZOMBATSZEGÉSNEK.

b) a VALLÁSOS zsidó orvosnak TILOS azzal foglalkoznia, hogy a beteg zsidó vagy sem. ( Ezt ugyan már a Mishna világosan leszögezte, de nem mindenki tanul Mishnát :) ).


( Amúgy ezt ( IS ) a Tórából vezetik le: "Tartsátok meg rendeleteimet és törvényeimet, melyeket ha megtesz az ember, él általuk" ( 3Móz 18,5 ) - "hogy éljen általuk, de nem, hogy meghaljon általuk" - Talmud - Moed rend - Yoma 85b old. A Mishna létezik önállóan is, de a Talmud részeként is, így ez a Mishna a Talmud - Moed rend - Yoma traktátus 83a oldalának közepe táján található. A Soncino angol fordításban [link] a mishnák csupa nagybetûvel. ( Nem tom fejbõl a Talmudot, csak ami nagyon fontos, azt megjegyzi az ember. )


Szokásomtól eltérõen most nem adok linket, mert nincs idõm elõkotorni, de gugli a barátod, ott a név, szombat, orvos, csak magyarul nem biztos, h van, valamelyik izraeli lap portálján olvastam, ynetnews.com , jpost.com , haaretz.com , israelnationalnews.com/ , israeltoday.co.il/ , timesofisrael.com/

Lehet, hogy a fõrabbi szócikknél a wiki írja és adja a hívatkozást.


Szoval, ha mindenáron infarktust akarsz kapni és kifejezetten egy szombati napon, legjobban teszed, ha pénteken elutazl Izraelbe, biztos lehetsz abban, hogy nem hagynak elpatkolni :)

2015. febr. 26. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
* írja a Mishna
2015. febr. 26. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon koszonom a valaszokat, ha tehetnem, mindenkinek adnek szaz zold kezecsket.

Az ok, ami miatt kiirtam a kerdest, egy munkahelyi kollega-vita. Alig-huszoneveske sohasem akar dolgozni egyik hetvegen sem, soha, mert az o vallasa ezt tiltja, es apolokent sem dolgozhat, szerinte. Mi, a kollegak pedig csaladdal, gyerekekkel, es nehanynak azonos vallassal, de mindig felaldoznia kell magat.

Emiatt kerdeztem, mert nem akartam elhinni, amit alig-huszoneveske mondogat.

Ez volt a kerdesem oka, de remelem, nem fogok szivinfarktust kapni majd, ha egyszer Izraelbe utazom (tervezem).

Koszonom meg egyszer a valaszokat!

2015. febr. 27. 00:57
 9/9 anonim ***** válasza:

persze, nem lehet valakit meghalni hagyni csak mert szombaton Isten megpihent.

Azert a logikat haszbaljuk mar.

A masik pedig hogy Izrael a kozel-kelet tobbi orszagahoz kepest szekularisnak szamit. Tobb koze van a hetkoznapoknak a vallashoz mint europanak a keresztenyseghez, de kozelsem annyi mint pl Irannak az iszlamhoz.

2017. okt. 11. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!