Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus miért nem szólította...

Jézus miért nem szólította Istent Jehovának?

Figyelt kérdés

Legalábbis sehol nincs leírva.

Főleg tanúk válaszát várom.


2015. ápr. 8. 23:09
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
0%
Azért mert Jézusnak semmi köze sincs Jahvéhoz.
2015. ápr. 8. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
16%
Az újszövetségben is többször van említés Atyáról akitől Krisztus jött , Jahve ,Úr népszellem vezető nem teremtő . Ez olyan mint Manitu az indiánoknak vagy Allah , de egyik se a csúcs góré . Az őrtornyosok ugyanúgy lökik bizonyítékok és észérvek ellenére a saját nótájukat mint a hitesek meg a scientesek , a katolikusok se gyengék ebben a témában .
2015. ápr. 8. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
7%
Ha héberül olvasod a bibliát, ott Jehovát fogsz találni.
2015. ápr. 8. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:

#3


Csak az Ószövetség íródott héberül (annak sem mindegyik könyve) és azokban nem szerepel Krisztus, tehát nem is szólítja az Atyát sehogy :)


Egyébként meg nem Jehova, hanem "Jhvh" szerepel az Ószövetségben, aminek a helyes kiejtése Jahve, de nem volt szabad kiejteni, ezért Adonáj-t mondanak helyette.

2015. ápr. 9. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
11%

Jézus és Atyja, Jehova között kezdettöl fogva nagyon bensöséges viszony volt és van. Sokszor Atyámnak szólította Jehovát. Nos szólította Atyját a nevén, hirdette az Atyja nevét?


Kedves kérdezö, ha van kedved és idöd, keresd ki kérlek a Bibliádban a János 17 részét.


Összeegyeztetheted velem, ha érdekel :)


Szóval János 17:26: "és megismertettem velük a te NEVEDET. ...."


Tudod terjed egy komoly tévhír. Azt állítják egyesek, hogy a Görög Iratok, /Újszövetség/ állítólag nem tartalmazta a Jehova nevét.


Emlékezzünk vissza mit tett Jézus, mikor megkezdte földi szolgálatát.

Bement a zsinagógába, elövette az Ézsaiás tekercsét. Felolvasta belöle a 61:1- verseit, mely így szól: Jehovának lelke van én rajtam......."


Ezt megtalálod a Lukács 4:17-20-ban.


Bár sok "buzgó" fordító igyekezett Jehova /JHVH/ nevét kitörülni a Bibliából, de a régi tekercsek, kódexek tartalmazzák az Isteni nevet.


A világhálón vannak a Holt tengeri tekercsek részei is, ezek között az Ézsaiás könyve is, melyböl tulajdonképpen Jézus felolvasott.


Most ha logikusan gondolkodunk, /egy vallásos embernek is szükségeltetik/, akkor logikus, hogy a Görög Iratokban is megtalálható volt a Jehova neve, hiszen átvették a verseket a Héber Iratokból /Ószövetségböl/

2015. ápr. 9. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
11%

szia


DE szólitotta, és fel is hivta a figyelmet a névre akit a Zsidók Babonás félelemből kezdtek elhagyni, és az irásokban is a héber adhonái szót használni


Sajnos a Görög iratokból teljesen kihagyták, igy aztán már senki nem is tudta vagy tudja,

Pedig Jézus ennek a névnek a megszenteléséért imádkozott, és igyekezett megismertetni ezt a nevet mindenkivel.


(János 17:26) 26 És megismertettem velük a nevedet, és meg is fogom ismertetni,. . .

(Máté 6:9) 9 Ti tehát így imádkozzatok: »Égi Atyánk, szenteltessék meg a neved. . .

(János 17:6) 6 Nyilvánvalóvá tettem a nevedet azoknak az embereknek, akiket nekem adtál a világból. . . .


(Zsoltárok 83:18) 18 Hogy megtudják az emberek, hogy te, akinek neve Jehova, Egymagad vagy a Legfelségesebb az egész föld felett.

(Ézsaiás 42:8) 8 Én vagyok Jehova. Ez a nevem, és senki másnak nem adom dicsőségemet, sem dicséretemet a faragott képmásoknak.



Jehova nevét hires Magyar költőink is ismerték


Jehova neve a magyar lírában - Ruth

[link]

2015. ápr. 9. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:

Nikolaus von Kues mondta ezeket a szavakat egy 1430-ban megtartott prédikációjában. Sok minden érdekelte, behatóan tanulmányozta például a görög és héber nyelvet, a filozófiát, a teológiát, a matematikát és a csillagászatot. 22 éves korában a római katolikus egyházjog doktora lett. 1448-ban bíborossá nevezték ki.


Az In principio erat verbum (Kezdetben volt az Ige) című prédikációban Nikolaus von Kues használja a Jehova név latin betűs Iehoua formáját. Az 56. oldalon a következő megállapítás olvasható Isten nevéről: „A név Istentől származik. Ez a tetragram, vagyis az a név, amely négy betűből áll . . . Ez valóban Isten legszentebb és nagy neve.” Nikolaus von Kues kijelentése összecseng azzal a ténnyel, hogy Isten neve megtalálható a Héber Iratok eredeti szövegében (2Mózes 6:3).


A KATOLIKUS egyház kormányszervezete igyekszik elérni, hogy ne használják Isten nevét az istentiszteleteken. Az elmúlt évben a Vatikán Istentiszteleti és Szentségi Fegyelmi Kongregációja a világ minden részére küldött egy útmutatót ezzel kapcsolatban a katolikus püspöki konferenciáknak. Mindezt a pápa „utasítására”.


A Septuaginta korai másolataiban nem a küʹri·osz szó található, hanem Isten neve a יהוה formában. Krisztus első századi követői ismerték és ki is mondták Isten nevét. Jézus pedig ezt mondta Atyjának imában: „megismertettem velük a nevedet” (János 17:26). Jól ismert imájában, a miatyánkban így tanított minket imádkozni: „Égi Atyánk, szenteltessék meg a neved” (Máté 6:9).


Távolról sem a judaizmus az egyetlen vallás, amely tartózkodik Isten nevének a használatától. Vegyük például Jeromost, aki katolikus pap volt, és I. Damasus pápa titkára. I. sz. 405-ben Jeromos elkészült a teljes Biblia latin fordításával, mely később a latin Vulgata néven vált ismertté. Jeromos kihagyta Isten nevét a fordításából. Korának bevett szokását követve az „Úr” és „Isten” szavakkal helyettesítette az isteni nevet.


Isten nevének mellőzése, mely igen elterjedt szokás, kizárólag emberi hagyományon alapul, nem pedig bibliai tanításokon. „ A Tórában semmi sincs, ami megtiltaná Isten nevének kiejtését. Ellenkezőleg, az Írások egyértelműen arra mutatnak, hogy Isten nevét szokás volt kimondani” — magyarázza Tracey R. Rich zsidó kutató, a Judaism 101 nevű weboldal szerzője. Igen, a bibliai időkben Isten imádói használták az isteni nevet.

Hallelujah — A héber ha·lelu-Jahʹ kifejezés átírása. Jelentése: ’dicsérd Jahot’ vagy ’dicsérjétek Jahot’.

2015. ápr. 9. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 lőrinc3 ***** válasza:

De egyet nem értek miért kelet Jézusnak egy olyan nevet meg ismertetni a zsidó néppel amit már ismertek,és az állításotok szerint használtak is.

Mi van akkor ha a neve szócskán,inkább az akaratát akarta meg ismertetni .Mint pl.Jézus nevében összegyűlni,(az ő akaratával egységben.)

2015. ápr. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
33%

"Azért mert Jézusnak semmi köze sincs Jahvéhoz."


Az érdekes, tekintve, hogy a nevének eredeti jelentése is: "Jahve megment".


"De egyet nem értek miért kelet Jézusnak egy olyan nevet meg ismertetni a zsidó néppel amit már ismertek,és az állításotok szerint használtak is."


Hát pont ez az, hogy a zsidók nem használták, mert babonásan rettegtek a kiejtésètől. Jézus viszont megismertette velük a Isten nevének helyes használatát, vagyis hogy nem kell a név kiejtésétől félniük.


A másik meg hogy Jézus nem az Írástudó farizeusokhoz ment, hanem az egyszerű emberekhez, akiket az írástudók lenéztek, műveletlennek tartottak, tehát Ők lehet hogy tényleg nem ismerték Isten nevét.

2015. ápr. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:

"Az érdekes, tekintve, hogy a nevének eredeti jelentése is: "Jahve megment"."


Hát én utánajártam, mert marha kíváncsi voltam erre. Már korábban foglalkoztam a Jahve név kapcsán picit a héber írásmóddal, de bevallom eléggé bonyolult egy nyelv és írás.


Ugyanakkor egy kis kutatás után világossá vált, hogy jó rendben "Jahve megment". CSak kérdezem, hogy a Jézus vagy "Jehosua" név melyik része tartalmazza azt, hogy "Jahve" és melyik része tartalmazza azt, hogy "megment".


Ugyanis itt a probléma az, hogy a héber és még az arámi nyelv is mássalhangzós írást használ. Vagyis ez se nem Jahve se nem Jehosua, hanem JHVH, és JHS. Jó rendben el tudom képzelni azt, hogy a Héber nyelv sajátosságaihoz hozzátartozik, hogy a V át tud alakulni S-be.


A magyar is mássalhangzós nyelv, így közvetlenül a saját nyelvünkből vehetünk példát, hogy bizony hangzókategóriák egymásba át tudnak alakulni.


Így aztán az S, SZ, Z, ZS eléggé könnyen átcsúszhatnak egymásba, sőt olyat is ismerünk, hogy bár az M,N,NY kategória és a P,B,V,F kategória nem egymás váltóhangjai, mégis át tudnak váltódni. Ez az amikor náthásak vagyunk, és az orrhangok (Nazális hangok), esetén a levegő nem tud az orron távozni csak a szájon, és az M helyett P lesz vagy B lesz. Például a 'nemtudom' -ból lesz 'neptudop'.


Nos visszatérve a héberre, oké, JHV -ből lesz JHS és ott a Jahve Jehsua kapcsolat. De hol van ebben a "megment"? Nincs több hangom, amivel leírjam azt, hogy "megment".


7-es írta:


"A héber ha·lelu-Jahʹ kifejezés átírása. Jelentése: ’dicsérd Jahot’ vagy ’dicsérjétek Jahot’."


Nade kérem, ott van a 'ha-lelu' amely a 'dicsérd' kifejezést takarja. Jézus nevénél ilyesmiről szó sincs.


---


Aztán, felhívnám néhány egyéb félreértésre is a figyelmet.


"Hát pont ez az, hogy a zsidók nem használták, mert babonásan rettegtek a kiejtésètől."


"DE szólitotta, és fel is hivta a figyelmet a névre akit a Zsidók Babonás félelemből kezdtek elhagyni, és az irásokban is a héber adhonái szót használni "


Amit biztosan állíthatunk, hogy nem használták. Ennek oka pedig nem a babona. Egy népről, amelyik törvényi alapon és vallási alapon elutasít mindenféle pogány szokást, kijelenteni, hogy "babonás" ez a világ legnagyobb következetlensége. Ennél nagyobb sületlenséget ki sem lehet jelenteni.


Ennél értelmesebb válasz az, hogy gyöngyöt nem szórunk disznók elé, tehát csak az arra méltók ismerhették a nevét. Nem kellett azt úton útfélen kurjongatni, hogy Jahve, ahogy azt jelenleg teszik a JT tagjai. Ez mégiscsak egy szent név, tehát ennek megfelelően is bántak vele.


A másik lehetséges ok pedig az, hogy elfelejtették. Nem volt szabad kimondani, ritkán is adták tovább, ennyi. Könnyen előfordulhat. Elfelejtődött és már senki sem tudta, tudja kimondani.


Ez utóbbi természetesen egy akkora probléma, hogyha ez az igaz, akkor én mélységesen meg tudom őket érteni, hogy ez számukra egy komoly csapás lehet. Ezzel nem lehet szórakozni.


De hogy értsük a probléma forrását. Jobban fogjuk érteni, ha én ezt Magyarul mondom el.


Van nekünk egy hármas betűkészletünk: STN és így írom le mindenhova. De elfelejtem hogy kell magánhangzókkal feltölteni. Hát ez nem egy csekély probléma ám. Még véletlenül sem mindegy, hogy én iSTeN-hez imádkozom vagy a SáTáN-hoz.


Nem mindegy, hogy JaHVeH, JeHoVa, JoHSua, vagy mittom én milyen hangzósítások vannak még. Az pedig, hogy az Adonai megnevezést kezdték el használni és ez volt telterjedve, nagyon arra mutat, hogy elfelejtették, és jobbnak látták inkább egy helyettesítő nevet használni, amiről még tudták, hogy az biztos, hogy az Istennek egy jelzője. Ez olyan, mintha mi elfelejtenénk az STN hangzósítását, és nem merjük kimondani, de azt tudjuk, hogy a 'mindenható' az biztosan az iSTeN egy formája. Így mindenhol ezt kezdem inkább használni, mert ez a biztos.


---


Mondom ez spekuláció, remélem, hogy tudják hogyan kell kiejteni, csak nem mondják el a világnak. A mai rabbik és főpapok nagyon is jól tudják hogy kell kiejteni és kész. Remélem tényleg így van, mert mondom én meg tudom érteni őket, hogy ez micsoda csapás lehet. Adja Isten, hogy az ő nevét dicsérjék!


Ám ugyan ilyen biztos vagyok benne, hogy éppen ezért nem is Jehova az eredeti hangzósítás és nem is Jahve.


---


A kérdezőnek. Miért nem említi Jézus az Isten nevét? Hát kérlek bocsáss meg, hát nem végig az evangéliumok leírása szerint az ő nevéről tanított? Élő Isten, Az egyetlen, az én szava Istentől származik, az én szava az élet, kövess engem és az élet lesz a jutalmad, az én atyám az élet kenyerét adja.


ÉLŐ Istenről beszél.


Keresztfán felfüggesztve ott vagyok, tudom, hogy meg fogok halni. Én sem szólítanék huszadrangú Istenségeket:


"ÉLI, ÉLI! LAMA SABAKTÁNI?"


---


Anonymus

2015. ápr. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!