Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Képtelen vagyok gyónni ill....

Képtelen vagyok gyónni ill. erről pappal egyáltalán beszélni. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

5 éve katolizáltam, de még soha nem gyóntam azóta.

Egyszerűen nem visz rá a lélek (nem szójátéknak szántam), hogy én egy pappal (akiről tudom, hogy nem ő neki gyónok valójában, hanem Istennek) megosszam a bűneimet.


Zárkózott típus vagyok alapból, nehezen nyílok meg.

Azt pedig elképzelni nem tudom, hogy gyónjak, pedig tudatában vagyok, hogy a katolikusoknál kell.


Ez miatt viszont az első áldozás óta nem is áldoztam.


Egyébként rendszeresen járok misére, és igenis igénylem a lelki életet: egyházi énekek, Biblia, vallásfilozófiai könyvek, stb.


Én egyszerűen jobban szeretem azt, hogy imáimban őszintén megbánva a bűneimet Isten elé hozom és Jézus közbenjárásával, más ember nélkül kérem a bocsánatát.


Ilyen esetben tényleg nem mehetek ki áldozni sem, amíg nem gyónok, mert áldozni pedig már évek óta vágyakozom.


Nem tudom, mi tévő legyek.

Ha nem megyek gyónni, de ahogy már írtam, rendszeresen Isten elé hozom a bűneimet megbánva, és így megyek áldozni, akkor azzal óriási bűnt követek el?


Kérlek, ne oltogassatok, hanem rendes választ várok, elsősorban katolikusoktól.


Köszönöm szépen!


2015. aug. 12. 14:54
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
35%
Azért is írok protestáns létemre: te teszed jól.
2015. aug. 12. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
35%

A biblia szerint Istennek kell megvallani a bűneinket, mert senki más nem képes megbocsájtani azokat, csak Ő.


Én gyóntam egyszer, nem sokkal később másik "paptól"hallottam vissza azt, amit bizalmasan meggyóntam.


Azóta csak Istennek gyónok.

2015. aug. 12. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Ne haragudj, már én sem vagyok katolikus, pedig annak kereszteltek, de válaszolok. Többek között éppen ezért lettem baptista. Az a baj, hogy ha ki is mész áldozni, nem lesz tiszta a lelkiismereted, mert Te pontosan tudod, hogy a katolikus vallásba ez nem fér bele. Hiába nem tudja senki, Te tudni fogod. Tehát 2 lehetőséged van: 1. Ráveszed magad a gyónásra. 2. Keresel magadnak egy olyan vallást, amit 100%-ig magadénak érzel.
2015. aug. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

#1 Nem baj, hogy protestnsként írtál. Tudom, hogy milyen "háttérrel" írtál, így rendben.


#2 "Én gyóntam egyszer, nem sokkal később másik "paptól"hallottam vissza azt, amit bizalmasan meggyóntam. Azóta csak Istennek gyónok."


Gondolom, Te is katolikus vagy. Annak ellenére, hogy papnak már nem gyónsz, szoktál áldozni?


#3 Én éppen protestáns körökben forgolódtam, majd felnőttként katolikusnak keresztelkedtem meg, bérmálkoztam és voltam első áldozó. Nekem ez az egyetlen egy olyan pont, aminek teljesítésére képtelen vagyok. A protestáns és más vallásokban sok olyan van, amivel én nem tudok azonosulni. Viszont szükségét érzem egy-egy közösségnek, hovatartozásnak.

2015. aug. 12. 15:20
 5/19 anonim ***** válasza:
Nem írnád meg nekem privát, hogy mivel nem tudtál azonosulni? Tényleg csak kíváncsi vagyok és nem akarok egy nyilvános hitvitát.
2015. aug. 12. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Igen, szentségtörésnek számít. Valóban nem mindennapi, hogy csak úgy elmondjuk a titkainkat valakinek. Beszélj erről a pappal, hogy nyomaszt Téged a dolog.
2015. aug. 12. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Könnyebb úgy átesni a tűzkeresztségen (elnézést a profán kifejezésért) hogy másik helyen gyónsz.


Régen elég általános volt az a gyakorlat (persze egy pap nem erre fog motiválni) hogy az emberek évente néhányszor eljártak búcsúba a legközelebbi kegyhelyre, és akkor gyóntak. Saját falujukban csak kevesen.

2015. aug. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Még ezt is szeretném megkérdezni: máshol is szemtől szembe látja a pap a gyónót? Mert nálunk A pap ül, a gyóntató szék pedig ott van felállítva előtte, és semmi elválasztó nincs. Engem pl. ez rettenetesen zavarna.


Nagyobb városokban (pl. Miskolcon) is látja a pap szemtől szembe a gyónót? Vagy ott van elválasztó rész?


Mert ha van elválasztó rész, akkor elmennék oda, idegennél gyónni. :)

2015. aug. 12. 18:26
 9/19 anonim ***** válasza:

Meglep, amit írsz. Nem értek annyira hozzá, de szerintem ez a szemtől-szembe gyónás nem is szabályos.


A legtöbb helyen gyóntatószék van, ahol teljesen el van választva a gyónó a gyóntatótól, egy sűrű farácsozat választja el őket, és a pap nem is a gyónó felé néz. Még a legkisebb faluk templomaiban is szokott lenni gyóntatószék.


Ahol meg nincs, ott úgy szokták, hogy beülnek a padba (természetesen amikor más nincs jelen), a pap ül elöl, a gyónó mellette, de egy sorral hátrébb. A pap így sem néz a gyónóra.

2015. aug. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Szia! Igazán jó válaszom nincs, de néhány dolog, amit talán segít elindulni valamerre.


Egyrészt kereshetsz magadnak lelki vezetőt. Ő nem is feltétlenül pap, de akár az is lehet. Ilyen kérdéseket, meg általában a hitbeli életeddel (vagy akár az életed más területeivel) kapcsolatos kérdéseket beszélheted meg vele. Olyasmi, mint egy jó barát, aki tájékozott hitbéli kérdésekben. Ha pap, akkor a lelki vezetés keretében gyónhatsz is nála, de nem muszáj.


A gyóntatószékről: az egyik helyen így gyóntatnak, a másik helyen úgy. Nálunk van gyóntató szoba, ahol szemben ülsz a pappal, de van gyóntatószék is, ahol nem rád néz a pap és rács választ el. Miskolcon szerintem találsz ilyet is. Mikor valaki más bemegy, kicsit bekukucskálhatsz, hogy megfelelő-e neked a hely.

2015. aug. 12. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!