Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megütöttem az alkoholista,...

Megütöttem az alkoholista, fenyegetőző apámat. Most akkor ez bűn? Elmegyek meggyónom, de belül mégis úgy érzem, hogy igazam volt, akkor és ott nem tudtam másképp elintézni a helyzetet.

Figyelt kérdés

Keresztény vagyok, római katolikus.

Egy hete történt, hogy apám a kocsmából sajnos - szokásának megfelelően - részegen jött haza.


Belekötött anyuba és kisebbik tesómba is.

Amikor rászóltam, hogy fejezze be - a reakciója az volt, hogy takarodjak a háztól, én piszkos k._rva.

Nekem erre elszállt az agyam és megütöttem.


Hogy jön ő ahhoz, hogy csak azért, mert részeg, lehord?

És ugye ő másnap erre a szavaira nem emlékszik, tagad, stb.? Ez pedig már rendszeres. Egy hete betelt a pohár, és megütöttem. Egyszerűen nem bírtam tovább.


Itt vagyunk mellette hárman, és nekünk ezt kellene eltűrnünk? Nekem nem megy. De sajnos, hiába dolgozom is, nem keresek annyit, hogy elköltözzek. Meg nem akarom ráhagyni anyukámat és kisebbik tesómat.


Miután megütöttem, befejezte a cirkuszt és a vulgáris mindenkit elhordó beszédét.


Tudom, hogy "Tiszteld apádat és anyádat" az egyik törvény. De ezt hogy tartsam be egy alkoholistával szemben, aki nem hajlandó kezeltetni magát, stb.?


2015. okt. 3. 20:42
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

Az az elcsattant pofon az persze egy apró bűnöcske, egy fél mondatot megér a gyónáskor :)


De itt sokkal súlyosabb problémák vannak, ennek megoldásában is kérd a papod segítségét.

2015. okt. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Egy pap mit tud kezdeni egy vallást nem gyakorló, azt is lehordó alkoholistával?


Hiába mondja azt is, hogy költözzek el.

Egyszerűen nem engedhetem meg magamnak az albérletet a jelenlegi fizetésemmel.

Meg most egy alkoholt nem fogyasztó, tisztességes életet élő alkalmazkodjon, esetleg futamodjon meg, mert az apja alkoholista, és nem állhat meg előtte, ha az részeg?

2015. okt. 3. 20:54
 3/25 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Azért az "apa" minőségnek vannak kritériumai. Leírásod alapján Ő ezt meg sem érinti.


Nyugi, ne rágd magad!

2015. okt. 3. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Először is nagyon sajnálom, hogy ilyen az édesapád viselkedése. Az ilyet irtó nehéz lehet kezelni, saját tapasztalatból csak korlátozottan tudok segíteni, inkább abból, amit könyvekben olvastam. A válasz a kérdésedre természetesen az, hogy ez valóban bűn. Jézust sokkal durvább megalázás és kínzás érte a kereszten, mégsem vált agresszívvá, bár hatalma lett volna mindenkit a pokolba küldve elintézni, aki bántotta. Ha kereszténynek tartod magad, akkor Jézus követése a helyes ebben is.


A probléma kezeléséről három-négy dolog jut eszembe, persze tökrészeg emberre ezek nem biztos, hogy hatnak, vagy csak lassan hatnak. De szerintem te is szeretnéd az apádat normális emberként látni, és ebben most kulcsszerepet játszhatsz, úgyhogy próbáld ki a tanácsaimat.


Az első kifejezni, hogy ez neked fáj, amit csinál. "Apa, ez fáj, ahogyan beszélsz" vagy valami hasonló. A lényeg, hogy ne egy vádat fogalmazz meg "Már megint részeg vagy", hanem a saját fájó érzésedet. Tudom, hogy ez a lépés nehéz lehet (szeretünk sebezhetetlennek tűnni), de a legjobb alternatíva a harag és az abból fakadó vádlás vagy erőszak ellen, ha megalázod magad, és hangosan elismered, hogy sebezhető vagy.

A második, hogy kilátásba helyezheted az elkülönülést (ha van erre lehetőség) "Apa, ha ezt nem hagyod abba, bezárkózunk a szomszéd szobába!" vagy "itt hagyunk egyedül, amíg lecsillapodsz." De akkor konzekvensen csináld is meg, amit mondtál.

A harmadik, hogy fejezd ki neki azt, amiért hálás vagy neki (lehetőleg, amikor józan, akkor rá). Ez is nehéz lehet, ha haragos vagy rá, de pl. lehet, hogy sosem éheztetek gyerekkorotokban, ez nem minden családban van így. Vagy kaptál tőle valami ajándékot, aminek nagyon örültél. Vagy elvitte a családot üdülni valahova. Inkább ezekre gondolj, mint a jelenlegi rossz helyzetre.

A negyedik, hogy figyelj rá, és ha segítségre van szüksége, segíts neki. Pl. részegen jön haza, segíts neki levetkőzni és ágyba kerülni. Gondolom erre az lehet a reakciód, hogy "dögöljek meg, ha hozzányúlok ehhez a szeméthez", vagy valami hasonló. De talán belül ő is érzi, hogy rászolgál a megvetésre, és ha valaki nem aszerint bánik vele, amit érdemel, hanem kegyelemmel fordul feléje, jót adva neki cserébe a rosszért, attól előbb-utóbb pozitívan változhat.


A józan időszakaiban próbálj arról beszélni vele, hogy hogyan látja a jövőjét. Vannak-e álmai és tervei még? Hisz-e abban, hogy Isten megbocsát neki, és szereti annak ellenére, amiket tesz? Próbáld meg rávenni, hogy a kocsma helyett valami idősek klubjába járjon. Ha el tudod kísérni, az jó lehet. Az ilyen beszélgetések mellett imádkozz is érte (lehet, hogy sokáig, akár hónapokig, évekig kell), hogy lássa be, rossz úton jár, és forduljon Istenhez.


Arra is gondolhatsz, ha győzelmesen kerülsz ki ebből a helyzetből, te is tudsz majd másoknak segíteni, akik hasonló helyzetben vannak. Kell legyen benned remény, hogy Isten a rosszból és a szenvedésből is tud valami csodálatosat kihozni.

Én szurkolok neked, és Isten is nagyon szeret téged, nem fog elhagyni a küzdelmeidben! Ő megadja a vigasztalást a nehézségekben, ha hozzá futsz segítségért!

2015. okt. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

Szia!


Mindenesetre a pofozkodás azért nem túl Krisztusi megoldás, Úgyhogy szerintem gyónd meg, aztán kész. De inkább a megoldásra próbálj koncentrálni. Az összes függőség egyfajta megkőtözöttség. Így az alkoholizmus is. Ezért nem lehetséges általában pusztán akarattal és kemikáliákkal, megvonással megszabadulni a legtöbb ilyen jellegű függőségből, annak szellemi dimenziói figyelmen kívül hagyásával. Próbáljatok meg a verbális és fizikális agresszió helyett imádkozni érte, amennyit csak lehet. Imádkozzatok szabadulásért számára.

2015. okt. 3. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

Csak az a probléma, hogy amikor ezt gyakorló kereszténynek elmondom (személyesen, konkrétabban, akiben meg is bízom), azt kapom, hogy nem számít hogy viselkedik, akkor is az apám, és Isten azt mondta, hogy a szülőket tisztelni kell, és függetlenül az ő viselkedésétől.


Na, nekem ez nem megy. Meg lehet kövezni, vagy lehet ez miatt jutok a pokolra, de nekem egyszerűen nem megy a leírtak miatt. Sajnos néha már szégyellem, hogy rokonok vagyunk. Igen, ezt keresztényként mondom.


Szerintem nem szabad bármit eltűrni bárkitől, mondva, hogy nézd, Jézussal mit tettek... ez csak manipulálás.

2015. okt. 3. 22:03
 7/25 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló vagyok újra. Még az jutott eszembe, hogy ha látsz valami pozitív előrehaladást az apád viselkedésében, akkor dicsérd meg érte.

Az ő feladata az, hogy a rossz érzéseit ne fojtsa el az alkohollal, hanem fejezze ki Istennek, és lépjen túl rajtuk. De erre csak óvatosan lehet rávezetni, talán a legjobb, ha ő maga jön rá. Ebben példát tudsz mutatni neki, de nem erőltetheted rá. Csak ne add fel a reményt, hogy változhat, még akkor se, ha látszólag nincs remény. Sokaknak nagyon mélyre kell süllyedniük, hogy végül Istenhez forduljanak. Eközben sokakat bántanak. Az alkoholisták önbecsülése is elég alacsony a megnyilvánulásaik ellenére, ezért is fontos, hogy a jót meglásd az apádban, ha mégoly kevés is van benne, és kifejezd neki valamilyen módon.

2015. okt. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

#4


Sajnos ezeken már rég túl vagyunk.

Nehogy azt hidd, hogy nem a legfinomabb módszertől, a segítéstől indultunk korábban.


De amikor valaki alkoholista és nem hajlandó kezeltetni magát, továbbá amikor részeg és fogalma sincs, hogy melyik bolygón van, csak beléd köt és vulgáris, alja szinten, akkor úgy gondolom, nem kötelességem még nekem pátyolgatni őt.


Neked hogy esne, hogy próbálsz jó lenni, de te akkor is k____rva vagy éppen? Csak mert ő éppen ittas?

Másnap józanon meg "nem emlékszik" semmire, vagy tagad?


Te pár év után is segítenél, megalázva?

2015. okt. 3. 22:12
 9/25 anonim ***** válasza:

Bocs, a #4 és #7 is én voltam. Egyáltalán nem manipulálás Krisztust követni. A saját önbecsülésed, és a magadról alkotott kép is javulni fog, ha a rosszra jóval válaszolsz.

Ha akarod, én is imádkozom szívesen érted, csak add meg a nevedet privátban.

2015. okt. 3. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"Csak az a probléma, hogy amikor ezt gyakorló kereszténynek elmondom (személyesen, konkrétabban, akiben meg is bízom), azt kapom, hogy nem számít hogy viselkedik, akkor is az apám, és Isten azt mondta, hogy a szülőket tisztelni kell, és függetlenül az ő viselkedésétől."


Nagyon megértem az érzéseidet és én is voltam hasonló cipőben, már csak ezért is. De ettől még az a helyzet, hogy ha valaki csak akkor és csak addig keresztény, amíg nincsenek problémák és megpróbálás nem éri a keresztényi értékrendiségét, ha úgy tetszik és amikor éles a helyzet, akkor pedig sutba dobjuk a keresztényiséget, és zsigerből pofozkodunk, mertnekem ne mondják meg hogy Jézus így meg Jézus úgy és Jézust majd elővesszük megint legfeljebb, ha elült a vihar, de addig ne szóljon már bele, hogy hogy vagyok keresztény...szóval ez inkább önbecsapásnak tűnik nekem, ha kereszténységnek nevezzük...


Szóval érthető amit érzel, az igazság is a te oldaladon van Valószínüleg, de a reakciós ettől még nem szükségképpen helyes a keresztényiség fényében.


Valamint azt szokták mondani, hogy ha úgy tűnik hogy mindenki szembe jön sz autópályán (akiket kérdezel), akkor azért legalábbis érdemes feltenni a kérdést magadban, hogy lehet hogy nem te mész a jó irányba.

2015. okt. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!