Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha római katolikus vagyok, az...

Ha római katolikus vagyok, az ortodox liturgia látogatása érvényes számomra, mint vasárnapi istentiszteleten való részvétel?

Figyelt kérdés
2015. nov. 13. 13:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
17%

Bibliában Jézus mit tanít erről?


azt kell tenni

2015. nov. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%
hivatalosan nem, de több pápa is volt aki rendszeresen Liturgiára járt vasárnap és nem misére ha ennyire ragaszkodsz a dologhoz, pótold hétköznap vagy menj egy görögkatolikus szertatásra, az sokban hasonlít az orthodox liturgiához, és érvényes
2015. nov. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. nov. 13. 13:48
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom hogy van ez igazából, de ha a katolikus egyház elfogadja érvényesnek az ortodox egyház szentségeit, márpedig elfogadja, és engedi a híveinek azt is, hogy rendkívüli esetben ortodoxoknál áldozzanak, akkor nagyon furcsa lenne, ha a misehallgatást nem tartaná érvényesnek.


Az mondjuk igaz, hogy egyértelműen az a katolikus egyház álláspontja, hogy ha van rá lehetősége a hívőnek, akkor a saját eredeti hite szerint kell gyakorolni a vallását.


De ez a rítusra is igaz. Ha következetesek akarunk lenni, akkor görögkatolikus templomba sem mehetsz olyan esetben, ha római katolikusba is el tudnál menni.

2015. nov. 13. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A katolikus egyház elfogadja az ortodox misét is.
2015. nov. 13. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
"végszükség eetén" tartja érvényesnek az orthodox szentségeket, noss érdemes megvizsgálni a végszükség esetént, mert akkor pl protestáns is áldozhat és egyebek ,de ez a végszükség kb azt jelenti, hogy holnap talán meghalnak az illetők
2015. nov. 13. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

# 6


Nem csak végszükség esetén tartja érvényesnek a szentségeket. Pl. ha valaki áttérne ortodoxról katolikus hitre nem kéne újra keresztelkedni és bérmálkoznia stb.


A katolikus egyház szerint áldozni sem csak végszükség esetén áldozhat, hanem bármikor, amennyiben nincs elérhető közelségben katolikus pap. Például több hónapos külföldi kiküldetésen, ahol nincs jelen a katolikus egyház, de az ortodox igen.


Szerintem te azzal kevered, hogy az ortodox pap viszont valóban csak végszükség esetén áldoztat meg katolikus hívőt, és ez esetben valóban az életveszély értendő. Tehát a több hónapos kiküldetés esetén is csak akkor áldoztat meg, ha vagy áttérsz, vagy az utolsó kenetre is szükséged van.


Protestáns viszont még végszükség esetén sem áldozhat. De miért is áldozna, protestánsoknál nem szokás a haldoklót Úrvacsorában sem részesíteni.

2015. nov. 13. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Beszéltem egy katolikus pappal erről korábban, és igen, ahogy fentebb is írták, amennyiben olyan helyen tartózkodik vagy él hosszabb távon egy katolikus, pl. egy kisebb oroszországi városban, ahol nincs lehetősége részt vennie a saját felekezetének istentiszteletén, ellenben ortodoxon igen, úgy érvényesnek számít a liturgián való részvétel. No, de budapestiként ez nem vonatkozik rám. :) Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!
2015. nov. 14. 05:04
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom, hogy csak akkor érvényes, ha amúgy nincs lehetőség elmenni római katolikus misére. De amúgy nyugodtan elmehetsz kiváncsiságból is.. Viszont a görögkatolikus litugria sok szempontból hasonló, mivel megtartották a bizánci rítust, és az még érvényes is. :))
2015. nov. 15. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
tévedés, végszükség esetén áldozhat protestáns is, kb fél éve kérdeztem meg erről egyházjogászt
2015. nov. 15. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!