Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves katolikusok. Minn...

Kedves katolikusok. Minn alapszik a tisztitótüz tanitása, biblia szerinti-e?

Figyelt kérdés

2016. márc. 8. 21:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
23%
Nem biblikus, hagyomány.
2016. márc. 8. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
28%
A Katolikus Egyház - az Óegyház mintájára - az apostoli hagyomány alapján gyakorolja a hitét, aminek a Szentírás pusztán része, nem pedig külön hivatkozási alap. A katolikusok és az ortodoxok felé az ilyen kérdéseknek tehát nincs értelme.
2016. márc. 8. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
44%

Amúgy meg a katolikus vélemény itt van részletesen:


[link]

2016. márc. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
82%

Ez a katolikus dogmafejlődésnek egy viszonylag késői tanítása.


Az apostoli tanításból levezetve már a korai egyházatyák is írtak arról, hogy a bűnös lélek tűz általi megtisztulás után még a mennybe juthat. Eredetileg azonban úgy képzelték, hogy ez is a pokolban történik.


Az a tanítás, hogy a purgatórium másik hely, mint a pokol, csak a 13. században a lyoni zsinatokon fogalmazódik meg először, és csak a 16. században a tridenti zsinaton lesz végérvényes tanítássá.


A kezdeti teológiai bizonytalanságok után végül Dante Isteni színjátékának volt óriási szerepe abban, hogy a purgatóriumról szóló tanítás elterjedjen és a későbbiekben már elidegeníthetetlen része legyen a katolikus tanításnak.

2016. márc. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
87%

nem értek egyet a Dante nevű válaszolóval, szerintem teljesen jogosan megkérdezheti valaki hogy ennek vagy annak van e bibliai alapja, vagy "csak a hagyomány", nagyon sokféle tanításnak nagyon is van bibliai alapja, amit a protsestánsok elvetnek, és érdemes erről beszélni


a tisztítótüzet amúgy csak utalás szinten lehet felfedezni a bibliai szövegekben pl "megmenekül ugyan de csak mindegy tűz álltal" ahogy egy korábbi hozzászóló írta ez valóban egy kései hagyomány, és minden nem katolikus, apostoli egyház úgy gondolja túlságosan is messzemenő következtetés, egyetértésben a protestánsokkal, nem ismert ilyen hagyomány a kereszténység kezdeteiről, amennyiben pedig ez a tanítás helyes volna, biztosan lenne hagyomány róla, pl bekerült volna a bibliai iratok közé is, vagy lene olyan irat ami végül nem lett bibliai de említi, gondoljunk csak bele, ez azért elég fontos dolog, fontosabb annál minthogy ne kerüljön szóba


annak idején nagy gergely szorgalmazta ezt a tanítást, emrt úgy gondolta nagy erkölcsi korlátot képezhetne, nem gondolta hogy későb a korrupció és a visszaélések csúcsa lesz belőle, ami a reformáció kirobbanásához is vezetett (tudom, tudom előb utób úgyis lett volna, de ez volt az "utolsó csepp")

2016. márc. 8. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 szp72 ***** válasza:
64%

Elsősorban a hagyományon, de azért vannak bibliai utalások is.


"Ha pedig valaki az alapra aranyat, ezüstöt, drágaköveket, fát, szénát, szalmát épít, mindegyiknek a munkája nyilvánvaló lesz; ugyanis az a nap megmutatja, mivel az tűzben fog megnyilvánulni, s a tűz majd kipróbálja, hogy kinek-kinek milyen a munkája. Az, akinek megmarad a munkája, amelyet ráépített, jutalmat nyer. Az, akinek munkája elég, kárt vall; ő maga ugyan megmenekül, de csak mintegy tűz által." (1Kor 3,12-15)


"Az a szolga, aki ismeri ura akaratát és mégsem áll készen és nem tesz akarata szerint, sok verést kap. Aki pedig nem ismeri, de büntetésre méltót tesz, kevesebb verést kap. Mindattól, akinek sokat adtak, sokat fognak követelni, és akire többet bíztak, attól még többet fognak számon kérni." (Lk 12,47-48);


"Én vagyok az első és az utolsó és az élő. Meghaltam, s íme, mégis élek, örökké. Nálam vannak a halálnak és az alvilágnak a kulcsai." (Jel 1,18)


"az alvilág is visszaadta halottjait. Valamennyit megítélték tetteik szerint." (Jel 20,14)


Az alvilág görögül hádész, héberül seol, a holtak helye. Az Ószövetség szerint a holtaknak árnyékszerű létük van, többnyire inkább csak alszanak, de olykor egy-egy nevezetes dolog kapcsán azért felriadhatnak. (Iz 14,9)


Jézus Krisztus halálával, alvilágba való alászállásával és feltámadásával a holtak sorsában is változás állt be. Így nem mindenki kerül az alvilágba, hanem a szentek lelke egyből üdvözül és a mennyországba jut. A többiek maradnak az alvilágba ahol egyesek pokoli kínokat szenvednek, mintegy tűzben égve (Lk 16,23) Nyilván mások továbbra is alszanak vagy mérsékelt kínokat szenvednek, mindenesetre Jézusnál van az alvilág kulcsa vagyis a segítségével ki lehet jönni onnan.


Lényeg a lényeg: van alvilág, ahol úgymond tűz van, ahonnan van aki kiszabadul és üdvözül, mert Jézusnál vannak a kulcsok. Nem mindenki ugyanazt a büntetést kapja, vannak nagyobb és kisebb büntetések.

2016. márc. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 szp72 ***** válasza:

Ha alvilágnak vagy pokolnak nevezzük a holtak országát, tehát a görög hádészt, és a héber Seolt, akkor a katolikus terminológiában használatos tisztítótűz a pokol azon része, ahová nem a végleg elkárhozottak hanem az ideiglenesen szenvedők, az üdvösséget nem azonnal kiérdemlők kerülnek.


Most nem tök mindegy, hogy ideglenes pokolnak vagy tisztítótűznek nevezzük? Ez pusztán csak egy elnevezés.

2016. márc. 11. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Máté 5,25-26 "Ellenfeleddel szemben légy békülékeny idejében, amikor még az úton vagy vele, nehogy átadjon ellenfeled a bírónak, a bíró pedig a poroszlónak, és börtönbe kerülj. Bizony mondom neked, nem szabadulsz ki, amíg az utolsó fillért is meg nem fizeted."


Mt 18,34-35 "Ezzel az Úr haragjában átadta a poroszlóknak, míg meg nem fizette mind, amivel tartozott. Így tesz mennyei Atyátok is veletek, ha mindegyitek meg nem bocsát szívből felebarátjának.”

2016. márc. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Én elolvastam ezeket az oldalakat es bejegyzéseket,azért az emberi elme sokmindenre képes,akár jora vagy roszra használja.

Ebbe az esetben akiroszra használta az félelmet vert a laikus emberbe,vigyázz mert égni fogsz igy a hiszékeny ember persze el is hitte es lssan szolgáva lett a papoknak es a körülötte lévőknek.

Mikor az emberek felkeztek ébredni jött a tisztító tüz.Aztán a hőkezelő technika változott,jött a pulgatorium.A szegény paraszt a mezőn az életét letöltve ,mesébe illő gondolatok cikáztak agyába.

Növelem a pap birtokát hátha kevesebb fát tesz a tüzre elemben ügye a pap időmiliomos hat meg kieszel egyes dolgokat de a paraszt nem ér fel vele mert az eke rázza a mezőn.

Én egy femipari gyárban minőségi ellenőr voltam a hőkezelő szekcion.Ott látva a tehnologiát.Egyes fém amely szenben gazdag volt azt könyeben keményitettek aztán viszarresztesi folyamatnak vetették alá.Volt a cementálás utánna feszültségmentesités na ez csak 0,5% hőkezelésnek.Ezt azert mondom mert ilyen az ember égetési tehnologia is a vallásban.Minden ki van találva,hogy a munka finomodjon.

Ezt az eszme futatást azert irtam mert az ember sokmindent kitalál a céljai elérésére.

De Pál azt mondja:A bünzsodja a halál ez azt jelenti,hogy aki meghalt a bünt az életével lefizette,tehát Isten előtt tiszta lappal indul.Igy kizárva minden hőkezelés.

2016. márc. 25. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ja s meg valami;Olvasd:Prédikátor;3:19-21

Itt irja mi külömség van az ember es az állat lelke között.

2016. márc. 25. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!