Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tórában szereplő parancsok...

Tórában szereplő parancsok csak a zsidókra vonatkoznak?

Figyelt kérdés
Azt tudom hogy ha egy zsidó vallású ember ezeket megszegi akkor bünt követ el de mi a helyzet a más vallásuakkal?

2016. máj. 9. 10:04
1 2 3
 1/24 Roland G. ***** válasza:

A mózesi Törvény parancsait 3 kategóriába sorolják:

1.Szellemi-erkölcsi jellegű parancsok.Pl:Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem!Ne lopj!

2.Rituális-szimbolikus parancsok.Pl:Szombat,körülmetélés,áldozatok bemutatása.

3.Államigazgatási jellegű parancsok.Pl:Elengedés éve,Szegény-tized.


Az újszöv.-ben a keresztényekre a szellemi-erkölcsi jellegű parancsok érvényesek.

2016. máj. 9. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
47%

Hol található a Tóra?

Az Ószövetségben.

Minek a része az Ószövetség?

A Bibliának.

Kik Szent Könyve a Biblia?

A zsidóknak és keresztényeknek.

Pont.

.

A Tízparancsolat úgyanúgy vonatkozik a zsidó, mint a keresztény , sőt kis átalakítással a moszlim vallásúakra is.

2016. máj. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

"Kik Szent Könyve a Biblia? A zsidóknak és keresztényeknek."


Ez nem igaz. A zsidók nem ismerik el az Újszövetséget. Zsidó Bibliának nem része az Újszövetség.

2016. máj. 9. 10:28
 4/24 anonim ***** válasza:
36%

Igen, de átvett abból egy pár dolgot az Újszövetség is.


De alapból a Tóra nem a keresztényekre vonatkozik, hanem a zsidókra.


Dante

2016. máj. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 munyamunya ***** válasza:

A Mózesen keresztül, a Krisztus által kijelentett törvénye az Istennek soha nem változik, sem nem szűnik meg az érvényessége. Izrael népe, a tizenkét törzs (nem kizárólag Júda, akiket ma zsidóknak mondunk) kapta meg először paragrafusokra osztva, egy nemzetként, mint életre szolgáló, az életet védő és megtartó keretet.


A feladata Izraelnek az volt, hogy ezt a tökéletes törvényt megélje, tiszteletben tartsa és átadja mindazoknak, akik a pogányok közül csatlakozni kívántak Isten népéhez. Ugyanezen a vonalon mentek tovább az apostolok és az általuk és őket követően megtért pogányból lett keresztények is. A szelíd olajfába (Izraelbe) van beoltva minden (pogányból lett) hívő, aminek a gyökere (alapja, eredete, lényege = a törvény), és a zsírja (az áldások, a gyümölcsök) is a miénk.


Aki pedig, az apostoli tanítás szerint, egyetlen rendelés ellen is vét, az az egész tövény megrontásában bűnös.

2016. máj. 9. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 Roland G. ***** válasza:

Dante#

Szerintem is.Azonban hozzá kell tenni,hogy a Tórában vannak olyan igazságok,alapelvek amik tartalmaznak bölcsességet és útmutatást a keresztényeknek is,s emiatt fontos az olvasása.Pl:Az illatáldozat a keresztények szellemi kisugárzását jelképezi.(2.Kor 2:14-15)A manna szedésekor tapasztalható csodálatos egyenlőség a szegények támogatására tanít.(2Kor 8:14-15)A magaslatok elpusztítására vonatkozó parancs az idegen ideológiák, tanrendszerek,hamis vallások lerombolását jelenti.(2Kor 10:4-5)

2016. máj. 9. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

Arra vonatkozik, aki elfogadja és aszerint szeretne élni.

Ha mindenkire vonatkozna, akkor hogyan? És miért pont a Tóra? Mi a helyzet a többivel, Korán, Bibilia, stb.? Melyik szerint kéne élnie mindenkinek?

2016. máj. 9. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
48%

Sziasztok!


Egyetértek az előttem szólókkal, akik azt írták: azokra vonatkozik akik elfogadják és aszerint akarnak élni.


Az Úr Jézus Krisztus elfogadta és aszerint élt. Példát is adott nekünk - akik az ő követőinek mondják magukat - hogy kövessük őt. Azonban fontos hangsúlyozni: a parancsok egy adott elv szerint születtek és ez nem más mint a szeretet. Isten nem a betű szerinti törvénykövetést várja el:

Jer 31,33

Hanem ez lesz a szövetség, amelyet e napok után az Izrael házával kötök, azt mondja az Úr: Törvényemet az ő belsejükbe helyezem, és az ő szívükbe írom be, és Istenükké leszek, ők pedig népemmé lesznek.


Isten azt szeretné, ha a szeretet törvénye a szívünkben lenne, és az irányítaná az életünket, tetteinket: A törvény betöltése a szeretet. (Róma 13,10)


Senki ne keresse azt, ami az övé, hanem ki-ki azt, ami a másé. (1Korinthus 10,24)


A szeretet a következetes másik-középpontúság, avagy a másokért élés gondolkodásmódja és életformája.


Az „én és te” sorrend megváltozik „te és én”-re. A Biblia szerint ez az igazság. Az az igaz ember, akinek az életében ez az alapelv válik győzedelmessé, mindent meghatározóvá.


Üdv. Péter

2016. máj. 9. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 Roland G. ***** válasza:
A más vallásúakra sem vonatkoznak a Tóra szimbolikus-rituális és államigazgatási parancsai.Rájuk nézve ezek nem kötelezőek,sőt,egyáltalán nem is javasoltak,és teljes betérés nélkül kifejezetten értelmetlenek a rabbinikus irodalom szerint is!Rés Lákis egyenesen azt mondja,hogy halálbüntetést érdemel az a pogány (nem zsidó),aki megtartja a szombatot.(bSzanhedrin 58b.)
2016. máj. 9. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

A Tóra elsősorban a zsidóknak íródott, másodsorban nekünk, tanulságul. Az Ószövetség Isten örök érvényű Beszéde, amely nem változik meg. Maga Jézus azt mondta, hogy nem a Törvény eltörlésének a céljából jött, hanem a betöltésének céljából. Mivel azonban a Törvény a zsidók számára adatott, ezért csak az ószövetség hatálya alá tartozó zsidók számára kötelező érvényűek a felszólító mondatai.


Az Újszövetség szellemi szövetség. Azaz Isten nem parancsolatoknak tételekbe foglalt új törvényét adta az emberiségnek a régi helyett, vagy amellett, hanem új szellemet ad azoknak, akik Jézus Krisztust befogadják a szívükbe, és ebbe a szívbe tölti bele a törvényét. Ez azt jelenti, hogy nincs olyan ószövetségi vagy újszövetségi parancsolat, ami úgy lenne érvényben, hogy nem az újjászületett ember szívébe töltött szellemi törvényből fakadna. Maga a Biblia is megfogalmazza, hogy a törvény betöltése az a szeretet, amely kitöltetett az újjászületett ember szívébe a Szent Szellem által (Rm 5,5; 13,8-10).


A keresztség által Jézus Krisztus halálába merültünk bele (Rm 6,3-4). A halál által pedig meghaltunk a bűn számára (Rm 6,2), de a Törvény számára is (Rm 7,6). Az Újszövetségben benne levő hívő ember azért tölti be a Tíz Parancsolatot, mert Isten szeretete ki lett öntve a szívébe, és ez a szeretet erre indítja. Amíg az ember a Biblia rá vonatkozó felszólító mondatait kényszerként éli meg, addig vagy még nincs is benne az Újszövetségben, vagy azon az adott területen még nem jár világosságban és szabadságban. A dolog gyógyszere az Újszövetségbe való bekerülés, ha ez még nincs meg, illetve a világosság keresése és követése, ha már igen. Az igaz ember hitből él(Rm 1,17; Gal 3,11; Zsd 10,38), a hit pedig Isten Beszédének a kijelentéséből származik (Rm 10,17). A kijelentés adja azt a világosságot, amit keresnünk kell. Ami pedig nem hitből van bennünk, az mind a holt cselekedetek kategóriájába tartozik az örökkévalóság szempontjából.


Vajon azt jelenti ez, hogy szabad a pálya, amíg nincs kijelentés, addig szabad bűnben élni. Ahogy Pál apostol mondja: Távol legyen! Ha az ember szándékosan követ el bűnöket, akkor távolodik Istentől, és a sötétség ráborul az életére (Gal 6,7). Éppen ezért muszáj keresni a fényt, de a keresés ideje alatt mindvégig Jézus Krisztus igazságát tulajdonítja Isten az Őt keresőknek, akiknek ígéretük van arra, hogy meg is találják Őt. Ezért, ami az ember hatalmában van, azt köteles megtenni. Ami pedig azon túl van, azt Isten teszi meg vele, ha engedelmességben jár, azaz megteszi, amit tud.

2016. máj. 9. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!