Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyház sok téren...

M dzsuzeppe kérdése:

A katolikus egyház sok téren síkra száll az emberijogokért, az emberi méltóságért, lehetséges hogy sikerül elérniük hogy a moldovai csángó magyarok is szabadon gyakorolhassák vallásukat?

Figyelt kérdés

Gondolok arra hogy megszokott minden napi dolog legyen a moldovai magyar közösségekben is az anyanyelvükön mondott mise, hitoktatás. Vagy jobb ha a moldovai katolikus magyarok románul gyakorolják a vallásukat?

Egy pap ismerősöm azt mondta hogy ez csak formaság, igaz hogy románul halgatják a misét, de otthon magyarul imádkozhatnak. És ez így jó mert a románok nyitottabbak lesznek a katolikus egyház felé. Szerintem pedig a románoknak meg éppen mindegy hogy a moldovai magyarok románul vagy magyarul halgatják a misét. Természetesen kell román mise éés pap is mert a moldovai katolikusok nagyobb része román anyanyelvű.



2016. jún. 21. 13:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%
Mivel Magyarokról van szó, az már kicsit sok. Ha ellenúk kellene tenni, azt simán megtennék.
2016. jún. 21. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

szerintem kiállhat az autonomiáért, mert máshol is ki szokott, de ehhez kell olyan pap, de pl Romániában érdekes jelenség, hogy a görögkatolikusság is a magyaroké, mert mondhatni így áll ki a katolikus egyház a magyarok mellett, ugyanis ha valamiért a román ortodoxok nagyon tiltakoznak a magyar szertartás rend ellen, ezért ha valaki ortodox akar lenni egy kicsit románosodnia is kell, a görögkatolikusságban meg legalább a szertartás ugyan olyan


egyébként mielőtt valaki lecsap rám, nem minden román ortodox közösség ilyen, a Magyarországon lévő román templomokba is járnak magyarok ,a vendégeket is szívesen fogadják ,de pl mikor én Erdélyben voltam egyszerűen nem hitték el h én ortodox vagyok és magyar, mikor elmagyaráztam nekik ,hogy tényleg ortodox, nem görögkatolikus, akkor azt kezdték fejtegetni ,h biztos csak magyar állampolgár de amúgy görög származású, vagy legalább sok ősöm görög, pedig nem :D

2016. jún. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Sajnos a Vatikán messze van, és nem akarja elhinni azt, hogy ez egy létező probléma, és inkább a püspöknek hisz, aki azt mondja, hogy alaptalan rágalom a nacionalizmus. Aki pedig már régen nem katolikus.
2016. jún. 21. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

ez egy nyílt, őszinte kérdés volt, azt hittem lehet rá valami egyszerű tájékoztató jellegű választ adni.

Elég sok értékes választ olvastam itt.

Sokat elmond, az hogy semmilyen érdemleges válasz nem érkezett, ....mindenesetre köszönöm a hozzászólásokat.

A válaszok hiánya magért beszél.

2016. jún. 22. 16:19
 5/12 Anxo ***** válasza:
Kérdező szerintem rossz helyen kopogtatsz Szerinted itt ki tud válaszolni a kérdésedre?
2016. jún. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Azt hogy magyar falvakba mért nem lehet magyar Isten tisztelet: eléggé banális kérdés. Kb. Minden tájékozottabb hívőbe felmerül ez a kérdés. Igazából nem tesz jót ez a nagy halgatás az Egyházba vetett bizalomnak. Igaz az 50-es évekig a demokrácia fellegvárába is külön templom volt a feketéknek meg a fehéreknkek, de gondolom anyira nem volt botrányos ha egymás miséire elmentek. És mostmár nincs ilyen.
2016. jún. 28. 11:06
 7/12 Anxo ***** válasza:
Szerintem békélj meg.
2016. jún. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nehezen tudnék megbékélni, mert nem haragszok senkire ezzel az üggyel kapcsolatban. Utánanéztem: Régebben rendszeresen jártak Ferences barátok a moldvai magyarokhoz. Lehet hogy nekik is köszönhető a csángók buzgó vallásos élete, szép magyar imái, énekei. Ami örömmel tölt el hogy a moldvai püspök is biztatóan nyilatkozott az utóbbi években, keresi a lehetőséget hogy magyar papok ne csak időnként hanem rendszeresen tartsák a kapcsolatot a magyar ajkú csángó hívekkel.
2016. jún. 29. 11:19
 9/12 Anxo ***** válasza:
Én se vagyok érzéketlen a dolog iránt... de nem vehetjük a nyakunkba a világ minden baját.
2016. jún. 29. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A RK Egyházat nem érdekli az emberi jogok,vagy az emberi méltóság kérdése,csak a hatalom.Ha nem így lenne,már régen anyanyelvi papok szolgálnának Csángóföldön.


Ahhoz,hogy lépjenek az ügyben,be kellene jelenteni a "Csánglikán"egyház megalapítását,és a RK Egyháztól való leszakadásukat.

2016. okt. 23. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!