Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Zsidó vallásúak, akik járnak...

Zsidó vallásúak, akik járnak a Dohány utcai zsinagógába! Válaszolnátok pár kérdésre?

Figyelt kérdés

Pénteken voltam először zsidó istentiszteleteten, ami tetszett nagyon csak pár dolgot nem értek.

1. Miért kell olyan sokszor felállni és miért kell egyszer hátat fordítani (a bejárat felé nézni)?


2. A kántorok és a rabbi egy idő után felvett magára egy nagy kendőt, ami kicsit az asztalterítőre emlékeztet. Mi ez? Mit jelképez, mire szolgál?

3. Miket szoktak énekelni általában péntekenként?


2016. júl. 10. 02:56
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Bár én nem Dohányba járok, a kérdéseid általánosak, minden zsinagógában ugyanez történik, ezért válaszolni is tudok.


1. A felállásokkal kapcsolatban azt tudom mondani, h minden vallásnak megvan a maga liturgikus "koreográfiája", felállásokkal, meghajlásokkal, stb... Az a rész, amikor az ajtó felé fordultatok, a "Lechá dodi" (Jöjj kedvesem) című szombatfogadó misztikus költemény végén volt. Ilyenkor ki szokás nyitni az ajtót, hogy be tudjon jönni a "szombat menyasszonya". A zsidó miszticizmus szerint a szombat úgy viszonyul a zsidó néphez, mint a menyasszony a vőlegényhez. A péntek esti liturgiában ez az a pont, ahol hivatalosan is elkezdődik a szombat. A zsinagógák kelet-nyugat tájolásúak, általában kelet, vagyis Jeruzsálem felé fordulva imádkozunk, de mivel a szombat értelemszerűen nyugat felől "jön be", oda fordulunk, és meg hajlunk előtte.


A kendőt amit láttál tálisznak hívják, ez az úgynevezett imaköpeny. Különböző színű/méretű/anyagú lehet, de errefelé a standard a fehér alapon fekete vagy kék csíkozású. A lényege a 4 sarkán található hosszú rojt, a cicesz. A "Smá Jiszráel" kezdetű imára vezethető vissza, ami tulajdonképpen tórai idézet szó szerint értelmezése. Minden 4 szögletű ruhadarabra úgynevezett szemlélőrojtokat kell varrni, amik emlékeztetik a zsidó férfit I.ten parancsaira. A kevésbé ortodox közösségekben ma már csak az imaköpenyen van ilyen rojt, csomókkal (a csomók elég bonyolult szimbolikájúak, legyen annyi elég h a 613 betartandó parancsot jelképezik). Péntek este csak az imavezetők hordanak táliszt, délelőttönként viszont minden nős férfi.


Péntek este a hét minden napjára szoktunk énekelni 1-1 zsoltárt, ezen kívül a már említett Lechá dodit, a főima végén szokás az úgynevezett "Osze Salom" kezdetű imát énekelni, a vége felé az Aleinu-t, esetleg valamilyen vidámabb záródalt. Ha van kedved, youtube-on keresgélhetsz, millió dal van fent, ami a péntek estéhez köthető, írd be a keresőbe, hogy kabbalat shabat, és ki fog dobni annyi találatot, hogy csak győzd megnézni...:)

2016. júl. 10. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem bonyolult a felállások felsorolása, sorrendben:

Elöljáróban: a Káddis imát mindig állva mondjuk, de a gyászolók ( árvák ) káddis imáját csak azok mondják, akiknek vmelyik szülõje, vagy közeli hozzátrtozója az elmúlt 11 hónapon belül hunyt el.

Az elsõ hat zsoltár után követkazik Dávid zsoltára ( mizmajr löDuvid, vagy az elõzõ által asznalt kiejtéssel mizmór le Dóvid ), ezt állva mondjuk.

Pici helyesbítés az elõzõhöz:

A Löcho Dajdi ( Lechá dodi ) után következik a szombati zsoltár ( mizmajr sír lö jom ha Sabbosz ), ezt van, ahol ülve, van, ahol állva mondják ( a Sabbat iránti tiszteletbõl ) ENNEK elmondásával "vesszük magunkra" a Szombatot.

Még egy zsoltár után következik a gyászolók ( árvák ) káddis imája.

A vösomru ... kezdetû voltaaképp bibliai idézetet szintén állva mondjuk ( ez voltaképp a Tízparancsolatból a Szombat törvénye ).

Végül állva mondjuk a Fõimádságot ( a héköznapi Fõima neve 18 áldás, mert valóban 19 áldást mondunk el :), a szombat szövege rövidebb, de voltaképp abban is megvan mind )

Többi az elõzõben.

2016. júl. 12. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!