Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus és ortodox keresztén...

Katolikus és ortodox keresztények, nem gondoljátok, hogy az Egyház hibát követett el amikor az Ótestamentumot a keresztény Bibliához kapcsolta?

Figyelt kérdés

Véleményem szerint az Ótestamentumnak nem lenne helye a keresztény kánonban. Elavult parancsolatok, erkölcstelen történetek, és egy kiforratlan istenkép az, ami az olvasóra vár az Ótestamentum lapjain.


Keresztény szempontból mindössze annyi jelentősége van, hogy Krisztus előképe az egész [ez a legfontosabb], és vannak benne bölcsességek is. Ez azonban nem indok arra, hogy kanonizálják. Nyugodtan lehetett volna az apostoli hagyomány része, és néha lehetett is volna belőle idézni, mint például Aranyszájú Szent János, vagy Szent Jeromos írásaiból, de ennél magasabb szintre nem kellett volna emelni. De Szentírásként hivatkozni rá szerintem túlzás.


Miért nem elég keresztény Bibliának az a 27 újszövetségi irat, aminek nagy része már a 2. században is elfogadott volt?


Köszönöm a válaszokat előre is,


Dante


2016. okt. 24. 02:11
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

# 10


"Érdekes módon,én kimondottan örülök mások másfajta véleményének.Talán nem félek légváraim lerombolásától?"


Azért a patrisztika irodalmát én nem minősíteném ilyen lazán légvárnak. Megkérdezhetem, hogy ismered-e egyáltalán?


Nyilván tanulságos az is, hogy a hitújítók milyen újításokat vezettek be a keresztény teológiába 1500-2000 évvel Krisztus után, meg nyilván érdekesek az itt fórumozók magánvéleményei is.


De ha a kérdezőt speciel csak az érdekli, hogy mi az eredeti (patrisztikus) keresztény elképzelés, akkor nem írhatod neki elő, hogy ahelyett inkább érdekelje jobban mások magánvéleménye. Szerintem nem is gondoltad át, hogy mennyire abszurd ez az elvárás. :)


(andrás)

2016. okt. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

# Dante


Most csak tömören, vázlatosan, válaszolok, Józsue könyvével kapcsolatban:


A régészeti feltárások szerint a kánaáni népek sok ezer évig viszonylag békességben éltek egymás mellett, ezek egyike volt a zsidó nép (illetve a zsidó nép őse).


Voltak időnként törzsi villongások, valószínűleg ezt örökíti meg Józsue könyve. Valami valóságalapja minden bizonnyal van, elképzelhető például, hogy Jerikó gazdát cserélt a kánaáni népek között, akár többször is a történelme folyamán.


Ez a sztori azonban túl van dimenzionálva. A külső (asszír, egyiptomi) hódításokat leszámítva, a kánaáni népek a kisebb villongásoktól eltekintve teljesen békésen éltek, nem csak egymás mellett, de együtt is. Sok esetben nehéz is megállapítani, hogy melyik leletanyag melyik néphez köthető, annyira "egy húron pendültek".


A régészet tehát egyértelműen azt mutatja, hogy a zsidóság békében élt Kánaán területén a többi kánaáni néppel, szoros gazdasági és kulturális szimbiózisban.


A "zsidó honfoglalás" tehát egy mítosz, méghozzá a meseszerűbb mítoszok közül való.

Mindenféle vicc és túlzás nélkül mondom, hogy a történelemtudomány mai tudása szerint Odüsszeusz vándorlásának több a történelmi alapja, mint a negyven éves sivatagi vándorlásnak és a diadalmas kánaáni honfoglalásnak.


Eleve, már a zsidóság egyiptomi tartózkodását sem sikerült régészetileg igazolni. Pedig aztán sokan dolgoztak és dolgoznak rajta célirányosan. Az úgynevezett egyiptomi fogság valószínűleg annak az emléke lehet, amikor egy rövid ideig a Szentföld egyiptomi fennhatóság alá került.


(andrás)

2016. okt. 28. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Kedves András!


Nem értem háborgásod!


Átolvastam néhányszor azt,amit írtam,de sehogy sem találom,még a"patrisztika"szót sem,és mások légvárait sem.


Valóban abszurd,de az az elvárás,hogy egy nyilvános fórumban valaki kikösse, kinek a meglátása jelenhet meg a topikban.


Nyilván,megértem azt az embert,aki felépített önmagának egy világképet,amit szeretne hinni,de nem megy neki,és amikor annak tarthatatlanságára figyelmeztet valaki,az összeborul, építheti újra,s ez dühíti,de akkor ne itt vesse fel!

2016. okt. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Kedves András!


A kezdetekben a zsidók,csak Jézus isteni lényét,isteni küldöttségét tagadták,majd amikor Isten nem volt hajladó azt tenni,amit ők diktáltak neki,magát Őt is megölték.


(Nietzsche,ezt így fogalmazta:„Hova lett Isten? — kiáltott föl. — Majd én megmondom nektek! Megöltük őt — ti és én! Gyilkosai vagyunk mindannyian!")


Úgy tűnik,az istentelenek,nem csak Jézust,Istent,Lelke ihletését-a Bibliát- is igyekszenek megölni.


Aki az istentelenségből táplálkozik,maga is istentelenné válik előbb-utóbb,majd az örök megsemmisülésé!

2016. okt. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!