Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Más keresztény egyházaknál is...

Más keresztény egyházaknál is így állnak a hamvasztáshoz?

Figyelt kérdés

Mint a katolikusoknál? Hogy mindenképp kell egy temetkezési hely a hamvaknak ahová el lehet menni imádkozni a hozzátartozóknak? És semmiképpen sem szabad például elszórni a hamvakat mondjuk egy erdőben, vagy mezőn?

Meg másutt is inkább a koporsós temetést tartják helyesebbnek?



2016. okt. 26. 10:56
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:

Linkek lemaradtak:


[link]


[link]

2016. okt. 26. 10:58
 2/19 anonim ***** válasza:
45%

Nem.


A BIBLIAI időkben a halottakat rendszerint sírba temették.

Nem akadálya a feltámadásnak

A mindenható Isten képes ezt megtenni, függetlenül attól, hogy valakit eltemettek, elégettek, vadállatok faltak fel, a teste a tengerbe veszett, vagy egy atomrobbanásban semmisült meg.

A Biblia nem határozza meg, hogy mit kell tenni a halottak testével. Jehova nem ítéli el a hamvasztást.


Személyes döntés, hogy elhamvasztanak-e valakit, vagy sem. Bár a Biblia közvetlenül nem tesz említést erről a szokásról, érdemes megjegyezni, hogy Saul királynak és a fiának, Jonatánnak elégették a holttestét, és azután temették el a csontjaikat


Pedig Jonatán, Isten és ember előtt jó hírnévnek örvendett, igazi barátja volt Dávid királynak.

2016. okt. 26. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
82%

Az ortodox egyházban hagyományosan csak koporsós temetkezés van. Elsősorban a nyugati szórványokban kezd megjelenni a hamvasztás is, bár az egyház ezt továbbra sem javasolja a híveinek.


Az ember teste, amíg élt, a Szentlélek temploma volt (1Kor 3,16), ezért a halála után is tisztelet jár a testnek: meg kell mosdatni, szépen föl kell öltöztetni, és az ószövetségi szokáshoz hasonlóan eltemetni. De nem szabad semmi olyant tenni vele, ami nem az Isten szándéka szerinti természetes bomlási folyamat része.


A másik ok pedig az, hogy a keresztény ókortól kezdve egészen napjainkig, rendszeresen visszatérő jelenség, hogy a szentéletű emberek teste nem romlik meg a haláluk után, nem esik bomlásnak, hanem spontán mumifikálódik. Az most teljesen mindegy, hogy ez egy természetes folyamat eredménye, vagy egy természetfeletti isteni csoda, de akár így, akár úgy, az egyház értelmezésében ez mindenképpen Isten végtelen kegyelmének egyik fizikailag látható megnyilvánulása. Ha a testet elhamvasztották volna, akkor Isten kegyelme nem manifesztálódhatna ilyen konkrét módon.


Ha valaki valamilyen tragédiában úgy hal meg, hogy a testének a maradványait nem lehet eltemetni, akkor a neve fölkerül a családi kriptára, vagy egy emlék-keresztet állítanak neki valahol (de erre sokszor föl sem kerül a neve).


Egyes kolostorokban, főleg ahol kicsi a temető, kialakult az a szokás, hogy a régen elhunytak csontjait kihantolják, és egy csontkamrába gyűjtik össze:

[link]


Az ortodox egyházban különben a halottakról való megemlékezés fő helyszíne nem maga a sírhely, hanem a templom. (A sírokat illik rendben tartani, de csak marginálisan helyszíne a liturgikus és paraliturgikus hitéletnek.)


Minden templomban két gyertyatartó van (vagy többször kettő) egyikben az élők egészségéért gyújtanak gyertyát egy ima kísértében a hívek, a másikban pedig a halott hozzátartozók lelki üdvéért. Mindenki, aki a templomba lép, az mindig gyújt gyertyát és imádkozik az élőkért is és a holtakért is.


Ezen túl, a liturgikus évben öt alkalommal van imádságos szertartás, kifejezetten az elhunytakért. Ilyenkor a jelenlévők elhunyt hozzátartozóit név szerint is megemlítik az imákban.


(andrás)

2016. okt. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
84%

Szia!


A protestáns egyházaknál nincs halottkultusz, ezért nem szólnak bele, hogy mit teszel a szeretteid holttestével.


Üdv. Péter

2016. okt. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Kedves második válaszoló köszi a válaszod, azt tudom hogy az égetés a pogányok szokása volt régen, a zsidóknál nem volt divat. És mint pogány eredetű szokás nem feltétlen volt kívánatos. De manapság már ez nem áll fent.

És mi a véleményed a hamvasztás utáni folyamatról? Tehát elszórás erdőben, esetleg hazavitel vagy más? És miért?


Kedves harmadik válaszoló (andrás), mindenképpen ragaszkodni kell az ószövetségi szokásokhoz?

Elvileg a hamvasztás is kvázi természetes folyamat. És úgy is lehetséges a tisztelet és ima az elhunyt felé nem? Meg a nem temetőben való elszórásnál is, főleg hogy az ima és megemlékezés helyszíne a templom.


Ez a végtelen kegyelem fizikai megnyilvánulása a mumifikáció kapcsán mit takar? Ez miféle üzenet az élőknek?

2016. okt. 26. 11:49
 6/19 anonim ***** válasza:
13%

"A protestáns egyházaknál nincs halottkultusz"


Az apostoli keresztény egyházakban sincs "halottkultusz". Krisztus-kultusz van.

Az Egyház pedig Krisztus láthatatlan teste, elhunyt testvéreink pedig ugyanúgy tagjai ennek a láthatatlan testnek, mint az élő testvéreink.


Érdemes Szent Pál apostol ide vonatkozó szavait komolyan venni.

2016. okt. 26. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
29%

"mindenképpen ragaszkodni kell az ószövetségi szokásokhoz?"


Mivel ebben a konkrét esetben az apostolok is

megtartották ezt a konkrét szokást, ezért igen.

Nem tudom azt az okot elképzelni, ami miatt "csakazértis" szembe kéne menni az apostoli tanítással.


"Elvileg a hamvasztás is kvázi természetes folyamat."


Nem az, hiszen a holttestek nem gyulladnak meg maguktól. És nem is oxidációval (magyarul égéssel) bomlanak le, hanem a mikroorganizmusok anyagcsere-folyamatai által, több lépcsőn keresztül. A globális ökoszisztéma szempontjából ez a normális, ez a harmonikus folyamat. A hamvasztás drasztikusan felrúgja ezt a természetes folyamatot.


"És úgy is lehetséges a tisztelet és ima az elhunyt felé nem? Meg a nem temetőben való elszórásnál is, főleg hogy az ima és megemlékezés helyszíne a templom."


A lelkének meg tudod adni a tiszteletet a test nélkül is, ez igaz.

Viszont itt pontosan arról van szó, hogy a testnek is kijár a tisztelet, nem csak a léleknek.


"Ez a végtelen kegyelem fizikai megnyilvánulása a mumifikáció kapcsán mit takar? Ez miféle üzenet az élőknek?"


A szentéletű emberek teste sok esetben holtuk után is ép marad - ez maga az üzenet. :)


(andrás)

2016. okt. 26. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
24%

Sziasztok!


Azért azzal érdemes tisztában lenni, hogy a temetők gyakorlatilag maffia módjára működnek, hihetetlen pénzeket kérnek el a kegyeleti szolgáltatásokért, ezért gyanítható, hogy egy-egy ilyen állásfoglalás mögött igen komoly lobbi működött. Mindenki döntse el ezek után kinek hisz...


Üdv. Péter

2016. okt. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
19%

"hihetetlen pénzeket kérnek el a kegyeleti szolgáltatásokért"


Nem kötelező luxusszolgáltatást igénybe venni. A szociális temetés pedig ingyenes, több ilyent intéztem már életem folyamán.


"ezért gyanítható, hogy egy-egy ilyen állásfoglalás mögött igen komoly lobbi működött"


Ja. Nyilván a mai temetkezési vállalkozások vadkapitalista üzletpolitikája alakította ki az apostoli kor üldözött keresztényeinek a temetkezési szokásait. :D


Péter, eltévesztetted, ez nem a humor kategória.


(andrás)

2016. okt. 26. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
76%

Emitt a Hittani Kongregáció rendelkezése, ami miatt mostanság ez téma:

[link]


Egyébként a tiltás nem a hívőkre vonatkozik (ilyen jogköre nincs a Hittani Kongregációnak), hanem a papságra:


„When the deceased notoriously has requested cremation and the scattering of their ashes for reasons contrary to the Christian faith, a Christian funeral must be denied to that person according to the norms of the law.”


Magyarán ne várják, hogy a katolikus egyház szertartási kereteket biztosítson mindenféle hülyeséghez (pardon, a keresztény tanítással nem összeegyeztethető gyakorlathoz). A miértjeit már András fentebb leírta.

2016. okt. 26. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!