Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik vallási szertartásnál...

Melyik vallási szertartásnál nem idézik fel az elhunyt életutját és nem köszönnek el a hozzátartozóktól, ismerősöktől a temetésen?

Figyelt kérdés
Ma voltam egyik ismerősöm temetésén. Egyházi szertartás volt, ahol -nekem kicsit furcsa volt - senkitől nem bucsuztatták el az elhunytat és az életutjáról sem beszélt a pap. Ha nem tudtam volna kinek a temetésére mentem,nem tudtam volna, hogy ki az elhunyt. Kétszer említette a pap az elhunyt nevét:..imádkozzunk érte és emlékezzünk rá. A világon semmi más nem hangzott el sem gyertyák, sem gyász zene nem hangzott el. ennyi volt az egész. Láttam, hogy a sok-sok ember ebből senkit a világon nem értett, hogy ilyen is létezik, ezt nem tudtam?
2016. okt. 28. 22:26
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom te milyen szertartáson lehettél, de ortodox szertartáson sem szokás az ilyenféle beszédmondás. Ott viszont vannak gyertyák, és hosszú a szertartás.


Az elhunyt életútját nem kell bemutatni, hiszen minden jelenlévő személyesen ismerte őt. :) A halott elbúcsúztatása sem szokás, hanem a lelki üdvéért imádkozunk.


Hiszen csak a földi élete fejeződött be, de hisszük az örök életet és reméljük az üdvösséget. A gyász-szertatás is Jézus Krisztus megváltó művéről szól legelsősorban, és csak másodsorban a halott személyéről és a gyászoló közösségről.

2016. okt. 29. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Egyetlen vallásnál sem kötelezö a halott életét végigmesélni, az kizárólag a hozzátartozók kérésétöl függ, hogy mit mondanak, milyen zene van (ha egyáltlaán van9, vannak-e gyertyák meg egyéb dekoráció.


Mellesleg minek kellene elmesélni az illetö életét - akik ott vannak, azok úgyis ismerték, akik meg csak odamennek kiváncsiskodni, azoknak meg semmi köze ehhez.


AMit nem értek, az az, hogy TE mit nem értettel?

2016. okt. 29. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Amikor még a katolikusoknál latinul volt a szertartás, nem volt szokás a hozzátartozóktól elbúcsúztatni a halottat. Ez csak a reformátusoknál volt szokás. Azóta ez már megváltozott. De csak akkor, ha a hozzátartozók kérik.
2016. okt. 29. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
2-hez: Nem csak én nem értettem, senki! A leirt 2 szónál nem hangzott el semmi, de semmi a világon. Hát ezt nem értette SENKI!!!!!!
2016. okt. 29. 08:25
 5/10 anonim ***** válasza:

"Hát ezt nem értette SENKI!!!!!!"


Attól még hogy senki nem értette, még mindig nem világos, hogy mit nem lehet ezen érteni. :)


A ha a szűk család szerette volna, hogy hosszasan beszéljenek az elhunytról, lett volna lehetőségük úgy szervezni a temetést. Az is könnyen lehet, hogy maga az elhunyt kérte, hogy ilyen beszéd ne legyen.


Ezek után lehet hogy érdemes lesz nekem is végrendeletet írnom, nehogy véletlenül kitalálja valaki, hogy ilyenféle beszédet tart, mert én sem szeretném. :)

2016. okt. 29. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én katolikus vagyok, és itt sem szokás a halott méltatása. Egy pap ismerősöm mondja, hogy az egyház kifejezetten kerüli a klasszikus "gyászbeszédet" és a halott életútjának elemzését. Másra kell tenni a hangsúlyt.

De szerintem nincs ezzel gond. Akik ott vannak, gondolom úgyis tudják, hogy kinek a temetésén vannak és ismerték.

2016. okt. 29. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nemrég voltam katolikus temetésen és az elhunyt életútjáról,hozzátartozók név szerinti emlegetéséről szó sem volt.Helyette ment az egyház marketing szövege.
2016. okt. 29. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Több katolikus gyászmisén és temetésen voltam és sehol sem beszéltek a halott életéről, ez nem szokás.
2016. okt. 30. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Felénk eddig szokás volt!

Az is szokás volt, hogy az elhunytnak tesznek fejfát a sirjára, de most az sem volt!!!!!!

2016. okt. 30. 07:05
 10/10 anonim ***** válasza:
A fejfás rész abszolút a temetkezési vállalat dolga, nem a papé.
2016. okt. 30. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!