Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Pünkösdisták közül egyesek,...

A Pünkösdisták közül egyesek, miért nem hisznek a Szentháromságbsn?

Figyelt kérdés
Van egy pünkösdista szomszédom,és amikor a vallásról kzdünk beszélni,sokszor megalkuszik a Szentháromságrol.

2016. nov. 2. 19:54
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
38%

A legtöbb pünkösdista közösségnek egyáltalán nincsenek kidolgozott teológiai nézetei. Van a prédikátor, aki szereti hallani a saját hangját, és azt mond, ami éppen eszébe jut. A többiek meg alelujáznak neki, mert rajta van a "kenet".


De ha három egymást követő napon megkérdezed tőle ugyanazt a dolgot, akkor három különbözőt fog válaszolni. És ha elmondod neki, hogy előzőleg nem ezt mondta, akkor először elkezd mellébeszélni. És ha tovább szembesíted a hülyeségével, akkor átlendül támadásba, hogy engem a démonok szálltak meg, azért teszek fel neki kellemetlen kérdéseket. :)

2016. nov. 2. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Hasonló a véleményem,én azért ugy átlagosan őszintének látom az ismerősöm de hiányos az ismerete.
2016. nov. 2. 22:16
 3/22 anonim ***** válasza:

Mivel a pünkösdizmus egy mozgalom, nem egy szervezett egyház, bárki magára aggathatja ezt a jelzőt, de a hivatalos pünkösdi teológiának része a Szentháromság - nem mellékesen ezért számítanak teológiailag is kereszténynek, ellentétben például a Jehova Tanúkkal vagy a mormonokkal.

Hogy a szomszédod mit és miért mond, azt nem tudom.

2016. nov. 2. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
8%

# 3


"...de a hivatalos pünkösdi teológiának..."


Ilyen nincs. De ha mégis, akkor hogyhogy még a lelkészek/pásztorok sem ismerik?


"nem mellékesen ezért számítanak teológiailag is kereszténynek, ellentétben például a Jehova Tanúkkal vagy a mormonokkal."


Ez erősen vitatható. A saját bevallásuk szerint persze, kereszténynek számítanak, de a saját bevallásuk szerint a Jehova Tanúi és a mormonok is keresztények.


De az ősegyház és az ókeresztény kor teológiájából kiindulva a pünkösdiek is ugyanolyan távol vannak már a kereszténységtől, mint a mormonok.

2016. nov. 3. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, tudom, hogy fújsz a pünkösdiekre, de azért utánanézhetnél a dolgoknak. Vannak államilag elismert pünkösdi teológiai főiskolák, nem is egy, mindegyikben elismert tantételként tanítják a Szentháromságot. Ellátogatni nyilván nem fogsz egyetlen ilyen közösségbe sem, de keress ki néhányat a neten a google segítségével, az összes honlapján fent van a hitvallásuk, köztük a Szentháromság is.

Egyetemista koromban volt Bevezetés a kereszténység alapjaiba című tárgyam a Pázmányon, ott tanultuk, hogy kereszténynek azokat tekintjük, akik elfogadják az Apostoli hitvallást. A pünkösdiek elfogadják. Nem úgy, hogy felmondják, de hasonlóakat rendszerint megvallanak, és ha elolvassák, egyetértenek vele. Egyedül az anyaszentegyház kifejezés alatt értenek kicsit mást, mint te, de ezzel a történelmi protestáns egyházak is így vannak.

Ha nem hiszed el, az persze a te magánügyed, de én vagyok a pünkösdi, nem te, úgyhogy engedd meg, hogy jobban tudjam, miben hiszünk. :)

2016. nov. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
60%

Szia!


Idézet a [link] oldalról:

"Az Evangéliumi Pünkösdi Közösség hitbeli tekintetben az egyházak nagy családjának protestáns ágához tartozik. Vallja az Apostoli hitvallást, valamint a Nicea-konstantinápolyi hitvallást."


Aki ismeri ezeket a hitvallásokat, az tudja, hogy mindkettőben szerepel a Szentháromság.


Üdv. Péter

2016. nov. 3. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
43%
Köszönöm, Péter, hogy megerősítettél, nekem tegnap késő este már nem volt kedvem keresgélni. :)
2016. nov. 3. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Péter: Milyen komoly döntés lehetett Niceában ,mikor 68% pgány volt és ráadásul egy pogány császár vezette le a gyűlést,és akik kereszténynek valották maguka már 200 év vállasztotta el az apostoloktol.És mi több Pál szerint az apostolok halála után beált a szakadás.Akkor milyen tiszta apostoli hagyatékról beszélünk?.Pál azt mondja"megjelenik a bűn embere a veszedelemnek fia,de ami visszatatja el kell az útból tolatnia" Az apostolok tartották vissza,de 325 ben már 200 év telt el az apostoloktol.Már 325 ben rég nem volt apostoli hagyaték,ezért az a kevés keresztény is fel volt higitva a környéken lévő tanokkal.
2016. nov. 3. 12:32
 9/22 anonim ***** válasza:
51%

Kedves Kérdező!


Alaposan eltértünk a témától. Itt most az volt e kérdés, hogy a Szentháromságot hiszik-e a pünkösdiek vagy sem. Ezek szerint te nem hiszed. Nincs ezzel semmi baj, és azzal sem, ha rossz véleménnyel vagy a niceai zsinatról. Valóban születtek ott olyan döntések, amelyek aztán a kereszténységet igen rossz irányba vitték.


A Szentháromság kifejezés nem található meg a Bibliában. Az igazán komoly kérdés az mindig az Úr Jézus Krisztus istensége és a Szentlélek személy volta körül forgott. Az ezek mellet szóló bizonyítékok azonban igen nagy számban megtalálhatók a Szentírásban, főképp, ha valaki ismeri a bibliai héber, arám és görög nyelveket. Ha szeretnéd megvitathatjuk ezt a kérdést itt a topicban...


Üdv. Péter

2016. nov. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
11%

# 5


"Vannak államilag elismert pünkösdi teológiai főiskolák"


Tisztában vagyok vele. De ugye azt te sem gondolod komolyan, hogy az a "pünkösdi teológia", amit a per pillanatnyilag a Záhony és Hegyeshalom között elterülő Magyar Köztársaság elismer, és aminek az oktatásáért hajlandó fizetni is valamennyi normatívát hallgatónként. (Bár őszintén szólva sajnos hajlamos vagyok elhinni, hogy tényleg így gondolod.)


Az volna a tiszteletteljes kérésem, hogy mutass már nekem egyetlen egy olyan könyvet, ahol a pünkösdi keresztény teológia tételei pontokba szedve ki vannak fejtve. Amolyan katekizmus-szerűen, vagy nevezzük ahogy akarod. (Bármilyen nyelven mutathatsz, a fordítást meg tudom szervezni.)


És ha megvan ez a könyv, akkor már csak azt kéne tisztázni, hogy ugyanazt az állítólagos "pünkösdi teológiát" valló pünkösdi közösségek vajon miért vallanak mégis teljesen mást. (Lásd a kérdező apróbetűs kiegészítését, még mielőtt teljesen offba mennénk. Nem véletlenül kérdezte, amit kérdezett, saját tapasztalatommal is meg tudom erősíteni.)


"Ellátogatni nyilván nem fogsz egyetlen ilyen közösségbe sem"


Khnm... Voltam már kismillió ilyen gyüliben, na jó, a kismillió túlzás. De úgy 8-10 országban, és országonként nem egy gyüliben, ezt most tényleg össze kéne számolnom, hogy összesen hányban. De három kontinensen, ez legalább biztos. Sokukkal azóta rendszeres kapcsolatban vagyok. (Tudod nem csak google van, hanem facebook, meg e-mail is.)


És megkérdezhetem, hogy te hány pünkösdi gyülit ismersz, ha már így szóba hoztad? Naugye..!

2016. nov. 3. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!