Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hívő keresztények, miért...

Hívő keresztények, miért vagytok ilyen ellenségesek a Halloweennal szemben? Csak én látom másképp a dolgokat.

Figyelt kérdés

Minden keresztény ismerősöm elkönyveli a Halloweent sátánista baromságként, meg halálkultusz éltetéséért, de én egészen másképp látom ezt az egészet. A halloween ugyebár a halál kigúnyolása, és ugyebár Krisztus győzött a halál felett, akkor miért ne gúnyoljuk ki a halált ilyen módon? Nekem tetszik ez az ünnep, és valahogy szimpatikusabb a szomorú halottak napjánál, hiszen ha Krisztus meghalt értünk, akkor a szeretteinknek is van esélye az örök életre. Akkor miért szomorkodunk. Ha tehetném mexikói módon ünnepelném a halottak napját, dia de los muertros-t tartanék. Na de visszatérve a halloweenre van még más keresztény, aki így gondolja?

A válaszaitok végére írjatok kort, nemet, és felekezetet is. Előre is köszönöm a válaszokat.


17/L, római katolikus



2016. nov. 6. 13:29
1 2 3 4 5 6
 1/59 anonim ***** válasza:
25%

"Nekem tetszik ez az ünnep, és valahogy szimpatikusabb a szomorú halottak napjánál,"


Szerintem kicsit kevered a dolgokat. November 1 Magyarországon Mindenszentek ünnepe, a katolikus egyház szerint egyáltalán nem szomorú ünnep. Az összes szenteket ünnepeljük, akik már üdvözültek és akikre példaképként tekinthetünk. November 2, Halottak napja a nap, mikor elhunyt szeretteinkre emlékezünk, de a liturgia szerint ez se szomorú ünnep, hiszen ők már Istennel vannak.


A kérdésre válaszolva amíg megtartod Mindenszenteket ÉS Halloweent is addig oké, szerintem os túlzásba viszik gyakran a Halloween-ellenességet.

2016. nov. 6. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/59 A kérdező kommentje:

Nem keverem a dolgokat. Tudom, hogy:

Halloween: okt. 31

Mindenszentek: nov. 1

Halottak napja: nov. 2


Tudom, hogy melyiken mit ünneplünk, tudom, hogy. 1.-én a megdicsőült egyház ünnepe van, de én most a halottak napjáról beszélek, a legtöbb keresztény szerint szomorkodni kéne, ami nekem kicsit visszás.

2016. nov. 6. 13:44
 3/59 anonim ***** válasza:
67%

Hasonlóképp értetlenül állok én is azok előtt, akik tényleg ellenségesen viseltetnek a Halloweennel szemben. Mármint nem azzal van bajom aki nem ünnepli, hanem aki megbélyegez másokat azért, mert ők igen.

Azt szeretik felhozni ellene, hogy sátánista gyökerei vannak akkorról még, amikor kitalálták, vagy hogy manapság is vannak akik mindenféle okkult dolgot képzelnek bele, és ezáltal egyesek már általánosítanak is, hogy akkor mindenki sátánista akit érdekel az ünnep...

Ezzel kapcsolatban két bajom lenne. Egyrészt hogy a különféle emberi kultúrák keveredésének köszönhetően szinte nem is lehet olyan ünnepet vagy hagyományt mondani, amihez ne lenne köthető valamilyen pogány vagy okkult hagyomány is. Másrészt pedig mindent a "használat módja" szab meg, normál esetben. Csak mert vannak akik egy kést emberélet kioltására használnak, nyilván nem kéne betiltani őket a konyhából. Nem lehet egy kalap alá venni a kettőt.

És véleményem szerint ugyanúgy nincs értelme egy kalap alá venni azt, aki bármilyen sátánista rituálét lát az ünnep mögött, és azt aki csak egy különleges alkalmat lát benne a bulizásra.


Mondom ezt úgy, hogy amúgy soha életemben egy halloweeni buliban nem voltam még, de ettől még ugyanúgy értetlenül állok az ellenségeskedés előtt. A gyűlölködés eleve nem túl keresztényi.

26/F, baptista

2016. nov. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/59 anonim ***** válasza:
78%

"Minden keresztény ismerősöm elkönyveli a Halloweent sátánista baromságként..."


Erre nem tudok mit mondani. Én még soha senki szájából nem hallottam azt, hogy a Halloween sátánista ünnep lenne. Pogány ünnepet szoktak mondani, az viszont igaz is.


"Nekem tetszik ez az ünnep, és valahogy szimpatikusabb a szomorú halottak napjánál..."


Én nem szoktam szomorkodni halottak napján, legalábbis nem jobban mint más napokon, hanem tisztelettel emlékezem meg az elhunytakról. Az tőled függ, hogy, lelkileg hogyan éled meg ezt az ünnepet, de a keresztény tanítás szerint nem szomorkodni kell. Sőt...


A kérdésed azonban egy tipikusan jó példa, hogy mi a baj a Halloweennel. Nem az a legnagyobb baj, hogy zombinak öltöztök és seggrészegre isszátok magatokat. Érdekes, hogy az egész Halloween ünnepségből csak a partyzást és a piázást vette át a fiatal nemzedék, a "trick or teat"-et senki nem csinálja, az már ciki a kamaszoknak.


De nem az a baj, hogy a Halloween megtartjátok, hanem az, hogy a Mindenszenteket és a Halottak napját nem tartjátok. A Mindenszentek ráadásul parancsolt ünnep, ilyenkor misére menni kötelező.


A mexikói halottak napjával nincsen semmi baj, Mexikóban. Ott az a hagyomány alakult ki. Nálunk viszont teljesen más hagyományt örökítettek ránk az előző nemzedékek. Ajánlom figyelmedbe az ötödik parancsolatot (katolikus számozásban a negyediket), ha beugrik, hogy melyik az. :)

2016. nov. 6. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/59 anonim ***** válasza:
73%

"Nem keverem a dolgokat. Tudom, hogy:

Halloween: okt. 31

Mindenszentek: nov. 1

Halottak napja: nov. 2"


Akkor nyilván azt is tudod, hogy a katolikus liturgikus naptárban egy adott ünnepnap más az előző esti alkonyattal megkezdődik, október 31 estétől már mindenszentek van. Éppen ezért az október hónap régi magyar neve Mindszent hava, (a november pedig Szent András hava).

2016. nov. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/59 anonim ***** válasza:
* más = már
2016. nov. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/59 anonim ***** válasza:
55%

szerintem ebben benne van a szokásos kamu-konzervatív sírás-rívás is, ha máskor lenne és elneveznénk "horror rajongók jelmezes buliestéje"-nek mindjárt nem sátánista rituálé lenne :D


25/F orthodox

2016. nov. 6. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/59 anonim ***** válasza:
0%

A keresztények semmilyen olyan ünneppel nem keverednek, amik nem Bibliai eredetűek, az első keresztények sem keveredtek ilyen dolgokkal.

Ahogy a karácsony, a Húsvét, stb- sem keresztény ünnep.

Így a többi ilyenektől is távol tartjuk magunkat, mert egy keresztény nem része a világnak, ahogy Jézus sem, és a királysága sem.


Az olyan ünnepek, amelyek a „halottak szellemét” tisztelik — mintha az életben lenne valamilyen más birodalomban —, ellentétben állnak a halottak állapotának bibliai leírásával, mely szerint a halottak teljesen öntudatlanok



A The Encyclopedia Americana így ír: „ A halloweennel [a mindenszentek előestéjével, október 31-gyel] kapcsolatos szokások egyes elemei a keresztény kor előtti druidák [kelta papok] egyik szertartására vezethetők vissza. A kelták két főisten tiszteletére tartottak ünnepet, a napistennek és a halottak (Samhain nevű) istenének tiszteletére. Az ő ünnepét november elsején, a kelta újév kezdetén tartották meg. A halottak ünnepe fokozatosan beleolvadt a keresztény szertartásba” ([1977] 13. köt., 725. o.).

2016. nov. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/59 anonim ***** válasza:
0%
A The Worship of the Dead című könyv ilyen eredetről számol be: „Valamennyi ókori nép mitológiáját átszövik a Vízözön eseményei . . . Ennek az érvelésnek az erejét mutatja az a tény, hogy nemcsak az egymással többé-kevésbé kapcsolatban álló népek rendeznek nagy halotti ünnepséget erre az eseményre emlékezve, hanem más népek is, amelyeket nemcsak tengerek, de évszázadok is elválasztanak egymástól. Ezt az ünnepet továbbá mindannyian azon a napon vagy akkortájban tartják meg, amikor a mózesi beszámoló szerint a Vízözön bekövetkezett, vagyis a második hónap tizenhetedik napján, tehát abban a hónapban, amely majdnem a mi november hónapunknak felel meg” (London, 1904, J. Garnier ezredes, 4. o.). Ezeket az ünnepségeket tehát a valóságban olyan emberek tiszteletére kezdték megtartani, akiket Isten a gonoszságuk miatt Noé napjaiban elpusztított (1Móz 6:5–7; 7:11).
2016. nov. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/59 anonim ***** válasza:
Hát igen, én is úgy gondolom, mint a #3 és te.
2016. nov. 6. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!