Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az egyháznak mi a problémája...

Az egyháznak mi a problémája Krisztus utolsó megkísértése című filmmel?

Figyelt kérdés
2016. nov. 27. 12:09
 1/9 anonim ***** válasza:
23%
Melyik egyháznak?
2016. nov. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem is tudom... Pl. hogy Krisztusnak családja van (még ha csak képzeli is)? Vagy, hogy Júdás benne a legjobb és legigazabb barátja?
2016. nov. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
értem
2016. nov. 27. 12:21
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Persze ez még nem si minden, teli van egy csomó aprósággal, ami szúrhatja a szemét az egyháznak. Jézus pl. vonakodva veszi fel a messisás szerepet és ugye a kereszten is arról fantáziál, hogy leveszik onnan és elmúlik a fájdalma (majd együtt élhet szerelmével). Plusz Júdás nem akarja elárulni, Jézus maga beszéli rá, hogy tegye ezt meg.
2016. nov. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
56%
Tabudöntögető alkotás. Nekem nem tetszett, pedig magam is kritikus vagyok a keresztény tanítással szemben. Szerintem nagyrészt üres és szánalmas provokáció. Egy-két eredeti és zseniális gondolattal és filmes bravúrral.
2016. nov. 27. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk akkor már azt is megjegyezhetjük, hogy regényből készült, Nikosz Kazantzakisz írta.
2016. nov. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
90%

Az ortodox egyházban nem a film, hanem jóval korábban (1950-es évek) már a regény nagy vitákat okozott. Az 1988-as film vitái ehhez képest már nem hoztak fel újabb érveket egyik oldalról sem.


Azt alapjában véve mindenki elismeri, hogy a film fő mondanivalója, az, hogy Krisztus TUDATOSAN és ÖNKÉNTESEN vállalta a megváltó keresztáldozatát, ez teljes mértékben ortodox keresztény tanítás.


A vita tárgyát az képezte, hogy ezt a keresztény tanítást lehet-e, szabad-e határozottan nem ortodox keresztény eszközökkel kifejezni, lásd például azokat a részletek, amiket az előttem szólók említettek.


A legnagyobb problémát az jelentette, hogy Jézus filmbéli/könyvbéli ábrázolása ellent mond - vagy legalábbis nagyon a határát feszegeti - Jézus Krisztus, a megtestesült Istenember eredendő bűntelenségének. Jézus, bár bűntelen marad a filmben, de ezt nagy belső vívódások árán tudja csak elérni. A keresztény tanítás szerint pedig a megtestesült Ige belső vívódások nélkül, "alapból" is ellen tud mondani a kísértésnek és a Sátánnak.


Ez a vita az ortodox egyházban végül is úgy zárult, hogy egy keresztény tanítást hitelesen csak úgy lehet tolmácsolni, ha az minden részletében hű az apostoli keresztény tanításhoz. Ez a könyv és ez film nem felel meg ezeknek a követelményeknek.


(Ettől függetlenül nekem ortodoxként tetszett a film. A rendezés, a vizuális megoldások, a zene, a színészi játék, minden. A könyvet csak utána olvastam el, és az is tetszett. Amellett, hogy természetesen elfogadom az egyházunk hivatalos álláspontját.)

2016. nov. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

7-es vagyok egy kis kiegészítés a fentiekhez.


A regényíró Kazantzakisz bár ezzel a könyvével átlépett egy határt, de őszintén hívő ortodox volt. Ez a műve inkább a saját belső vívódásait tükrözi, de véletlenül sem az egyházat vagy a kereszténységet akarta vele provokálni.


Kazantzakisznak egy másik vallásos témájú novellája a "Görög passió" ("Akinek meg kell halnia" címen is ismert). Ebből is készült film, tévésorozat, még opera is. Ezt az alkotását nem érte kritika egyik egyház részéről sem.


Hasonló mondható el a filmrendező Scorseseről is, azzal a különbséggel, hogy ő római katolikus vallású, de az ő célja sem a provokáció volt. Scorsese vallásosságáról itt olvasható egy rövid szösszenet:

[link]


Sokan vannak, akik azért ünnepelték ezt a filmet, mert az amolyan polgárpukkasztó módon borsot tört az egyház orra alá. Attól tartok ők nem sokat értettek meg az alkotók eredeti koncepciójából.

2016. nov. 27. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Bizonyos szempontból mondhatnám, hogy fogalmam sincs, mert én nem találom botrányos filmnek. Nagyon szép üzenete van, és bár nem a klasszikus, bibliai módon dolgozza fel a történetet, de szerintem átérezhető helyzeteket teremt, amik igazán elgondolkodtathatják a nézőt.

Viszont ha magát azt nézem, hogy lehet ezt sokkal bigottabb szemmel is nézni, akkor pontosan tudom. A Bibliában Jézusnak össz-vissz egy tényleg emberi pillanata van (Gethsemane kert), egyébként végig elérhetetlen, megkísérthetetlen, kétely, félelem, bűnök nélküli figura - a film pedig egy kételkedő, vívódó, többször elbotló és újra felálló, vágyakozó embert mutat be, akinek nagy küzdelem végigmenni az útján. Vannak, akik szerint ez sértő, meggyalázza a karaktert és az eredeti történetet - hasonló mentalitással szidják gyakran az Őslakó c. filmet is.

2019. szept. 26. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!