Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha én református vagyok, a...

Vy kérdése:

Ha én református vagyok, a párom római katolikus, milyen akadályokra esküvő-terén? A gyerekeink milyen vallásúak lehetnek?

Figyelt kérdés

Párommal 1-2 éven belül szeretnénk összeházasodni, de előre tartok attól, hogy ez nem fog olyan egyszerűen menni. :/ Én ugyanis református vagyok (konfirmáltam is), ő pedig római katolikus (ő is bérmálkozott).


Mivel nagyjából ugyanannyira gyakoroljuk a vallásunkat, nem lenne semmi ellenvetésem, hogy a leendő férjem vallása szerint, római katolikus esküvőnk legyen, viszont amiket erről olvastam, enyhén szólva kifogásolhatóak számomra. :/ Tényleg át kellene keresztelkednem? Ezt semmiképpen sem szeretném, én nem akarom elhagyni a vallásomat.


És a másik dolog, ami aggaszt, hogy valóban nyilatkozni kell, hogy mindegyik gyerekünket római katolikusnak fogjuk keresztelni? :/ Mi úgy szeretnénk, ha a gyerekeink vegyes vallásúak lennének: mivel több gyermeket szeretnénk, az én vallásom és az övé is tovább lenne víve a gyerekeink részéről (ha fiú, akkor katolikus, ha lány, akkor református, vagy ha egyneműek, akkor egyik ilyen, másik olyan :) ). Szóval emiatt biztosan nem írnánk alá ilyen nyilatkozatot, hogy csak katolikusok legyenek, már csak lelkiismereti okokból sem - bár nem tudom, egyéb "következménye" lenne-e ennek az egyház részéről, ha nem tartanánk be ezt a fogadalmat.


Minden komoly választ nagyon köszönök, így előre is! :)


2016. dec. 3. 23:57
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Átkeresztelkedned nem kell. Elvileg nyilatkozni kellene arról, hogy a gyerekeitek katolikusok lesznek, de a gyakorlatban nem tudom, hogy ez hogyan megy.


Sok vegyes házaspárt ismerek, a legtöbb helyen úgy van, hogy a lányok az édesanyjuk vallását viszik tovább, a fiúk pedig az édesapjuk vallását. (Ahol az összes gyerek azonos nemű, ott is.)

2016. dec. 4. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Biztosan így van a római katolikusoknál is? :/ Mert nővérem férje görög katolikus, és pár éve náluk valóban nem kellett nővéremnek átkeresztelkednie reformátusból görög katolikussá (csak oktatásra kellett előtte eljárniuk - nyilatkozatot sem biztos, hogy írattak alá velük, de ezt nem tudom pontosan). Viszont nem tudom, mennyiben tér el a római, mert többen mondták, hogy nekik át kellett keresztelkedni az esküvő előtt... :/ Az atya esetleg kukacoskodhat ennyire, egyénileg, hogy ő megköveteli? :/ (azért remélem, nem... :/)
2016. dec. 4. 00:10
 3/20 anonim ***** válasza:

1. Nincs olyan hogy átkeresztelkedés. Ha reformátusok kereszteltek meg, katolikus szempontból is meg vagy keresztelve, és viszont.

2.Általában a gyerekek neme szerint oszlik meg a "vallás öröklése". A fiúk az apa felekezetéhez, a lányok az anya felekezetéhez csatlakoznak.

2016. dec. 4. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
4%
Mind a kettő Jézus Krisztus megváltásában hisznek, csak más a nevük és a más a szokásrendszerük. Nem hagysz el semmit. Ha valóban lenne hited, akkor ezt tudnád.
2016. dec. 4. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
0%
remélhetőleg ateista lesz mindegyik utódod így a következő generációnak nem kell hordania az évszázados láncokat
2016. dec. 4. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
Ne aggodj, en mar lattam olyat is, hogy a muszlim sraccal megeskudott templomban is es mecsetben is a baratnoje, szoval nem hiszem, hogy manapsag egy atlag reformatus kereseitol fenn akadna barmelyik pap szeme is :D. Vallast meg semmikepp nem tudnal valtani, mert mindketten keresztenyek vagytok.
2016. dec. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

A görögkatolikus és a római katolikus között ebben nincs semmi különbség, ugyanaz az egyház, ugyanaz az egyházfegyelem.


Viszont az egyes papok között nagy különbségek lehetnek, hogy ki hogyan értelmezi az egyházfegyelmet.


A hivatalos az lenne görögkatolikusoknál is, római katolikusoknál is, hogy nyilatkozni kell arról, hogy a gyerekek mind katolikusok lesznek. Vannak papok, akik ehhez ragaszkodnak is.


De a legtöbb helyen kialakult az a kompromisszum, hogy a gyerekek nemek szerint viszik tovább a szüleik vallását. Tudomásom szerint ennek nincs semmi hivatalos formája, és semmi egyházjogi alapja, egyszerűen szemet hunynak a papok a dolgok fölött és azért működhet ez egyáltalán.


Ha nagyon szigorúan nézzük, a református egyház sem engedi, hogy a tagjainak a gyereke katolikus legyen. Ott is csak arról van szó, hogy a lelkészek egy része ehhez nyitottabban áll hozzá.

2016. dec. 4. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

3.válaszoló: azért írtam "átkeresztelkedést", mert én úgy tudom, hogy felekezetet váltani így lehet. Tény, hogy nem igazán vagyok jártas a vallási kérdésekben, viszont nyitott vagyok és érdeklődő ez irányban. :) Egy ismerősöm pl. felnőttként úgy döntött, hogy ő baptista szeretne lenni (talán azelőtt katolikus volt, de ezt nem tudom pontosan), és neki volt bemerítése, szóval gyakorlatilag újra megkeresztelték, csak baptista hagyományok szerint. Én erre értettem, hogy nem szeretnék az esküvő után római katolikus lenni, keresztség szempontjából sem (nővérem sem tért át a férje szerinti görög katolikus hitre, továbbra is református templomba jár, saját részére az egyházadót is nekik fizeti).

Egyébként igen, mi is így szeretnénk, mert hallottam, hogy ez bevett gyakorlat vegyes házasságok esetén, és nekünk is ez a szimpatikus. :) Ezért sem szeretném, ha erre "köteleznének" minket, hogy "muszáj" római kat.nak lenni a gyerekeinknek... :/

2016. dec. 4. 13:34
 9/20 A kérdező kommentje:

4.válaszoló: Nem kértem, hogy gyere ide engem minősíteni, és megítéld, hogy van-e hitem. Köszönöm szépen, a hitem rendben van - és közöd nincs hozzá, hogy én miben hiszek.

Te se lehetsz túl tájékozott ez ügyben, ha szerinted ugyanazok egy katolikus egyház tanai, mint egy reformátusé. Én sem vagyok otthon a kérdésben, de azt azért el tudom dönteni, hogy bizonyos kérdésekben eléggé különbözik a két egyház, és én személy szerint nem igazán szimpatizálok a katolikus egyházzal (a szokásaikkal, szentjeikkel, stb), személy szerint örülök, hogy annak idején reformátusnak kereszteltek meg, felnőttként is így döntenék.


Egyébként nem tudom, miért kell ennyire ellenségesnek lenni egy olyan fiatallal, aki még hisz a házasság szentségében, és nem úgy van vele, hogy csak együtt élünk, azt' csináljuk a gyerekeket nyakra-főre, az is mindegy, ha megkeresztelve sincsenek... Szerintem sajnos a mai világban mi vagyunk már kevesebben, akik számára fontos egy házasság, komolyan gondolják a holtomiglan-holtodiglant, és úgy van igazán súlya számunkra, ha templomban, Isten színe előtt is egybe kelünk, és nem csak bemegyünk a hivatalba aláírni egy papírt... (Ezzel sincs egyébként problémám, aki így szeretné, tegyen így.)

2016. dec. 4. 13:42
 10/20 A kérdező kommentje:
5.válaszoló: Nyilván, ha úgy döntenek majd a gyerekeink egyszer, hogy ők inkább ateisták lesznek, ugyanúgy fogjuk őket szeretni. :) Mindenkinek szíve joga, hogy miben hisz, mi csak szeretnénk, hogy ne pogányként nőjenek fel, ezért meg lesznek keresztelve - ha fiú, az apja hite szerint, ha lány, akkor az én hitem szerint. Aztán majd ők döntik el, hogy hogyan szeretnének élni.
2016. dec. 4. 13:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!