Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidóknál mikortól lett...

-a- kérdése:

A zsidóknál mikortól lett gyásznap a Septuagintának nevezett fordítás befejezése?

Figyelt kérdés
Tévét hó 8. nap: Táánit Cáddikim -Jámborok böjtje
2017. jan. 25. 16:42
 1/4 anonim ***** válasza:

Itt valami nagy félreértés van. Tevet hó 8-án semmiféle böjt nincs, 10-én van, de annak semmi köze a Septuagintához. Ráadásul a Ta'anit Tzadikim-nak sincs hozzá köze, neves bibliai személyiségek (pl Mózes) halálozási évfordulóján tartják, és nem is mindenki.

Gyásznapnak meg végképp nem gyásznap, hogy lenne már, amikor eleve zsidók készítették az akkori alexandriai zsidó közösségnek, akik már nem tudtak elég jól héberül...

2017. jan. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Amúgy honnan vetted ezt? Tényleg érdekelne...
2017. jan. 25. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Rabbiképző egyetem honlapján olvasható:

„Tévétben három böjt van, közel egymáshoz

Nyolcadikán "Táánit Cáddikim" (Jámborok böjtje) ezt azért tartják, mert ezen a napon fejezték be a Szentírás (Tánách) lefordítását görögre (Tárgum hás'viim), az ezt megelőző generációknak a Szentírás idegen nyelvekre való fordítása a Tóra megszentségtelenítését, meggyalázását jelentette. Bölcseink szerint a Szentírás görögre fordítása súlyos bűn volt Izrael számára, hasonló, mint az aranyborjú bűne. (Szofrim traktátus 1.fejezet).”

[link]


„Az alexandriaiak évente megünnepelték a Septuaginta elkészültének napját Pharos szigetén. Az ünnepségen neves személyiségek is részt vettek. Ez volt a „Törvény ünnepe”. Ugyanezen a napon Jeruzsálemben gyásznapot tartottak, mert a fordítást a szent szöveg profanizálásának érezték, és az aranyborjú imádásának vétkéhez hasonlították. A böjtöt Tévét hó 8. napjára tették.”

[link]


Van ahol azt írják, hogy csak néhány közösségben tartják:

[link]


Van ahol a fordítás befejeztét Tévét hó 9. napjára teszik (ilyet csak egy helyen találtam), de ha jól értelmezem 10-ére helyeződik át a megemlékezés e magyarázat szerint:

„Mivel három egymást követő napon nem lehet böjtölni, bölcseink ezért tévét 10-be sűrítették a többi eseményre való emlékezést is.”

[link]


Hogy zsidók készítették,- amint Josephus is állítja az Aristeas levelet követve, hogy Eleázár főpap engedélyezte a törvény lefordítását-, az nem zárja ki a későbbi elutasítás lehetőségét.

2017. jan. 26. 10:15
 4/4 anonim ***** válasza:

Megáll az ész, sosem gondoltam volna, pedig elég járatos vagyok ilyen témában. Szóval ma is tanultam valamit, köszönöm szépen! :)

Azt azért érdemes megjegyezni, hogy ma már nagyon marginális lehet ez a böjt, kiváncsi vagyok, hogy vajon hány ortodox hallott egyáltalán róla. :D

2017. jan. 26. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!