Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetetlen ilyen esküvőt tartani?

Lehetetlen ilyen esküvőt tartani?

Figyelt kérdés
Én katolikus, a vőlegényem protestáns. Mindkettőnk megtért, hívők, vallásgyakorlók vagyunk. Régóta járunk egy közös neo-protestáns gyülekezetbe, emellett én hetente misére, ahová általában Ő is jön, ha ideje engedi. Sok konfliktusunk adódott különböző hit nézeteink miatt, de megoldottuk, elfogadtuk, az ökumenikus házasságot gyümölcsözőnek tartjuk. Készülünk az esküvőre, de a szertartásnál megakadtunk. Katolikus templomot szeretnénk egy katolikus pappal és a gyülekezetünk egyik lelkészével. Lényegében ökumenikus esküvőt, de ezalatt úgy tűnik csak a történelmi egyházakat értik. A párom pedig nincs megkeresztelve, semmilyen kötődése nincs történelmi egyházakkal. A kérdésem, hogy hivatalosan lehetetlen olyan papot találni, aki vállalja az ökut egy neo protestáns lelkésszel, vagy egyszerűen rugalmatlan, akit kérdeztünk? Adjuk fel és kerítsünk egy református lelkészt (noha nem ismerjük és egyikünk se református) vagy próbáljunk tovább rugalmas papot találni?
2017. márc. 24. 08:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Ismerősöm (nagyon távoli ismerős, szóval nem tudom a részleteket megkérdezni tőle) hit gyülis, a párja katolikus. Közös szertartást nem tudtak szervezni, ezért megtartottá először az egyik, aztán a másik felekezet szerint az esküvőt. Ehhez kellett találniuk egy jó fej gyülis lelkészt, ez elég nehéz volt, hogy a katolikus pap hogyan állt hozz, nem tudom.
2017. márc. 24. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Véletlenül se vedd rossznéven, nem szeretnélek kioktatni vagy hasonló de...


Gondolom a megtért hívő annyit jelent, hogy te katolikusként tértél meg Istenhez, párod pedig neoprotestánsként. Ilyenkor számít, hogy melyik neoprotestáns felekezetbe jár, vannak keresztény gyülekezetek, és együtt vallják a hitvallás szavait a "hagyományos" keresztény egyházakkal, valamint elfogadják az abban leírt EGY keresztséget. Ilyenkkor egyszerűbb a helyzet, bár ennek ellent mond, hogy nincs megkeresztelve.


Másrészt pedig vannak erősen szektásodott neoprotestánsok is, akik a keresztény hit legalapvetőbb elemeit sem fogadják el gyakran. Velük sajnos nem fogsz tudni ökumenikus esküvőt tartani, nem csak a katolikus papok nem lesznek ebben partnerek, de egy keresztény egyház lelkésze sem (ezért ref. relkész sem fog így összeadni).

Kicsit túlzóan olyan lenne, mint egy ökumenikus esküvő egy keresztény és egy hindu vagy mohamedán között


De javaslom, hogy beszéld meg azzal a pappal, ahova misére jársz hetente. Őt már régebb óta ismered, lehet ő is ismer téged, ha más nem látásból. Lehet tud valami bíztatót mondani majd.


Az ökumenizmus pedig nem különböző hitek kavalkádját és keveredését jelenti, hanem egymás hitének kölcsönös tiszteletét.

2017. márc. 24. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Katolikus házasságkötés lehetséges úgy, hogy csak az egyik fél van megkeresztelve. A másik vallása mindegy, persze jobb, ha ugyanaz. (Lehet amúgy ilyen esetben bizonyos részeket kihagyni, ami a nem katolikus félnek nem férne bele, pl. a feszületre esküdés, stb.)

Viszont azt nem tudom, hogy ott lehet-e a neoprotestáns lelkész is, mint a szertartás egyik vezetője. Ilyen esküvőt csak történelmi egyházaknál láttam.

2017. márc. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Vannak ökumenikus esküvők, amiket általában katolikus templomban szoktak tartani, de nem minden egyházzal hajlandóak a katolikusok ilyenre, katolikus-reformátuson én már voltam. Egy dolgot fontoljatok meg nagyon! A protestáns/neoprotestáns egyházakban a házasság általában(!) nem szentség, csak megáldják a polgárilag megkötött házasságot. A katolikus egyházban viszont szentség. Így a katolikus házasság ebben az esetben "indokoltabb" (nem tudom helyesen kifejezni magam). Viszont a katolikus pap alá fogja íratni a másik féllel, hogy a nem katolikus fél engedi katolikusnak nevelni a gyerekeket. Ez így egy kicsit keményebb dió lesz, nektek kell tudni, hogy mi fontos és mi nem, katolikusként én megfosztva érezném magam valamitől, ha nem kaphattam volna meg a katolikus esküvőmet, mert ez fontos nekem, ez egy szentség. A férjem nem vallásgyakorló, de megértett és ezért nagyon hálás vagyok neki.
2017. ápr. 14. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!