Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen a közeledés és jelenleg...

Milyen a közeledés és jelenlegi kapcsolat a Református Egyház és a Római Katolikus Egyház között?

Figyelt kérdés

Felnőttként lettem római katolikus, de szeretnék eljárni református istentiszteletre is. Ezt szabad-e, vagy nem néznék jó szemmel valamelyik közösségben?

Tudom, az Úrvacsorában nem részesülhetnék, de nem a katolikus mise rovására mennék el istentiszteletre. Így az áldozást sem hanyagolnám.


Csak nekem tetszik a református istentisztelet egyszerűsége is.


Nem áll szándékomban felekezetet váltani.



2017. máj. 25. 23:18
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem túl jó :(


Csak egy példa. 2012-ben volt egy zsinat a reformátusoknak, ahol felvetették, hogy hagyják el (vagy legalább lássák el jegyzettel) a katolikus szentmise "kárhozatos bálványimádásnak" való minősítését a kátéból, amiben eredetileg nem is szerepel, csak későbbi kiadásban került bele. A többség ezt a felvetést leszavazta, 17 vs 57.


Meg néhány hónapja is találkoztam egy friss írással egyik ref. lelkész tollából, amiben elferdített tényekkel bírálja a katolikusokat, illetve a kat. hitet.


Tehát nem hogy közeledés lenne, de a régi sérelmeket, sértő kijelentéseket felszínen tartják, újra és újra megerősítik.


Persze jó az évi egy ökumenikus hét, de valós közeledés nincs, csak a fél évszázados berögződések.


Ettől függetlenül látogathatsz ref. istentiszteletet is a katolikus mellett, de ahogy írtad, nem úrvacsorázhatsz. Ha protestánsok közül kéne választani (mert pl tetszik a puritánságuk), akkor az evangélikus hit sokkal közelebb áll hozzánk, mint a református.

2017. máj. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
86%

12 évig jártam református iskolába.

Egész végig azt hallgattam, hogy a többi vallást hogyan szapulják, és hogy a református miért kiemelkedő mind közül.

2017. máj. 26. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
51%

8 évig jártam katolikus iskolába.

Egész végig azt hallgattam, hogy a többi vallást hogyan szapulják, és hogy a katolikus miért kiemelkedő mind közül.

2017. máj. 26. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ez így elég gáz...

Pedig az egyes keresztény felekezeteknek ideje volna már közeledni egymáshoz - vagy legalább is túllépni a szapuláson.


Én rk.-ként azt gondoltam, hogy a többi nagy egyházzal elvileg közös platformon vagyunk. Isten, Jézus, Biblia - őket és azt véve alapul.


Akkor nem ajánlott rk.-ként ref. istentiszteletre ellátogatni?! A hétköznapokban sok református ismerősömmel nagyon jó a kapcsolat. Így elég érdekes és szomorú az eddig leírtakat olvasni...

2017. máj. 26. 06:33
 5/7 anonim ***** válasza:

Az egyház szemében bűnt nem követsz el ezzel, ha nem a mise rovására teszed.

Viszont meg van a veszélye, mert van olyan tanításuk, ami nem egyezik a római katolikussal. Ha csak mint szemlélődő, kíváncsiságból, szélesíteni a látókörödet elmehetsz, de szerintem nem érdemes belőle rendszert csinálni.

Egyébként a két egyház közötti kapcsolatot nehéz lenne itt ennyiben összefoglalni. Néha van közeledés, amikor valami ökumenikus esemény van, de egyébként nem nagyon. Nehéz dolog, hogy miből lehet és érdemes engedni és miből nem. Sajnos nem csak rítusbeli különbségek és gyakorlatok vannak, hanem komoly teológiai kérdések.

2017. máj. 26. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az én református közösségemben több katolikus,és más felekezetek követői rendszeresen vesznek úrvacsorát,és aktív,hasznos tagjai a vezetőségnek,közösségnek.

(Az úrvacsora,nem a lelkészé,hanem Istené,s így embernek NINCS JOGA korlátozni senkit,annak vételében.Ezt a környező református közösségek is hasonló módon gyakorolják.)

Senkit sem kértünk,hogy meg kellene szüntetnie a keresztségi könyvekben,vagy máshol az eredeti vallását,hisz az üdvösség,nem vallási hovatartozás kérdése,hanem kegyelem,mindenkinek.


(Természetesen,a tanítás,a rend szerint,református hittézisek alapján történik.)

2017. máj. 26. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Jobb a kapcsolatunk, mint valaha, azt hozzáteszem.


Mi templomunkba (református) járnak olyan emberek, ahol csak az egyik fél református, és egyszer a református, egyszer a katolikus templomba jönnek.

Olyat se hallottam még (biztos előfordult már, de én még nem hallottam sehol se) hogy a szószékről ne az Evangélium hangzott volna, hanem mondjuk katolikusgyalázás.

2017. jún. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!