Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ez a keresztelés rendben van,...

Ez a keresztelés rendben van, vagy hogyan tekintik ezt a történelmi egyházak (katolikus, református és evangélikus)?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromban végig egy neoprotestáns kisegyházba jártunk, ahol felnőtt éveim elején bemerítkeztem. De semmilyen igazolást nem adtak róla (pl. keresztlevelet), még amikor utólag akartam kikérni, akkor sem. Akkor is azt mondták, hogy nem a papír, hanem a hit számít.


Ezután, amikor úgy döntöttem, hogy inkább egyik történelmi egyházhoz csatlakozom, olyan közösséghez, akkor szóltam, hogy korábban már bemerítkeztem, de papírt nem adnak róla. Ezért a rk. atya azt mondta, vegyem fel a bevezető szentségeket (keresztelés, első áldozás, bérmálás), mert az biztos, hogy szabályos és nincs benne csúsztatás, a rk. keresztlevelet és bérmálási emléklapot mindegyik történelmi egyház elfogadja hivatalosan. Pl. majd egyszer, ha arra kerül sor, akkor házasságkötéskor vagy keresztszülőség vállalásakor is.

Ezért végül rk. szertartás szerint is részesültem a bevezető szentségekben.


Ilyen esetben akkor én most már hivatalosan rk. vagyok? És nem számít semmit a korábbi bemerítkezés, amiről a kisegyház nem volt hajlandó igazolást kiadni?



2017. jún. 24. 10:52
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Persze, hogy hivatalosan is római katolikus vagy! Szerintem az a bemerítkezés nem volt keresztelés.

Felnőtt megtérő vagyok, bár 1 éves koromban megkeresztelt egy református lelkész. 35 éves voltam, amikor elkezdtem gondolkozni azon, hogy melyik egyházhoz csatlakozzam. Elmentem egy rendkívül humánus római katolikus paphoz, aki azt mondta erre, hogy válasszak: katolikus, református vagy evangélikus vallás között.

Úgy gondolom, hogy csak ezek a fent említett történelmi egyházak vallják a háromszemélyű egy Istent. Ez pedig minden keresztény vallásnak az alapja.

Bocsi, hogy ennyit írtam magamról, de rá akartalak vezetni arra, hogy az ilyen szekta-kisegyházak szertartásait ne fogadd el.

Üdv

2017. jún. 24. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
92%

Számos ilyen - nevezzük ahogy írtad - "kisegyház" bemerítése nem jelent valódi keresztelést. Hanem csak un. Keresztelő János féle bűnbánati keresztséggel ér fel. Egyébként sokszor ők sem mondanak mást, legfelejebb nem így nevezik.

A hagyományosan keresztény egyházak keresztsége teljesen más. Nem kimondottan a szertartásra értem, mert az csak a formáját adja meg, hanem a mögöttes tartalom. A keresztény egyházakat ez az egy keresztség is összeköti, ezért lehet ahogy írtad, hogy egy református is elfogad egy katolikus keresztlevelet és fordítva. Sőt, ha áttér egy református, akkor már nem kell újra megkeresztelni, hiszen részesült a keresztség szentségében már.


Természetesen te már katolikus vagy, nem számít, hogy előtte milyen bemerítkezés történt. De nem csak a keresztség miatt, hanem hited okán.

2017. jún. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. Ezt így már értem.


Közben felmerült egy másik, kapcsolódó kérdés.


Ha ugyanaz a személy, aki bemerítkezett egy kisegyház tagjaként, majd részesült az ún. bevezető szentségekben rk. szertartás szerint - rájön, hogy mégis inkább a protestáns értékekkel tud azonosulni, akkor kell-e konfirmálnia, ha egy protestáns történelmi egyházba (evangélikus v. református) akar tartozni? Ha konfirmál, ahhoz a keresztlevél kikérésén túl kell-e bármit tennie a korábbi egyházával/közösségével kapcsolatban, vagy a konfirmálással automatikusan megtörténik a felekezetváltás? Tehát nem kell levelet írni a katolikus egyházhoz, hogy szüntessék meg tagságát, stb.?

2017. jún. 24. 13:29
 4/8 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Ha valamilyen keresztség érvényes,az a Krisztus áldozatában való hit alapján végzett bemerítés.


Nem tudok elképzelni olyan kamuegyházat,mely vezetésének írt kérésre, ne adnának ki hivatalos igazolást a bemerítésről.Talán,egy feledékeny lelkészről,vagy vezetőről lehetett szó.

2017. jún. 25. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

valószínűleg a katolikusoknál azért javasolták hogy keresztelkedj újra mert a kisegyházak gyakran azvaros teológiáájában nem érthető, hogy ők ugyan azt értik e a keresztség alatt mint a történelmi egyházak, és ha nem akkor mindenhol újrakeresztelnek (pontosabban szólva igaziból ism egkeresztelnek), amúgy pl reformátusok keresztelését hitelesnek tartják a katolikusok is


ha mondjuk református akarsz lenni katolikusból akkor már gyülekezet függő mi a teendő, sajnos a református egyházon belül mint annyi mindenben ebben is rengeteg féle nézet és gyakorlat van, van ahol rendesen konfirmálnod is kell, nyilvánosan kérdés-válasz formájában meg kell tagadnod a katolicizmust és felesküdnöd a reformátusságra stb stb, van ahol pedig találkozol párszor a lelkésszel elmagyaráz pár dolgot, és azt mondja gondold át ha egyet értesz ezekkel lehetsz református, majd ha igent mondasz onnantól fogva reformátusnak számítasz, és persze a kettő között is széles a skála

2017. jún. 25. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A katolikusoktól nem kell "kiíratkozni", de ha szeretnéd, adnak róla papírt, hogy megtetted. De bármikor visszatérhetsz.
2017. jún. 28. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
"Nem tudok elképzelni olyan kamuegyházat" - Nem elég jó a fantáziád. ;-)
2017. jún. 28. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

7.Hsz!


Talán igazad van!

2017. jún. 29. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!