Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mik a korlátai a krisztusi...

Mik a korlátai a krisztusi kegyelemnek, a katolikus kánonjog szerint? Krisztus kegyelmét korlátozhatja-e egy vallásfelekezet?

Figyelt kérdés

Ismeretesek a katolikus felfogás szerinti"7 halálos bűn"kategóriája.

Ismeretes,hogy aki elvált egy érvényes házasságból,az nem részesülhet a szentségekben.

Ismeretes a kiátkozás,és más életre szóló emberi döntés.

Az katolikus egyház dönthet az örökélet kérdéseiben?Az nem Isten kompetenciája?



2017. aug. 25. 03:34
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
66%

Nem az örökélet kérdésében dönt, hanem a földi élet kérdésében. Senkinek sem tiltja, hogy halála után üdvözüljön.


A kiátkozás már az apostolok idejében is létező "intézmény" volt és bár ritkán, de alkalmazták is. A szentségkről (Eukarisztiára gondolsz ez alatt) már a Szentírás is mondja, hogy csak méltón, tiszta lélekkel lehet magunkhoz venni. Aki paráznaságban él, folyamatos bűnös állapotban van, ezért nem méltó a szentségre. De legyünk kedves kérdező pontosak és ne vezesd félre az olvasót, az elváltak (különélők) áldozhatnak, ha nem folytatnak parázna viszont (házasodtak újra, vagy élttársi kapcsolat).


Tehát ezen kérdésekben a Biblia szerint dönthet, viszont ezek mind e világra vonatkoznak.

2017. aug. 25. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
37%

Az első jól leírta a lényeget. A kiátkozás itt a földi életre szól: az a lényeg, hogy az egyház nem vállal közösséget azzal, aki pl. eretnekséget tanít. De nem állítja az Egyház, hogy az illető nem térhet más belátásra.

"Ismeretesek a katolikus felfogás szerinti"7 halálos bűn"kategóriája"

Gondolom a 7 főbűnre gondolsz, de ezek nem halálos bűnök.

Vannak halálos bűnök, melyeknek egyrészt van bibliai alapjuk, hogy ezek valóban súlyosak, másfelől vannak olyan bűnös állapotok, amiben az egyén nem részesülhet az üdvösségben, mert ő maga eltaszítja magától Istent. Ha valaki épp , akkor nem üdvözülhet, mert kizárt, hogy ebben a lelkiállapotban elfogadná Isten kegyelmét. De ha megbánja, akkor egyből részesül a kegyelemből.

2017. aug. 25. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
29%

Az egyház, egy emberi (társadalmi) irányító eszköz.

Egy nagy nudli, egy demagóg senkiháziak gyülekezete.


Miről dönthet(ne)..? semmiről!

2017. aug. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
66%

Mt. 12,31.Azt mondom azért néktek: Minden bűn és káromlás megbocsáttatik az embereknek; de a Lélek káromlása nem bocsáttatik meg az embereknek.

Mrk 3;

28.Bizony mondom néktek, hogy minden bűn megbocsáttatik az emberek fiainak, még a káromlások is mind, a melyekkel káromlanak:

29.De a ki a Szent Lélek ellen szól káromlást, nem nyer bocsánatot soha, hanem örök kárhozatra méltó;

Csel 10,43.Erről a próféták mind bizonyságot tesznek, hogy bűneinek bocsánatját veszi az ő neve által mindenki, a ki hiszen ő benne.


Nem a katolikus vallás dönti el, hogy ki üdvözül és ki nem, ill. hogy kinek bocsát meg az Isten és kinek nem!!!


Erre csak is Jézusnak van hatalma, önzetlen személyválogatás nélküli szeretete, megbocsátása, kegyelembe fogadása.


Jézus döntését, kegyelmét nem befolyásolja a katolikus vallás döntése.

2017. aug. 25. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

1.Hsz!


A "szentségek"alatt,a 7 szentséget értettem.


Pl.Egy ember vétkezik.Paráználkodik,és összeszed egy súlyos nemi betegséget.Elválnak.A vétlen fél miért nem házasodhat meg,ha Jézus elváló okként jelölte meg a paráznaságot?

Isten azt akarja,hogy harcoljon egész azutáni életében a hormonjaival,s ezzel tönkretegye testét,lelkét?

2017. aug. 25. 17:27
 6/19 anonim ***** válasza:
66%

Nem sok értelme van a 7 szentséget érteni, mert például megkeresztelni már nyílván nem kell, az 6. Pap már nem lehet, így 5, stb...


A házasság érvénytelenítésének meg van a lehetősége, de ez eléggé köztudott tény. Ha érvénytelenítés után házasodik újra (vagy házasságrendezési folyamat révén megoldják a problémát), utána újra élhet az Eukarisztia szentségével.


Ha a példádnál sokkal banálisabb ok miatt házasodik újra, például másba szeret bele, akkor erre nincs mód. De ez teljesen egységben van a Szentírás szavával. Igazából nem is értem a kritikádat.


De mint írtam, egyik sincs hatással az üdvösségre direkten, mert arra nincs hatása az Egyháznak és nem is akar rá jogot szerezni. Mindenkinek a saját bűneivel kell elszámolnia Isten előtt.

2017. aug. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
61%

I.Kor7;

27.Feleséghez köttettél? Ne keress elválást. Megszabadultál feleségedtől? Ne keress feleséget.

28.De ha veszel is feleséget, nem vétkezel; és ha férjhez megy is a hajadon, nem vétkezik; de az ilyeneknek háborúságuk lesz a testben. Én pedig kedveznék néktek.


Nyilván az ember nem azért házasodik össze, hogy elváljon, hanem hogy szeretetben éljenek és családot alapítsanak, gyerekeket neveljenek. A házasság, szövetség. Ha az egyik fél megcsalja a másikat, az felrúgja a szövetséget, nem szeret és nem hűséges a másikhoz. Az ilyenre ítélet vár. Nem bűn és nem vétkezik az, aki megcsaltként elválik.

Az ilyen nem vétkezik, ha boldog párkapcsolatra vágyik, akivel együtt nevelhetik a gyerekeket és együtt öregedhetnek meg és újra megházasodik. Jobb házasságban élni, mint a pokol tüzén égni. Jobb házasságban élni, mint alkalmi kapcsolatokban kiélni testi kívánalmainkat és vágyainkat.


Nem a katolikus vallás dogmáinak kell megfelelni, hanem az élő Istennek tiszta lelkiismerettel és tiszta szívvel.

2017. aug. 25. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
54%

Érdekes amit írsz, de valóban minden házasság a megcsaláson megy el?


Persze előbb-utóbb eljutunk a megcsaláshoz (nemi vágyaikat többnyire kiélik majd mással), de ez a valódi ok? Szerintem legtöbbször nem.


Egyébként meg olvasd ez az egész fejezetet, ha már idézted, egészen világosan tanít benne Pál. Folyamatosan elítéli benne a válást. Egyetlen egy kitételt tesz: "ha a nem hívő fél elválik, hadd váljék el".


Továbbá pontosítanálak, egészen biztos vagyok benne, hogy puszta véletlenségből maradt le az idézeted eleje:

"A nem házasoknak és az özvegyeknek ezt mondom: Jó, ha úgy maradnak, mint én is. 9De ha nem tartóztatják meg magukat, kössenek csak házasságot, mert jobb megházasodni, mint égni."


Itt szó sincs újraházasodásról. Özvegyekről és még nem házas személyekről beszél.


A másik idézeted pedig a szüzeknek szól, nem az elváltaknak. Nem is értem, hogy miként jön ehhez a témához.


Én is azt mondom, nem a katolikus dogmáknak kell megfelelni, hanem Isten szavának, amit hiányosan idézgetsz majd úgy vonod le téves elképzeléseidet belőle.

2017. aug. 25. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 követ62 ***** válasza:
34%

Ahogy irtát is már nem a katolikus egyház (de EGYETLEN MÁS egyház sem) dönthet egy ember üdvösségéről.

EGYEDÜL JÉZUS!


Micsoda döbbenet lesz az arcokon amikor pl. azok akik kiátkoztak valakit, mert SZERINTÜK eretnekséget tanított ott lesz az üdvözültek között.

Az pedig aki kiátkozta nem lesz ott.


Van egy kedvenc mondásom.

Három dologra fogunk rácsodálkozni a menyben:

1/ Ott lesz akit nem gondoltam volna.

2/ Nem lesz ott akit gondoltam volna.

3/ Én is itt leszek.


Úgy, hogy csak óvatosan minden emberi elgondolással! Mert egyedül Isten vizsgálja a szíveket.

Szerintem amúgy sem kell ezt komolyan venni.

Huszon akárhány éve nem járok templomba (és nem is fogok), de szerintem nem is sejtik. Tehát nem fenyeget az a "veszély", hogy kiátkoznak mert más közösségbe átkeresztelkedtem. Na nem mintha érdekelne.

2017. aug. 26. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

8.Hsz!


Te komolyan gondolod,hogy Isten szeretete abban nyilvánul meg,hogy egy fiatal életerős ember,aki elválik,mert házastársa paráznaságban él,nemi betegséget szerzett,és ezután a vétlen fél egész életére küzdjön hormonjaival nemi élet nélkül?


Én ilyet nem feltételezek Istenről.

2017. aug. 26. 07:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!