Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ország nyugati részén...

Az ország nyugati részén miért nem elterjedt a református vallás?

Figyelt kérdés
Mi Mátészalkán élünk. Győrben voltunk látogatóban a feleségem rokonainál nemrég. Én annyira nem ismerem őket ezért sokat kérdezgettek. Felmerült hogy ki milyen vallású. Mikor mondtam, hogy református, olyan furán néztek rám, kb. mintha azt mondtam volna, krisnás vagyok. Ennek milyen történelmi oka van, hogy arrafelé annyira nem ismert ez a vallás?
2017. szept. 29. 11:36
 1/3 Alex Fly ***** válasza:
100%
Történelmi okokból. A reformáció idején Magyarország minimum 80%ya református volt. Aztán az ellenreformáció következtében tértek vissza a római egyházhoz. A három részre szakadt ország miatt azonban ez inkább a Habsburgok által uralt országrészben volt így, a hódoltságba és a keleti országrészbe ez nem igazán jutott el, így ott maradtak a református hiten. Persze a törökök kivonulása után a betelepítések kissé módosítottak az arányokon...
2017. szept. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Prókátor ***** válasza:
Amikor megjelent a reformáció, volt egy alap felállás a vallásban: akié a föld, azé a vallás. Tehát ha a földesúr áttért az új hitre, akkor vele együtt az összes, a falvaiban élő ember is kötelezően átt kellett térjen. Nyugaton talán több volt a Habsburg hívő földbirtokos, ezért nem terjedt el annyira a reformáció.
2017. szept. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Elég egyszerű, röviden leírom. A magyar főurak jelentős része, különösen az ország keleti felében (ugye egyre távolabb az udvartól), nem kedvelték a Habsburgokat. Hasonlóan, mint a Német-Római Birodalomban, a vallás is egyfjta protestálás lett a császárral szemben. Ráadásul ismerjük Erdélynek a történetét, szinte mindig teljes függetlenségre törekedtek, ez is ennek volt egy eszköze.
2017. szept. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!