Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért fontos, miért olyan...

Mansour kérdése:

Miért fontos, miért olyan nagy érték a szabad akarat?

Figyelt kérdés

A bűnbeeséssel kapcsolatban azzal szoktak érvelni, hogy az ember szabad akaratából döntött Isten ellen. És döntésének következménye halál és szenvedés. Isten szabad akaratot adott az embernek, pedig tudta, tudnia kellett, hogy az ember el fog bukni a szabad akaratával, és el fogja szenvedni a döntése következményeit. Mindezek ellenére biztosította az embernek a szabad akaratot, és mivel Isten a lehető legjobbat akarja a teremtményének (ezt gondolom feltételezhetjük), ez azt jelenti, hogy a szabad akarat valami olyan értéket hordoz, ami megéri azt a rengeteg szenvedést, amin emberek generációi mentek és mennek át, évezredeken keresztül. De miért ilyen értékes a szabad akarat?

Többször hallottam már, hogy Isten nem robotokat vagy rabszolgákat akart. De hát nem sokkal-sokkal jobb egy boldog, gondtalan, ura szeretetében élő rabszolgának, aki ráadásul határtalan lehetőségekkel rendelkezik, csak abban az egy dologban nem szabad, hogy nem mondhat ellen az urának, mint egy kitaszított, iszonyú szenvedéseket átélni kénytelen szabadnak, akinek ráadásul a szabadsága is nagyon korlátozott? Tulajdonképpen csak annyiban szabad, hogy szabadon ellentmondhat, ha neki úgy tetszik. Ez a szabadság lenne annyira értékes? Én nem értem miért...



2017. dec. 11. 16:26
1 2 3 4 5 6
 1/52 anonim ***** válasza:
24%
Hát.... A Bibliában szó nem esik arról a bizonyos szabad akaratról, ezt ki lehet következtetni emberi módon, de Isten ilyet nem mondott, legalábbis a Bibliában lejegyzett írásokban nem.
2017. dec. 11. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/52 A kérdező kommentje:

"A Bibliában szó nem esik arról a bizonyos szabad akaratról"

Tudom, csak hát, ha nincs szabad akaratból elkövetett bűn, akkor milyen alapon van felelősségrevonás?

2017. dec. 11. 16:57
 3/52 anonim ***** válasza:
55%

" De hát nem sokkal-sokkal jobb egy boldog, gondtalan, ura szeretetében élő rabszolgának, aki ráadásul határtalan lehetőségekkel rendelkezik, csak abban az egy dologban nem szabad, hogy nem mondhat ellen az urának,"


Ilyen nincs hogy rabszolga határtalan lehetőségekkel. Mindenben engedelmeskedsz ha csak egy robot vagy.

2017. dec. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/52 anonim ***** válasza:
80%

"De hát nem sokkal-sokkal jobb egy boldog, gondtalan, ura szeretetében élő rabszolgának, "


Hát nem vagyunk egyformák. Én például semmiért nem cserélném el a szabad akaratomat. Amellyel választHATOM, hogy Istenhez közeledek.

Sok szenvedés révén is - de szabadon.


"Az én vezérem bensőmből vezérel!

Emberek, nem vadak -

elmék vagyunk! Szivünk, mig vágyat érlel,

nem kartoték-adat.

Jöjj el, szabadság! Te szülj nekem rendet,

jó szóval oktasd, játszani is engedd

szép, komoly fiadat!"


[link]

2017. dec. 11. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/52 A kérdező kommentje:

"Ilyen nincs hogy rabszolga határtalan lehetőségekkel."

Miért ne lehetne? Isten mindenható, teremthetett volna olyat, nem?

2017. dec. 11. 17:14
 6/52 anonim ***** válasza:
45%
..., de nem olyat teremtett. Pont.
2017. dec. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/52 A kérdező kommentje:

"Mindenben engedelmeskedsz ha csak egy robot vagy."

Ha robot vagy akkor igen, de ha rabszolga vagy, akkor nem feltétlenül. Ne mosd össze a kettőt!

Istent teremthetett volna olyan rabszolgát, aki önálló személyiséggel rendelkezik, de nem képes Istennek ellentmondani. Adhatott volna neki egy csodálatos világot, ahol boldogan élhet. Én szívesen lennék ilyen rabszolga.

2017. dec. 11. 17:19
 8/52 anonim ***** válasza:
63%
Én örömmel és önként választottam őt. Ennél nagyobb és jobb dolgot nem is kaphattam volna.
2017. dec. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/52 anonim ***** válasza:

"Istent teremthetett volna olyan rabszolgát, aki önálló személyiséggel rendelkezik, de nem képes Istennek ellentmondani. "


Tulajdonképpen mi a különbség eközött meg a robot között?

2017. dec. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/52 A kérdező kommentje:
A robot csak az előre beleprogramozott dolgokat csinálja, nincsenek érzései, nincs öntudata. A rabszolga önálló személyiség, érzelmekkel, tudattal, önálló akarattal, ami csak egy dolgoban van korlátozva: nem mondhat ellen az urának.
2017. dec. 11. 18:44
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!