Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztényként meditációban...

Keresztényként meditációban részt venni pszichoterápia keretében? Mennyire elfogadható ez bibliai szempontból? (A módszer leírása hosszú, egy pszichológia szakon használt alapműből származik. )

Figyelt kérdés

Keresztényeknek is szabad alkalmazni ezt, terápia keretein belül, szakember (pszichológus) felügyelete és utasításai alatt?


"Meditáció

A meditáció során az ember bizonyos rituálék és gyakorlatok révén éri el tudatállapota megváltozását. Ilyen gyakorlat például a légzés ellenőrzése és szabályozása, a figyelem nagymérvű beszűkítése, a külső ingerek kizárása, jógapozíciók felvétele és különböző események vagy szimbólumok mentális képeinek létrehozása. Az eredmény egyfajta „misztikus” állapot, amelyben

a személy tökéletesen ellazul, és lekapcsolódik a külvilágról, elveszti öntudatát, és valamilyen szélesebb, bár jól meghatározott tudatállapotra tesz szert. Az ilyen tudatállapot-változást előidéző technikák messzire vezetnek vissza az ókori időkbe, és megtalálhatók szinte minden világvallásban. A buddhista, a hindu, a zsidó és a keresztény vallás irodalmában is fellelhetőek a meditatív állapotot létrehozó szertartások.


A MEDITÁCIÓ HAGYOMÁNYOS FORMÁI

A hagyományos meditációs formák a jógából (a hindu valláson alapuló gondolatrendszerből) vagy a kínai és japán buddhizmusban gyökerező zenből származnak. A meditáció egyik hagyományos módszere a megnyíló meditáció, amelyben a személy elméjének megtisztításával új élmények felé fordul, másik módszere a koncentrációs meditáció, amelynek jótékony hatása a tárgyakra,

szavakra vagy eszmékre való aktív odafigyelésből ered. A következő idézet jól jellemzi a megnyíló meditációt:

E megközelítés lényege a feloldódás a semmittevésben, a semmit gondolásban, tökéletes ellazulás és a szellem és test teljesen szabadon engedése... kilépés a lelket eltöltő, folyton változó gondolatok és érzések örvényéből, és azok kívülről szemlélése. Nem szabad az áramlásban elmerülni. Egy másik metaforával... hagyjuk gondolatainkat, érzéseinket és vágyainkat az égbolton átrepülő

madárcsapat módjára szárnyalni. Hadd szálljanak szabadon. Csupán figyeljünk. Ne hagyjuk, hogy a madarak a felhőkbe repítsenek bennünket. (Chauduri, 1965, 30–31. o.)

Íme a megfelelő szöveg a koncentrációs meditáció egyik kísérleti vizsgálatából:

Ezen az ülésen a koncentrációról szeretnénk ismereteket szerezni. Kérjük, próbáljon meg erősen összpontosítani egy kék vázára. Koncentráción nem a váza különböző részeinek elemzését értjük.

Próbálja meg a vázát a maga valóságában szemlélni, minden más dologtól függetlenül. Próbáljon meg minden gondolatot, érzést, hangot vagy testi érzékelést kizárni. (Deikman, 1963, 330. o.)

A vizsgálati személyek rendszerint már néhány koncentrációs meditációs ülés után egy sor hatásról beszámolnak: a váza megváltozott, jóval intenzívebb érzékeléséről, az idő – különösen a múltba tekintő idő – rövidüléséről, ellentmondásos érzékletekről (mintha a váza kitöltené a látóteret, meg nem is), a külső ingerek hatékonyságának csökkenéséről (kevesebb a figyelemelterelődés, és kevesebb a tudomásulvétel is), továbbá arról a benyomásról, hogy a meditációs állapot kellemes és jutalomértékű.

A meditáció kísérleti vizsgálata, amely szükségszerűen rövid ideig tart, csak korlátozott bepillantást enged azokba a tudatváltozásokba, amelyeket az emberek a hosszú éveken át tartó meditációs gyakorlatok során elérhetnek. A tibeti buddhista szöveg, a Matramudra tanulmányozása után Brown (1977) leírta azt a bonyolult eljárást, amellyel a meditációs technika elsajátítható. Azt is kimutatta, hogy a meditáció különböző szintjein bizonyos kognitív változások lépnek fel. (E meditációfajta során az emberek öt szakaszon mennek át, amíg elérik a gondolat-,

érzékelés- és öntudatmentes állapotot, amit koncentrált samdhinak neveznek."


(ATKINSON: Pszichológia)



2018. ápr. 2. 17:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
29%
Ha jól értem ez nem vallásos / spirituális meditáció, így közömbös.
2018. ápr. 2. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
75%
Nem olvastam végig, de annyit hozzá tudok szólni, hogy meditáció is többféle van. Ha nem vallási rituálé része, nem más vallások isteneiről meg a szellemvilághoz történő kapcsolódásról szól, akkor semmi rossz nincs benne. A pszichológusok általában vallás-semlegesek, szóval nem szoktak ilyeneket alkalmazni. Nyugodtan részt vehetsz pszichoterápiás meditáción, max ha valamin mégis megütköznél, akkor abbahagyod. Szólj erről a pszichológusodnak.
2018. ápr. 2. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
41%

Az irasban bemutatott meditacio,a keleti misztika meditacioja.Celja,a kiuresites,mellyel utat nyithatunk minde ordogi erovel valo betoltekezesre.


A kereszteny meditacio betolt Isten Lelkevel,aki kitaszit minden gonosz gondolatot es megtolt szeretettel.

2018. ápr. 2. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

"Az irasban bemutatott meditacio,a keleti misztika meditacioja.Celja,a kiuresites,mellyel utat nyithatunk minde ordogi erovel valo betoltekezesre.


A kereszteny meditacio betolt Isten Lelkevel,aki kitaszit minden gonosz gondolatot es megtolt szeretettel." #3



"Celja,a kiuresites,mellyel utat nyithatunk minde ordogi erovel valo betoltekezesre."

És ha az úgynevezett "kiüresítést követően korrigálhatók a hibás gondolkodási sémák / viselkedési szokások / reakciók? Illetve a korábban elfojtott dolgok okozta blokkok oldódnak?

Tehát a terápia nem arra irányul, hogy "kiüresít", aztán hagyja, hogy bármivel feltöltsd az úgy keletkező "űrt", hanem inkább a hibás sémákat javítja, és nem az egyéb valláshoz tartozó ismeretekkel, erőkkel tölti meg.

Ilyen esetben is elutasítandó egy keresztény számára?


"kereszteny meditacio"

Mi az a "kereszteny meditacio"? Hogyan lehet a gyakorlatban kivitelezni azt?



Köszönöm szépen az összes eddigi választ! Illetve várok még további meglátásokat a témában!

2018. ápr. 2. 23:03
 5/17 anonim ***** válasza:
Létezik keresztény pszichológia is, és létezik keresztény meditáció is. Ez a tankönyv ezeket (hogy szándékosan-e vagy csak tudatlanságból) kihagyja.
2018. ápr. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 tgt ***** válasza:
Szerintem autogén tréninget, vagy valamilyen relaxációs technikát szeretne megtanítani neked a pszichológusod. Ezek arra jók, hogy megtanulj ellazulni, csökkenjenek a feszültségeid. Ezek nem spirituális gyakorlatok, nyugodtan csinálhatod.
2018. ápr. 4. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Kereszteny meditacio az imadsag is,ha meditativ modon teszi valaki,de a Biblia olvasasaval is hasznos meditalni.


Pl.Az "Uri imadsag",meditalva.


"Mi"

-Kik azok a mi?Kikkel vagyok imakozossegben?Emberekkel,angyalokkal,madarakkal?.......

"Atyank"

Miert Atyank?Alkotom,Gondviselom,Torvenyadom,milyen O?.....

"ki vagy"

Mikortol?Meddig?......stb.


Barmilyen szoveg szavankenti atgondolasa meditacio.

Minden meditacio elott kerni kell Isten Szentlelketol ertelmet.

A meditacio alatt ki kell iktatni minden zavaro korulmenyt.

2018. ápr. 5. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Máté 12:43-45

Mikor pedig a tisztátalan lélek kimegy az emberből, víz nélkül való helyeken jár, nyugalmat keresve, és nem talál:

Akkor ezt mondja: Visszatérek az én házamba, a honnét kijöttem. És oda menvén, üresen, kisöpörve és fölékesítve találja azt.

Akkor elmegy és vesz maga mellé más hét lelket, gonoszabbakat ő magánál, és bemenvén, ott lakoznak; és ennek az embernek utolsó állapotja gonoszabb lesz az elsőnél. Így lesz ezzel a gonosz nemzetséggel is.



Ebben áll a meditáció veszélye.

2018. ápr. 9. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
18%

Szervusz.

A Keresztényég alapból mereven elzárkózik a Meditáció bármilyen jellegű használatától mert ha Meditálsz ha nem a Teremtőhöz fohászkodsz márpedig ezt kellene tenned ha valódi Keresztény vagy,akkor az Ördög fog ajtót nyitni.Emlékezz Jézus megkisértésére a pusztában.Felvitte őt a Sátán egy magas hegyre és megmutatta neki a világ összes gazdagságát:Ez mind az enyém és annak adom akinek én akarom.Ezért hát borulj térdre előttem és mindez a Tiéd lesz.

2018. máj. 26. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
43%

Kezdjük ott, hogy egyrészt nincs értelme. Én keresztényként jártam terápiára, csoportosra is, nem ért semmit. Beraknak néhány embert egy csoportba, minél többen vannak annál több pénzt hoz a pszichológusnak.


Ha terápiára mész, pár dolgot előre át kell gondolnod: Mi a célod? És ehhez milyen út vezet? Sajnos maguk a pszichológusok sem ismerik az összes módszert (sajnos ez a tapasztalatom), neked kell eldöntened, megítélned, milyen mélyen van a problémád gyökere, és ennek megfelelően választani szakembert. Ha igen mélyen van a gyökere, akkor valami mélylélektani módszert használó szakembert kell keresned. Sajnos nálam maga a pszichológus sem tudta, mi van, másfél év után nyögte ki, miután ugyanazokat a kérdéseket feszegette minden alkalommal, hogy nem tud segíteni. De ha nagyon akarta, rájöhetett volna pár hónap után is, hogy ha ugyanazokra a kérdésekre nem tudok kielégítőbb választ adni, akkor más módszer kéne, de így anyagilag jobban járt, hogy tovább jártam oda. Ez a pszichológus hívott a csoportjába is, ahova megint jártam kb. 1 évig, aminek semmi értelme nem volt, amit előre lehetett volna tudni, ha a "szakember" jobban elmélyed a lelkivilágomban, problémáimban, az emberekhez, társasághoz való viszonyomban.


Keresztényként azért is intelek óva saját tapasztalatom alapján a csoportos terápiától,mert a csoportban többnyire nem keresztények vannak, akiknek más az értékrendjük, mint a tied. Ez a beszélgetések során eléggé előjön, nekik teljesen természetes a több emberrel való rendszeres szexuális élet, vagy akár a swinger klub is. Rendszeresen a kicsapongó életük részeiről beszélnek, ami egy kereszténynek zavaró. Adott esetben megérheti persze ezt vállalni, de csak ha garantáltan eredménye lesz. Nálam nem volt, nem vitt előbbre, és csak azt kellett hallgatnom a csoportterápián főleg, hogy ki kivel kefélt.


A meditáció főleg azért nem egyeztethető össze a Bibliával, mert a Biblia pont ezt váltja ki és ad helyette valami jobbat. Jézus nem beszélt sosem ellazulásról, de igazi megoldásokat kínált az életre. "Jöjjetek hozzám mindnyájan, ki megfáradtatok és meg vagytok terhelve, és én megnyugosztlak titeket!" Ha maga az Isten ígéri, hogy megnyugoszt, megnyugvást ad, akkor minek kell meditáció, ellazulás? "Békességet hagyok nektek, az én békességemet adom nektek. Nem úgy adom, ahogy a világ adja." - ha Ő békességet ad, minek meditáció? "Örüljetek mindekor, ismét mondom: örüljetek!" Szóval békességet, örömöt, megnyugvást kínál a Biblia, és ezen kívül még sok más jót is, persze nem mondja azt, hogy az összes problémádnak búcsút inthetsz, vagy hogy nem lesznek küzdelmeid az életben, sőt. De azt is mondja: "Sok baja van az igaznak, de mindből megszabadítja őt az Úr." A Bibliában Jézus betegeket gyógyított, az emberek élete, gondolkodásmódja megváltozott, teljesebb életet élhetett, aki Jézussal beszélt vagy kapcsolatba került vele.

Ezek után azt hiszem, egyértelmű: nincs szükség meditációra, az valami gyenge pótlék ahhoz képest, mint amit a gyakorló hívő megtapasztalhat.


Én régóta vagyok hívő, voltak mindig is problémák az életemben, nem a levegőbe beszélek. Voltak, vannak nagy problémáim most is. Volt egy időszak, amikor azt láttam, pszichológus segítsége kell. Elmentem először egyhez, ő három alkalom után közölte, hogy nem vagyok a szakterülete. Utána egy másikhoz mentem, aki másfél év után közölte, hogy nem tud mit csinálni, közben feleslegesen járatott a csoportjába is. Nem mondom, hogy egyetlen dolgot sem mondott a pszichológus, aminek értelme lett volna, volt egy-két olyan dolog, ami segített talán valamit, de összességében csalódtam az egész pszichológusi szakmában. Több segítséget kaptam egy hívő barátomtól, aki semmit nem ért a pszichológiához.

2018. aug. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!