Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztényként meditációban...

Keresztényként meditációban részt venni pszichoterápia keretében? Mennyire elfogadható ez bibliai szempontból? (A módszer leírása hosszú, egy pszichológia szakon használt alapműből származik. )

Figyelt kérdés

Keresztényeknek is szabad alkalmazni ezt, terápia keretein belül, szakember (pszichológus) felügyelete és utasításai alatt?


"Meditáció

A meditáció során az ember bizonyos rituálék és gyakorlatok révén éri el tudatállapota megváltozását. Ilyen gyakorlat például a légzés ellenőrzése és szabályozása, a figyelem nagymérvű beszűkítése, a külső ingerek kizárása, jógapozíciók felvétele és különböző események vagy szimbólumok mentális képeinek létrehozása. Az eredmény egyfajta „misztikus” állapot, amelyben

a személy tökéletesen ellazul, és lekapcsolódik a külvilágról, elveszti öntudatát, és valamilyen szélesebb, bár jól meghatározott tudatállapotra tesz szert. Az ilyen tudatállapot-változást előidéző technikák messzire vezetnek vissza az ókori időkbe, és megtalálhatók szinte minden világvallásban. A buddhista, a hindu, a zsidó és a keresztény vallás irodalmában is fellelhetőek a meditatív állapotot létrehozó szertartások.


A MEDITÁCIÓ HAGYOMÁNYOS FORMÁI

A hagyományos meditációs formák a jógából (a hindu valláson alapuló gondolatrendszerből) vagy a kínai és japán buddhizmusban gyökerező zenből származnak. A meditáció egyik hagyományos módszere a megnyíló meditáció, amelyben a személy elméjének megtisztításával új élmények felé fordul, másik módszere a koncentrációs meditáció, amelynek jótékony hatása a tárgyakra,

szavakra vagy eszmékre való aktív odafigyelésből ered. A következő idézet jól jellemzi a megnyíló meditációt:

E megközelítés lényege a feloldódás a semmittevésben, a semmit gondolásban, tökéletes ellazulás és a szellem és test teljesen szabadon engedése... kilépés a lelket eltöltő, folyton változó gondolatok és érzések örvényéből, és azok kívülről szemlélése. Nem szabad az áramlásban elmerülni. Egy másik metaforával... hagyjuk gondolatainkat, érzéseinket és vágyainkat az égbolton átrepülő

madárcsapat módjára szárnyalni. Hadd szálljanak szabadon. Csupán figyeljünk. Ne hagyjuk, hogy a madarak a felhőkbe repítsenek bennünket. (Chauduri, 1965, 30–31. o.)

Íme a megfelelő szöveg a koncentrációs meditáció egyik kísérleti vizsgálatából:

Ezen az ülésen a koncentrációról szeretnénk ismereteket szerezni. Kérjük, próbáljon meg erősen összpontosítani egy kék vázára. Koncentráción nem a váza különböző részeinek elemzését értjük.

Próbálja meg a vázát a maga valóságában szemlélni, minden más dologtól függetlenül. Próbáljon meg minden gondolatot, érzést, hangot vagy testi érzékelést kizárni. (Deikman, 1963, 330. o.)

A vizsgálati személyek rendszerint már néhány koncentrációs meditációs ülés után egy sor hatásról beszámolnak: a váza megváltozott, jóval intenzívebb érzékeléséről, az idő – különösen a múltba tekintő idő – rövidüléséről, ellentmondásos érzékletekről (mintha a váza kitöltené a látóteret, meg nem is), a külső ingerek hatékonyságának csökkenéséről (kevesebb a figyelemelterelődés, és kevesebb a tudomásulvétel is), továbbá arról a benyomásról, hogy a meditációs állapot kellemes és jutalomértékű.

A meditáció kísérleti vizsgálata, amely szükségszerűen rövid ideig tart, csak korlátozott bepillantást enged azokba a tudatváltozásokba, amelyeket az emberek a hosszú éveken át tartó meditációs gyakorlatok során elérhetnek. A tibeti buddhista szöveg, a Matramudra tanulmányozása után Brown (1977) leírta azt a bonyolult eljárást, amellyel a meditációs technika elsajátítható. Azt is kimutatta, hogy a meditáció különböző szintjein bizonyos kognitív változások lépnek fel. (E meditációfajta során az emberek öt szakaszon mennek át, amíg elérik a gondolat-,

érzékelés- és öntudatmentes állapotot, amit koncentrált samdhinak neveznek."


(ATKINSON: Pszichológia)



2018. ápr. 2. 17:13
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
40%

A 10. válaszoló is én voltam.

Megpróbálok néhány előbbi kérdésedre válaszolni:

----------

A kérdező kommentje:


És ha az úgynevezett "kiüresítést követően korrigálhatók a hibás gondolkodási sémák / viselkedési szokások / reakciók? Illetve a korábban elfojtott dolgok okozta blokkok oldódnak?


Tehát a terápia nem arra irányul, hogy "kiüresít", aztán hagyja, hogy bármivel feltöltsd az úgy keletkező "űrt", hanem inkább a hibás sémákat javítja, és nem az egyéb valláshoz tartozó ismeretekkel, erőkkel tölti meg.


Ilyen esetben is elutasítandó egy keresztény számára?

----------


Az a baj, nem tudják pontosan (feltételezem, de ha tévedek, javítson ki valaki), hogy pontosan hogyan is, mitől is korrigálódnak ilyenkor azok a hibás sémák/reakciók, vagy mitől és miért oldódnak azok az ún. elfojtott blokkok. Ez túl misztikus. Ha valakinek lyukas a foga, eltávolítják a szúvas részt és betömik megfelelő módon, ez fizikailag is teljesen logikus. De mi történik itt pontosan kiüresítés után a terápiában? Ha valaki járatos a témában, írja le legyen szíves.


A kiüresítés szót a Biblia más értelemben használja. Az ember saját magát úgymond megalázza Isten előtt, de ezt ne úgy képzeld el, hogy jaj én féreg, én kicsi kis semmi porszem, meg ilyesmi. Istennek van egy akarata az életeddel, és ha most problémáid is vannak és nem látod a kiutat, majd meg fogod látni. De Istent keresni kell. Ez nem azt jelenti, hogy majd mindent megold helyetted, szükség lehet önismeretre is, sőt. De elsősorban ne a saját magad hasznát és gyógyulását keresd, hanem másokét is. Ahogy írtam már, én is jártam pszichológushoz, gyerekkoromban is elvittek 1-2-höz, de utólag visszagondolva gyakorlatilag semmi olyan útravalót nem kaptam egyiktől sem, ami az életem nehézségeiben segíteni tudott volna. Azt viszont többször tapasztaltam, hogy Isten a problémáimból ki tud emelni, de ehhez Őt kell keresni. Leginkább a szeretetét kell megérteni, utána már könnyebben fog menni minden. Isten formálni is akarja az embert, nem csak a problémáit megoldani. ha csak meditál valaki, attól nem lesz jobb ember, csak a saját jólétével foglalkozik a meditáció célja is ez. De az Istennel való kapcsolat nem csak rólad, hanem Istenről is szól. Ő beleenged próbákba, de ki is hoz belőlük, de ehhez a kapcsolatot kell vele keresnünk, vele kell élnünk életünket, mindennapjainkat, és ez nem nehéz, ez jó dolog, ez öröm! Ezt kívánom, hogy minél jobban tapasztald meg életedben, kérdező!

2018. aug. 2. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
19%
Mindenféle meditáció (még a leegyszerűsített formái is, pl. autogén tréning) okkultizmus és így bűn Isten előtt, bibliai szempontból pedig teljesen elfogadhatatlan. A meditáció egyébként többek között számos magasabb szintű okkult tevékenység (pl. varázslás) egyfajta alapozó gyakorlatának is számít keleti okkultistáknál.
2018. aug. 3. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
41%

"Isten formálni is akarja az embert, nem csak a problémáit megoldani. ha csak meditál valaki, attól nem lesz jobb ember, csak a saját jólétével foglalkozik a meditáció célja is ez."


Csak az lehet őszintén jó másokhoz,akinek már megvan a saját jóléte.Ez alapvető cél kellene legyen minden ember életében,ha keresztény,ha nem.De ezt ne keverjük össze az önzéssel.Nem mondom,hogy meditálj,mert én aztán tudom,hogy neked az a megfelelő,csak ne állítsd be úgy,hogy nem jár fejlődéssel,hanem csak egyfajta önző gyakorlat,mert ez nem így van.

2018. szept. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
40%

13. Oké, aki Istenben hisz, annak Isten megadja, amire szüksége van és azt is, amit a meditációban megkaphatna. De aki meditál, annak ki adja meg? Ki formálja őt?

Az a probléma, az ember maga sokszor tőle független dolgokban látja a megoldást a problémáira, pedig nem attól lesz megoldva a probléma, ha a külső zavaró tényező megszűnik, hanem ha az ember szembe mer nézni önmagával, vagyis a tükröt, amit Isten tart elé, azt elfogadja. Mivel Isten tudja csak, milyen céllal alkotta meg az egyes embereket, csak Ő tudja, milyenné akarja formálni őket. A meditációban nem lehet Istennel találkozni, mert Istenhez csak Jézus megváltói művének elfogadásán keresztül vezet az út. Ha valaki ezt tudatosan nem fogadja el, az nem találkozhat Istennel. A meditáció okozta holmi jó érzést, jó kedélyállapotot nem szabad Isten jelenlétével azonosítani.

Isten nem csak segíti az embert, hanem formálja is. Ehhez a Biblia szavat használja leginkább, vagyis egy rész a Bibliából, amit az ember magára tud vonatkoztatni egy adott helyzetben, az viszi előbbre. Mivel a meditálás alapvetően nem veszi igénybe magát a Bibliát, így meglehetősen kevés esély van arra, hogy az ember a meditáció által olyan irányba formálódjon, ami Isten akarata. ha pedig más irányba megy valaki, az bűn, amiből meg kell térni, és amiből a helyes útra át kell térni.

2018. szept. 1. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

13. Még egy kérdés: A meditáló embernek ki vagy mi írja elő, hogy legyen jó másokhoz? A keresztényeknek ott a Biblia, amely előírja azt is, hogy szeresd az embertársaidat, és közben Isten szeret téged, ezáltal segít. De a meditációt csak tanítják, hogy hogyan meditáljon az ember, de már nem tanítják meg arra is, hogy az embertársaihoz jó legyen. Vagy van valami "kódex", ami a meditálók "bibliája", amiben le van írva minden? Mert a meditációt sosem hallottam ebben a megközelítésben, vagy hogy felhívják a figyelmüket a meditálóknak, hogy ne csak magukra gondoljanak. Volt, hogy be akarták vezetni az iskolákban kötelezően a meditációt, de ott sem tudok róla, hogy erről is szó lett volna, amiről most írok.


Alapvetően nem is az embertársak iránti szeretet, hanem Isten iránti szeretet fontos, ez van az első helyen, az utóbbi a második helyen. Ezzel pedig pláne nem foglalkoznak a meditációs gyakorlatok.

2018. szept. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Az első kérdéseidre nem válaszolok,mert olvasva a továbbiakat,egyszerűen nincs értelme választ adnom neked,mint fanatikus kereszténynek.És ezt nem gúnyos értelemben írom.


"A meditáló embernek ki vagy mi írja elő, hogy legyen jó másokhoz?"


Senki nem írja elő.Igazából furcsállom a kérdésed,mert ideális esetben a jóság nem előírás függvénye,hanem hozzáállásé.A hozzáálláshoz hozzátartozik,hogy a meditáló elfogadja az aktuális helyzetben megszólaló belső bölcsességét,mielőtt cselekedne valamit.Persze ha mondjuk egy buddhista közösséget veszünk,ott vannak irányelvek,tanítások.

2018. szept. 2. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
74%

Ajjjj emberek... már a pszichoterápia is bűn meg okkultizmus? Ne haragudjatok, de ehhez azért kell egy szint.

Meditáció TÖBBFÉLE létezik, és ennek csak egy része az, amely távol-keleti vallásokhoz kapcsolódik (meditáció szellemekről, istenekről stb.), alapvetően azonban nem vallásfüggő, hanem mindössze arról szól, hogy az ember kikapcsol, ellazul, lecsendesíti az elméjét. Ehhez nem kellenek szellemek vagy bármiféle okkult erő. Keresztény meditáció is létezik! Kérdező, ha bizonytalan vagy, kérdezd meg a pszichológusodat.

2018. szept. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!