Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Teremtőnktől kapott értékes...

KZitus kérdése:

Teremtőnktől kapott értékes ajándék a szabad akarat. Te hogy állsz ezzel?

Figyelt kérdés

Szívesen döntesz önállóan, vagy jobban szereted, ha mások döntenek helyetted? Mi a véleményed a szabad akaratról? Ez a téma évszázadok óta megosztja az embereket. Egyesek szerint szabad akarat mint olyan nem is létezik, mivel Isten előre elrendelte minden tettünket. Mások úgy érvelnek, hogy csak akkor beszélhetünk szabad akaratról, ha abszolút szabadságunk van.

Vajon abszolút szabadságot kaptunk? Tud segíteni ebben a kérdésben tisztánlátni a Biblia?

Isten szabad akarattal teremtett meg minket, ami azt jelenti, hogy képesek vagyunk értelmes döntéseket hozni, és ehhez jogunk is van. Érdekelne mások is látják-e?



2018. máj. 26. 20:28
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
100%

Legalább idézőjelbe tehetted volna, ha már másolsz:


[link]


Egyébként nem kötekedésből, de nem ment volna ez úgy, hogy önállóan fogalmazod meg a gondolataidat?

2018. máj. 26. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
Attól függ. Isten látja-e előre a jövőt, vagy sem? Csak utóbbi esetben beszéletünk ugyanis bármiféle tényleges szabad döntésről.
2018. máj. 26. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
100%

Kedves KZitus!


"Szívesen döntesz önállóan," Igen, mert felnőtt ember vagyok, felelősséget is vállalok a döntéseimért. Főleg a jó döntéseimért:) Egy bizonyos kor fölött nem stílusos másra fogni a tévelygéseinket. Én már ebben a korban vagyok.


"vagy jobban szereted, ha mások döntenek helyetted?" Előfordul természetesen, h nálam profibbakra hagyatkozom, vagy ha kell, a főnökömre. Ez az élet.


"Mi a véleményed a szabad akaratról?" Osho véleményét osztom. "A valóban erényes ember szabadságban él - nem kötik parancsolatok, nem kötik szentírások; nem követ senkit saját benső fényén kívül. A szíve szerint él - ő egy lázadó."


"Ez a téma évszázadok óta megosztja az embereket." A szaporodás meg megszorozza -na bumm. Ilyen az élet :)


"Egyesek szerint szabad akarat mint olyan nem is létezik, mivel Isten előre elrendelte minden tettünket." Tapasztalatom alapján nincs minden elrendelve. Példa: a lineáris logika és kvázi-elrendelés alapján Szent Pál nem lehetne Jézus egyik leginkább tiszteletben álló követője. Tapasztalatom alapján mindig van egy kreatív verzió is azon választható dolgok között, amit az Úr felajánl nekünk. Onnan ismered meg ezt a választási lehetőséget, hogy segít meghaladni a jól megszokott önmagadat.


"Mások úgy érvelnek, hogy csak akkor beszélhetünk szabad akaratról, ha abszolút szabadságunk van. Vajon abszolút szabadságot kaptunk?" Konkrétan ha az összes erőmet összeszedem, és belepirosodok az erőlködésbe, sem fogok holnap reggel magas szőke hosszúcombú szupermodellként felébredni holnap reggel, ugye. Úgyhogy a szabadság fogalma tól-ig határok közt értelmezhető.


"Tud segíteni ebben a kérdésben tisztánlátni a Biblia?" Én a munka törvénykönyvét szoktam javasolni, ha valaki nincs tisztában vele, mennyi szabadsága van. Hogy jön ide a Biblia? Szerintem kérdezzük meg az Upanisadokat, vagy egyenest a Bhagavad-Gítát, azok régebbiek. És úgy tűnik -nem akarok megbántani senkit- mintha kevesebbszer lettek volna átszerkesztve az általad említett szent könyvnél, az épp aktuálisan elnyomó osztály/papság érdekében.


"Isten szabad akarattal teremtett meg minket, ami azt jelenti, hogy képesek vagyunk értelmes döntéseket hozni, és ehhez jogunk is van." Igen, ebben egyet értünk.


Mér' kérded?

2018. máj. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 A kérdező kommentje:

3-as hsz


Köszönöm, hogy elmondtad a véleménydet. Sok mindenben egyet értek veled.


Egyébként azért kérdezem, mert elég sok mindenért az emberek Istent hibáztatják, még akkor is(főleg akkor) ha a saját rossz döntése eredménye miatt szenved éppen. Ádám is másban kereste a hibát, nem saját magában, úgy hogy jó messziről maradt ránk ez a fajta gondolkodás. Pedig neki is megvolt a szabad döntés joga, csak rosszul élt vele.

De te is írtad, hogy olykor nem(szívesen) vállalod a döntésed következményét. Vagy rosszul értettem?

2018. máj. 26. 21:12
 5/41 anonim ***** válasza:

hármas vagyok


"Egyébként azért kérdezem, mert elég sok mindenért az emberek Istent hibáztatják, még akkor is (főleg akkor) ha a saját rossz döntése eredménye miatt szenved éppen." Az utóbbi időben, mióta leszoktam mások hibáztatásáról, vettem észre magamon, hogy mennyit nőtt csupán e döntéstől a szabadságfokom. Ha elismernék a Mennyei Atyán kívül magam fölött más hatalmat, akkor hova lenne az önirányításom? Sorsnak, Sátánnak, balszerencsének nem szolgáltatom ki magam azzal, hogy hiszek bennük.


"Ádám is másban kereste a hibát, nem saját magában," No, ne legyünk már ennyire beszűkültek, h csak Ádámot vádoljuk mindenért? Hol az egyéni felelősségválallás a saját életedért? Próbáld allegóriaként felfogni az Ádám-féle sztorit. Amúgy az út -tapasztalataim szerint- az Éden felé nyitva áll. Azt monda egy, általam is tisztelt szellemi vezető, hogy a mennyország tibennetek van. Szóval e bolygón, és mindennapi eszközökkel megvalósíthat. Ezért is jógázom :)


"úgy hogy jó messziről maradt ránk ez a fajta gondolkodás." Ne toljuk Évára bűnt. Egyébként néhány forrás szerint nem is a bűn a legpontosabb fordítása a Bibliában ott használt szónak.


"Pedig neki is megvolt a szabad döntés joga, csak rosszul élt vele." Mi nem tetszik e csodálatos teremtésben, mesélj, KZitus! Citromba haraptál?


"De te is írtad, hogy olykor nem(szívesen) vállalod a döntésed következményét. Vagy rosszul értettem?" A jó döntéseimért büszkén vállalom, a kevésbé jókért szemlesütve :(

2018. máj. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:

A tudomány mai állása szerint nincs szabad akarat (illetve nem is ismerünk olyan logikai rendszert amiben működhetne ilyesmi).


Szerintem rengeteg problémát okoz, hogy a szabad akarat képzete beivódott a kultúránkba, pl. egyáltalán nem fair azokkal szemben akik elkerülhetetlenül rossz döntést hoznak, mert az ő múltjukkal, akkor, abban az állapotukban csak arra képesek, és ezért "bűnhődniük" kell, mikor csak megjavítani/gyógyítani kéne őket, hogy ne ismételjék meg újra.

2018. máj. 27. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:

"azt jelenti, hogy képesek vagyunk értelmes döntéseket hozni"

Na, az értelmes döntésnek az égvilágon semmi köze a szabad döntéshez. Ki mondta neked ezt a butaságot?

Értelmesen dönteni a robot is tud, és ügy tudom, hogy neki egyelőre még nincsen szabad akarata.

Ezen kívül elég sok állat is képes értelmesen dönteni.

Bár az igaz, hogy soknak van szabad akarata.


Erről az a véleményem, hogy kitörölhetjük a megfelelő részünket a szabad akarattal. Elég csak pár 100 évet visszamenni: mégis mit akarhattak maguknak szabadon az akkori emberek? Számítógépet? Űrhajót? Géntechnológiát? Őssejtkezelést? Mobiltelefont?

Vagy mi volt az, amit akár csak a mai életünk legalapvetőbb dolgaiból el tudtak képzelni akkor? És MI mit akarhatunk a 100 évvel későbbi technikából? Egy nagy semmit, elárulom. Semmi nem úgy fog működni, ahogy most elképzeljük. Amire azt hisszük, hogy magától értetődik, az nem lesz meg - viszont más, ami fel sem merült bennünk, az viszont a mindennapok része lesz. A szabad akaratunk KORLÁTOZVA VAN! És nem a megvalósítása, hanem maga az akarat van korlátozva! EZ ÍGY NEM SZABAD!


Még egy: Zitus nem írhat azt, amit akar. Szabad akarata az lehet hogy van, csak joga nincs hozzá.

Neki szó szerint kell idéznie, az idézőjeleket viszont kötelező elhagynia.

Ennyit a szabad akaratról.

2018. máj. 27. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Nem olyan bonyolult ez, Zita. Az a rendszer, aminek egyértelműen (100% pontosan) meg lehet mondani a pillanatnyi állapota alapján a jövőbeli állapotát, az nem szabad. A Biblia tele van próféciákkal, ez eleve lezárja a világ lehetőségeit. Gondolom te sem hiszed, hogy ha a Biblia azt írja, hogy valakik 144000-en lesznek, azok végül 144001-en lesznek, mert még egy valaki jó döntéseket hoz, amit Isten sem látott előre.
2018. máj. 27. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 Ozmium42 ***** válasza:
100%
#6 Veled nem értek egyet, a tudomány mai állása szerint létezik valódi véletlen, méghozzá a kvantumfizikában. Ez pedig olyannyira nem csak üres elmélkedés, hogy gyakorlati következménye is van: lehet valódi véletlen generátort építeni például egy radioaktív anyag bomlására alapozva.
2018. máj. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 A nép hiteője ***** válasza:
0%

Ozmium ne tevelyegj mar legyszi.


Attol meg, hogy valaki latja a jovot nem jelenti azt, h0gy kenyszeresen el is rendeli a dolgokat.

Rengeteg profecia van a bibliaban, es olyan resz is van ahol az e!berek sajat donteseik kiatt kerulnek bele olyan helyzetbe ami kenyszerpalyara allitja oket, szabad akaratbol sem valtoztathatnak a sorsukon mar. De ezt, hogy ok mar barmit csinapnak nem tehetik jova, eppen a szabad akarat hatalmas felelosegerol szol es nem arrol, hogy Isten rakenyszeritette volna oket rossz dontesekre.

2018. máj. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!