Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! Mit gondoltok erről?

Katolikusok! Mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

Én is katolikus vagyok, de van egy valami, amit nem tudok elfogadni. Hétfőn volt Kármelhegyi Boldogasszony emléknapja, szóval gondoltam utánanézek jobban az ünnep eredetének, és nem tetszett, amit a barna skapuláréval kapcsolatban olvastam. Szóval ha viseled ezt a skapulárét, akkor a Szűzanya a halálodat követő szombaton kikönyörög a tisztítótűzből. Most ez mi?? Nekem kicsit babonásnak tűnik a dolog. Ugyanezt gondolom a csodás éremről is. Tudom, tudom, a magánkinyilatkoztatásokat

nem kötelező elfogadni, pl. a Medjugorje-val kapcsolatban is szkeptikus vagyok, de a Lourdesi és a Fatimai jelenéseket teljes mértékben el tudom fogadni. De ez a skapulárés cucc kicsit felkavart. Nagyon babonás, pogány dolognak tűnik ez nekem. Ti mit gondoltok?


Kérem a (neo)protestáns testvéreket most hagyjátok figyelmen kívül ezt a kérdést, a ti véleményeteket úgy is ismerjük, én más katolikusok válaszaira vagyok kíváncsi.



2018. júl. 18. 20:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
25%
Csodát csak az lát, aki hisz benne. Ergo, nálad ez paszé.
2018. júl. 18. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

Van erről egy angol szócikk a wikipédián:

[link]


McMahon,added, “People are free to believe it if they wish, but we cannot say that the Church teaches it."


Szerintem itt tipikusan egy népi hitelemről beszélhetünk, ahol kissé túlzásba vitték a Szűzanya tiszteletét. Nem tudom komolyan venni, számomra semmi jelentőséggel nem bír.

2018. júl. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
81%

Nézd, itt nem a ruha hordásán van a hangsúly, természetesen az senkit sem üdvözít. A ruha csak jelképe egy fogadalomnak, hogy te azt követően imádságosan, önmegtartóztatóan, jó keresztényhez méltóan élsz a továbbiakban.

Ki is emelik a kármeliták honlapján, hogy:

"A kármelita skapuláré nem talizmán, ami automatikusan biztosítja viselőjének az örök üdvösséget."


Ha még is súlyosabb bűnbe estél, akkor Mária imádkozik megtérésedért majd.


Természetesen ez nem dogma, így nem kell elfogadnod. Viszont butaságokat se írj, mert egyáltalán nem arról van szó, ahogy te felvázoltad. Úgy valóban babonaság lenne, ami bűn. A szentek közbenjárása pedig a katolikus tanítás szerint nem bűn és elfogadott.

2018. júl. 18. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3, így ahogy leírtad, sokkal szimpatikusabbnak tűnik a dolog. De a Magyar Kurír tényleg azt írja, amiről én beszélek. Hogy aki viseli, az a halálát követő szombaton kikerül a purgatóriumból.

[link]

2018. júl. 18. 21:43
 5/13 A kérdező kommentje:
Persze, elhiszem szentek közbenjárását, de ezt a dolgot nem.
2018. júl. 18. 21:46
 6/13 anonim ***** válasza:
91%
Mint észrevehetted volna, az általad linkelt cikk csak a legendát foglalja röviden össze, részletekbe nem megy bele. Javaslom látogasd meg a kármeliták oldalát, vagy olvass utána máshol, ahol sokkal részletesebben kifejtik.
2018. júl. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Elolvastam a kármelita nővérek honlapján. De továbbra is ugyanazt gondolom. Ott is benne van, hogy aki viseli, a halálát követően kikerül a tisztítótűzből. Írják, hogy nem talizmán, de valahogy mégis annak tűnik. Önmagában a szerzetesi vállruhával még nem lenne bajom, de a világiak számára viselt világiak számára viselhető változatról, tényleg olyan kabalaszerűnek tűnik.
2018. júl. 18. 22:18
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Szóval ha viseled ezt a skapulárét, akkor a Szűzanya a halálodat követő szombaton kikönyörög a tisztítótűzből.

[link]


Lehetsz szkeptikus, az megengedett a csodákkal kapcsolatban.

2018. júl. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
83%

Már így is sokat írtam, szóval még egy válaszra futja tőlem, aztán részemről annyi.


Azt írod, hogy "kikerül a tisztítótűzből". Gondolom azt tudod, hogy onnan mindenki kikerül és onnan mindenki egyenesen a mennybe. A tűz általi tisztulásról maga a Szentírás szól:

"Akinek építménye megmarad, jutalomban részesül. De akinek műve elhamvad, az kárt vall. Maga ugyan megmenekül, de csak mintegy tűz által."

Talán ez eddig így rendben van.


A Szentírásban továbbá olvashatod, hogy halottakért imádkozta, vagy megkeresztelkedtek értük. Ez is nyílván a korábbival van kapcsolatban. Példáull egy ilyen ige:

"Aztán imádkozni kezdtek, és könyörögtek, hogy az elkövetett bűnök teljes bocsánatot nyerjenek."


Itt arról van szó, hogy Mária imádkozik az elhunytért. Tessék egy ige, amely azt mutatja, hogy a szentek is imádkoznak:

"Amikor átvette a könyvet, a négy élőlény és a huszonnégy vén leborult a Bárány előtt. Hárfája volt mindegyiknek és tömjénnel tele aranycsészéje - ezek a szentek imádságai."

Sőt még egy jobb, Oniász látomása:

"Testvéreinknek ez a barátja Jeremiás, Isten prófétája. Sokat imádkozik a népért és az egész szent városért."


Talán ezt a részét eddig tisztáztam, hogy nem babona.


Ami a skapuláréra vonatkozik... Kiemelem a katolikus lexikon egy fontos mondatát:

"XXII. János p. (ur. 1316-34) által kiadott bulla sabbatina szerint akik az előírt követelményeket megtartják"


Tehát azok számára, akik a követelményeket megtartják. Mik ezek? Újabb idézet:

"Akik felvették a skapulárét, viseljék mindig magukon (legalább érem formájában), ezenkívül kötelezik magukat arra, hogy rendszeresen fordítanak időt az Istennel való kapcsolatra az imában, gyakran rész vesznek az eukarisztia ünneplésében és rendszeres szentségi életet élnek..."


Tehát ima, szentségi élet, stb... Nem látom, hogy ez miként lenne kabala vagy babona. Természetesen elfogadom a te nézetedet, te annak tartod, ez van. Csak azért írtam mindezt le, hogy ne maradjon itt pontatlanul, mintha tényleg csak egy kabala lenne.

2018. júl. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 szp72 ***** válasza:
100%

Minden jámborsági cselekedet vagy szokás mágiává és babonasággá süllyedhet, ha az élő hit helyett egy automatikus hatást tulajdonítunk neki. Ha a skapuláré puszta viselésétől valaki biztos üdvösséget remél az bizony a mágia és a babonaság bűnébe esik.


Viszont ha a jámborsági cselekedetek hittel párosulnak az nagy kegyelmek forrása is lehet. Például volt-e varázsereje Jézus vagy Pál ruhájának? Nyilván nem, de hittel megfogva mégis gyógyulást eredményeztek. Hittel megfogni a szentek ruháját azt jelenti, Isten hiszem, hogy sok embert meggyógyítottál már eme szent által, hiszem, hogy engem is meg tudsz, ha akarsz. Nyilván a ruha megfogása egyáltalán nem lényegi mozzanat, hanem csak a hit egyfajta kifejezése. Miért ne adhatna a skapuláré hittel való viselése is kegyelmeket?


Nem ismerem a skapuláré történetét, de ha tényleg csak az az ígéret fűződik hozzá, hogy aki viseli az legkésőbb halála utáni szombaton kijön a tisztítótűzből az tényleg megmosolyogni való. A hosszú szenvedés a mi földi tapasztalataink alapján ugyan rosszabb, mint a rövidebb, de nem hiszem, hogy Istennek nagy gond lenne mondjuk egy percbe összesűríteni több évnyi szenvedést. Mindenesetre persze nem elképzelhetetlen, hogy a skapuláré látnoka a maga korának nyelvén ebben a formában volt csak képes megérteni, hogy a skapulláré jámbor viselésének erős búcsú értéke van. Ugye minden őszinte imának és jámborságnak van búcsúértéke csak igazából nem lehet tudni, hogy mekkora.


Hagy jegyezzem meg, hogy az úgynevezett "teljes búcsúk" is igazából csak részlegesek, hiszen a teljes búcsú egyik feltétele "a rendetlen ragaszkodás felszámolása", ami egyrészt nem könnyű, másrészt nem igazán megállapítható. A teljes búcsú csak a már gyakorlatilag nem is létező egyházi büntetést(vezeklést) törli el teljesen, hogy a túlvilági tisztulásodból mennyit töröl el, azt nem tudhatja senki.

2018. júl. 18. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!