Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Azok a protestánsok, akik...

Azok a protestánsok, akik gyűlölik a katolicizmust, miért fogadják el a Bibliát?

Figyelt kérdés

Elvégre a Bibliát katolikus püspökök kanonizálták. Honnan tudjátok, hogy a Szentírás hiteles? Elvégre a csúnya bálványimádó katolikusok állították össze. :)


Nem a veszekedés a célom ezzel a kérdéssel, habár tudom, kissé tényleg provokatív, de komolyan érdekel, hogy azok, akik megvetik a katolicizmust, különösképp a szenthagyományt, hogy képesek elfogadni a Szentírást, amikor a Szentíras kanonizációja is egy hagyomány, ráadásul katolikusok állították össze. :)



2018. aug. 8. 09:48
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem kereszténynek lenni nagyon rossz. Csak meg kell a válaszadókat nézni. Mindannyian meg vannak arról, győződve, hogy keresztények, viszont egyikük sem ért egyet a másikkal, vagy csak részben. Amiben mind egyformák, hogy a saját egyházuk értelmezéseit felhasználják az önigazoláshoz.


Én ha keresztény lennék, biztosan feltenném a legfontosabb kérdést. Vajon Isten ennyire képtelen a saját akaratát nyilvánvalóvá tenni? Mert azt már tudjuk, erre mi a válasz a magukat önigazoló egyházaknak, csak éppen mind a saját egyházára értvén tekinti nyilvánvalónak Isten kinyilatkoztatását.



Akárhonnan is közelítem ezt a kérdést, a vallástörténelemben látható, hogy pontosan ugyanez a megosztottság volt jelen, nem csak különböző népcsoportok vallásai között, hanem az azonos istenben hitt személyek között is.


Bocsánat a kis kitérőért. Bár keresztény nem vagyok, de szeretnék a kérdező kérdésére válaszolni. Az biztos, hogy a kérdező előnnyel indul, és az az egyház is, amit képvisel. Sőt a logika szerint egyértelműen jogosan. Általában, amikor valaminek a hitelességét akarjuk megvizsgálni, ismernünk kell a kiindulási pontját, és ennek részleteit. Egyértelmű, hogy a legnagyobb érintettséget kell keresni. Ha egy vallás vizsgálunk, ugyanaz kell, hogy érvényes legyen, mint a fantázia világban például egy mágikus forrás erejét. Minél ősibb egy forrás, annál erősebb. Persze vannak olyan források, amik kiapadnak, és új források keletkeznek, de általában mindig a legősibb forráshoz mérjük a többi erejét, és a többségében az új források elenyészőek a régihez képest.


A következőek további vitára adnak okot. Hitem szerint egy vallás hitelessége attól függ, mennyire ősi, mennyire régi. Egyszerű és logikus véleményem szerint, bár egyértelműen sokaknak nem elfogadható, és általában az egyének igazsága szubjektív, így ez is a fentebb említett önigazolással érvényesíthető csak egyes hitvilágok, gyülekeztek esetében.


Az bizonyos, hogy a Katolikus Egyház az Ortodox egyházak között van, és állítható, hogy kéz a kézben járnak, pár különbséget leszámítva. A történelem szerint, ezen egyházak összessége volt az első bejegyzett egyháza a kereszténységnek, és az is tovább erősíti a saját jogosságukat, hogy a kereszténység Szent könyve a Biblia is nekik köszönhető. Ahogy említettem, a gyülekezetek a saját önigazolásukkal megpróbálják jogtalannak minősíteni a többit, vagy csak részben elfogadni a jogosságukat. Ezt olvashattuk, a 24%-os hozzászólótól, vagy a Péter nevű felhasználótól. Ők a saját egyházuk hitnézeteit az önigazolással kritikai alapon látszólag megmagyarázták a kérdező egyházának hiteltelenségét, de ez csakis önigazolással érhető el. Az tovább súlyosbítja a dolgot, ha az egyének azt állítják, hogy az általuk elképzelt Isten egy másik egyházt, vagy annak tagjait felhasználja, majd aztán a megjelölt egyházat végső soron elítéli, érvényteleníti. Ez így teljes káoszt okoz, és ezzel az érveléssel, önmagukat is automatikus érvényteleníti a nézőpontot képviselő személyt, egyházat, mert ebből logikusan következhet, hogy a saját egyházuk, vagy éppen a válaszoló személye is pusztán részlegesen részesült az igazságból, aztán a későbbiekben az Isten megfosztja őket ezen joguktól.

2018. aug. 8. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
11%

Fuss ki gyermekem Babilonbol! xd

Nyugodj meg ha nem lenne Katolikus egyhaz akkor is lenne Biblia mert Isten orzi a beszedet.

Annyira nem lennek a helyedben buszke a vatikan regi multjara, mivel eppen kb a XVI. sz-ig, a reformacioig enyhen szolva egyaltalan nem jart elen abban, hogy eljutassa az emberekhez a Bibliat az anyanyelvukon. xd

Nagy a sotet multja az egyhazadnak amit akarhogy igyekeznek szepiteni, sajnos sok nemzeti nyelvre ledorditott Biblia vegezte ma szerzeteseitek maglyajan.

Arrol nem beszelve, hogy az egyhaz az V. sz-ig, Agoston fellepeseig a zsido kanont fogadta el, majd Agoston hisztije bovult ki a Katolikus kanon. Luther mar 1519-tol hangsulyozta, hogy vissza kell terni az eredeti zsido kanonhoz es csak azokat a komyveket szabad elfogadni hitbeli kerdesekben amelyeket a zsidok is hasznalnak. Szepen lassan ki is kerultek az apokrifek az osszes protestans forditasbol.

2018. aug. 9. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
12%
Specidl Luther egyik levelében kifejti, hogy a zsidó nép eredetmondája nem a nemzsidóknak szól, és szerinte a másik népnek szóló kinyilatkoztatást tévedés magunkénak tekinteni. A kereszténység Krisztusi.
2018. aug. 9. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
52%

#12

Ilyen sok ökörséget is ritkán olvasni.

Szerinted az ókorban és a középkorban hogy jutott volna el a Szentírás az emberekhez? Lehet fogalmad se volt róla, de a nyomtatás újkori találmány. Előtte a szerzetesek másolták a Szentírást, egy példány elkészítése több hónapot is igénybe vett. Sőt papír sem volt, pergamenre írták. Még sok pap se rendelkezett vele, fizikai képtelenség lett volna annyit készíteni. Olyan éles logikád van, mintha azt kérnéd számon a középkkori emberektől, hogy miért nem oltották be a gyermekeket himlő ellen.


"Arrol nem beszelve, hogy az egyhaz az V. sz-ig, Agoston fellepeseig a zsido kanont fogadta el, majd Agoston hisztije bovult ki a Katolikus kanon."

Ez meg már szánalmas hazugság. A kánont a 4. században zárták le, melyben 72 könyv szerepel. Bárki aki nem egy növény szintjén van értelmi képességeit tekintve, még az eredeti zsinati határozatokat is megtalálja a neten.

Másrészt azért hazugság amit írsz, mert ekkor még nem létezett zsidó kánon. A maszoréták jóval későbbi történet, akik lényegében megalkották a zsidó kánont és vele a zsidó szövegeket is átírták.


"Szepen lassan ki is kerultek az apokrifek az osszes protestans forditasbol."

Jó lassan, mert Károly még beletette az összes kanonikus könyvet fordításába.

2018. aug. 9. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
38%

Sziasztok!


A #14-es hozzászólásra szeretnék reagálni.

1. Szerinted az ókorban és a középkorban hogy jutott volna el a Szentírás az emberekhez?

Pontosan ugyanúgy, ahogyan az apostolok levelei is eljutottak. János apostol írja: "Boldog, aki felolvassa, és boldogok, akik hallgatják ezeket a prófétai igéket". Az első gyülekezetben ugyanis felolvasták az evangéliumokat és az apostoli leveleket és azokból tanultak. Ahogyan az apostoli gyűlés határozata is írta: "Ezért én úgy gondolom: ne terheljük meg azokat a pogányokat, akik megtérnek Istenhez, hanem rendeljük el nekik, hogy tartózkodjanak a bálvány okozta tisztátalanságtól, a paráznaságtól, a megfulladt állattól és a vértől. Mert Mózesnek ősidőktől fogva minden városban megvannak a hirdetői, hiszen a zsinagógákban minden szombaton olvassák." Sajnos a római katolikus egyház igen hamar áttért a latin nyelvű misékre így az embereknek csak a "misztika" maradt meg a misékből.

2. Ez meg már szánalmas hazugság. A kánont a 4. században zárták le, melyben 72 könyv szerepel. Bárki aki nem egy növény szintjén van értelmi képességeit tekintve, még az eredeti zsinati határozatokat is megtalálja a neten.

Ez azért annyira nem fekete és fehér. Olvasd el: [link]


Üdv. Péter

2018. aug. 9. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
52%

#15

Az őskereszténység idejében néhány apostoli levélről (vagy apostoli atyák által írott levélről) és "néhány" gyülekezetről volt szó. A 15. századra már rengeteg, sok-sok ezer egyházközség volt, ráadásul itt már teljes Bibliáról volt szó. Talán te is belátod, hogy lehetetlenség, amit korábban szóló felvázolt.

Arról nem is beszélve, hogy a többség se írni, se olvasni nem tudott. Mielőtt felhozná valaki, hogy mert a csúnya Egyház tudatlanságban tartotta a népet, másol a világon se nagyon tudtak írni, olvasni. Ilyen volt a kor.

Most egy kánonról szóló sokadig felesleges vitába nem megyek bele, amit leírtam a maszorétákról, az a valóságnak teljesen megfelel.

2018. aug. 9. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
38%

Sziasztok!


Mielőtt mélyebben belemegyünk a témába szeretném leszögezni, hogy sok katolikus barátom van, köztük papok is, sőt van olyan is aki megkért, hogy legyek a gyermekének a keresztszülője, amit örömmel el is vállaltam. Tanultam egyháztörténetet is a Teológián, így van némi rálátásom a témára. Meggyőződésem, hogy Istennek minden korban és minden felekezetben voltak és vannak őszinte keresői és követői, akiket természetesen hitvalló elődeimnek, illetve testvéreimnek tekintek.


A 15. századra a Római Katolikus egyház botrányos módon politikai hatalmi tényezővé vált, az egyház feje a pápa nevezett ki vagy éppen buktatott meg királyokat. Talán nem kell mesélnem a kanosszajárásról... :-)


Bárkinek kétségei vannak ezzel kapcsolatosan: [link]


Ezzel párhuzamosan pedig virágzott a kereszténység a valdens völgyekben...


Üdv. Péter

2018. aug. 9. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
61%

#17

Nem értem, hogy ennek mi köze ahhoz, hogy a 17. század előtt lényegében nem volt könyvnyomtatás. Mi köze ahhoz, hogy előtte a szerzetesek másolták kézzel a Szentírást, így érthetően, de józan paraszti ésszel felfogva se juthatott mindenhova. Pláne minden családhoz, de minek is, hiszen többségük olvasni sem tudott. Hiszen ez volt a felvetés, amire sarkosan fogalmazva reagáltam korábban.

Értem én, hogy szeretted volna bemutatni az Egyház árnyoldalait, hogy az erkölcsöség magas lován ülve leszólhass nekünk egyszerű katolikus híveknek, de ennek semmi köze a témához.

2018. aug. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
16%

" Mi köze ahhoz, hogy előtte a szerzetesek másolták kézzel a Szentírást, így érthetően, de józan paraszti ésszel felfogva se juthatott mindenhova. "


Nehogy azt hidd, hogy te meg a targyilagossag mintakepe vagy fiam. xd

A szerzetesek egytol egyig latin nyelven masoltak, amikor pedig elkezdodott a konyvnyomtatas korszaka es a reformacionak koszonhetoen sorban szulettek a nemzeti forditasok, eppen a szerzetesek uldoztek tuzzel-vassal ezeket a kiadasokat, annyira, hogy pl angliaban fel is vasaroltak szinte az osszeset hogy elegethessek. Ugyhogy nem tupiroztam egyaltalan semmit azzal a kijelentessel, mert nem sok mindent koszonhetunk a Katolikusoknak, hogy olvashatova tettek a bibliat, ha rajtatok mullott volna akkor csak a szenteitek legendait lehetne meg mindig olvasni.

2018. aug. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
37%

"sok mindent koszonhetunk a Katolikusoknak"

Csak a teljes Bibliát, kisöreg. De ha nem lettek volna katolikusok, a te szektád se tudott volna miből leszakadni, közvetve vagy közvetlenül.

2018. aug. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!