Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ma este a csillagokat néztem...

Benc100 kérdése:

Ma este a csillagokat néztem es azon gondolkoztam hogy a vallások kit vagy mit tekintenek Istennek és felmerült bennem egy olya világkép hogy mivan ha Isten maga a világ! Utána olvastam és ezt pantizmusnak nevezik! Mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés

2018. szept. 20. 22:15
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Ez csak játék a szavakkal.
2018. szept. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
74%
Erősen kétlem. A Kozmosz megfejthető, leírható (még ha nem is teljesen ismerjük ezeket) természeti törvények alapján működik, semmi sem utal arra, hogy rendelkezne bármilyen személyiséggel, ami szerintem alapvető dolog, ha Istenről beszélünk.
2018. szept. 20. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
43%
Az, hogy azt már réges-régen észrevettük volna, ha világunk ÉRTELMES és ÉLŐLÉNY. Ebből egyik sem teljesül.
2018. szept. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
34%
gratula, első lépés a megvilágosodásod felé :D
2018. szept. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
0%

még egy elmélet Isten meghatározására. Aki meghatározhatatlan!

Benne élsz Istenben, Isten a csillagok, amit látsz, a homok, amin jársz, a szerelem, amit érzel. Mind Isten alkotása, hát nem csodálatos? Isten maga a világ, Ilyen agymenések meg voltak, lesznek, de egy idő múlva elfelejtik.

Kivéve egypár embert, akik szívesen előturkálnak wikiről 19. századi ultrahülyeségeket...

2018. szept. 21. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Szerintem legyél csillagász! :)


Ui: azt nem tudom, hogy ez a szakma mennyire van "telítve"...

2018. szept. 21. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
59%

Érdekes, amire a csillagos ég szemlélésekor ráébredtél. Ez az intuitív felismerésed hallatlan nagy érték.

Az intuícióban vagyunk a legszabadabbak.

[A következő diszkurzív magyarázatok csak az elemzésére szolgálhatnak, alacsonyabb tudatállapot szinten, és előre elnézést kérek az intuíciód "lerohanásáért" Azonban ha bővebben érdekel, privben küldök irodalmat az alábbiakhoz].

*

Van panteizmus, és más a panenteizmus. Az elsőben az Abszolútum (Isten, Tao, Brahman, Buddha tudatállapot ahogy a különböző világvallások nevezik) azonos a világgal, a másikban: Isten része a világ, a világ benne van, Isten a világot nem teremtette, hanem önmagából formálta és tartja fenn. Isten költeménye a világ, és viszont: a költők az isteni világot éneklik meg.

*

egy jó tanulmányból idézek, két nagyszerű gondolkodóról, Hegelről és Aquinói Szt Tamásról:

[link]

"annak ellenére, hogy Hegel visszautasítja az Istent a természettel azonosító panteizmus (gör. pan: minden; theosz: isten) vádját, rendszere mégis panteisztikus jellegű. Állítja ugyan, hogy Isten felülmúlja a világot (a természet csak Isten fia), de a természetet az isteni lét „részének” tartja, s így az abszolútuméletét függővé teszi a világ változásaitól.Megjegyzés: Aquinói Tamás szerint Isten egyrészt felülmúlja a világot,másrészt különbözik is a világtól (a világ csak hasonmása az isteni létnek, s e hasonmás változása nem érinti az abszolútum életét). Ezt a felfogást a görög„pan” (minden) és „en theó” (istenben) kifejezések összetétele alapján panenteizmusnak nevezzük."

*

A skolasztikus Duns Scotus mondja: Esse est Deus. Isten a Lét. (Lét, Sein)

Ez megint más rátekintés, mintha a természettel, a formákban megjelenővel foglalkozunk. A Lét azonban a forma és a formanélkülivel együtt teljes. Egy hasonlattal élve: ahol a tenger a formanélküli (és a fomra potenciális forrása, az Eredet) és a hullám a forma.

A tengerből "kilép" kiválik a hullám és visszasimul. A hullám teljesen tenger, nem ad hozzá és nem vesz a tengerből el semmit. Potenciálisan a tengerben megvan a hullám- ez a potencia aktulalizálódik (poptentia in actu) Ez a létesülés.

Ezért lehet egy csillagos égen, egy emberi tekintetben, egy faág szélben rezdülésében, egy füves parton, vagy akár egy kavicsban "meglátni" az Abszolútumot. Ez az ihletett, intuitív tudatállapot.

*

2018. szept. 21. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
59%
*ez a potencia aktualizálódik, potentia in actu
2018. szept. 21. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Nemrég én is pont ezen gondolkoztam. A vallások nagy része azt mondja, hogy Isten a kezdet és a vég, az alfa és az omega, mindenhol jelen van, Ő a minden...a mindenség...a világmindenség.

Ha valaki jól belegondol, akkor ennyi pont elég is lenne, nem kellene semmi mást kijelenteni róla. A MINDEN-ből már csak elvenni lehet, hozzá tenni már nem. Szerintem a vallások azzal, hogy magyarázni / körülírni / megszemélyesíteni próbálják Istent csak elvesznek belőle, félrevezetik az embereket.

2018. szept. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
0%

Érdekes elgondolás.

Képzeld a Biblia egyik írója, ugyan ezt megtette, és más következtetésre jutott.

(Zsoltárok 8:3, 4)  3 Amikor látom egeidet, ujjaidnak műveit, A holdat és a csillagokat, melyeket készítettél:  4 Micsoda a halandó, hogy gondolsz rá, És a földi ember fia, hogy gondját viseled?


Hogy némely vallások mit tekintenek Istennek, vagy hogyan képzelik az más és más.

Azonban sokan, olvasva a szavait, személyként ismerjük, tulajdonságokkal, érzésekkel.

Ő maga bár nem ilyen életforma, mint mi Földi emberek, de ugyan úgy vannak tervei, elvárásai, amit közöl is a teremtményeivel. Ő mindennek a forrása, akár élőről legyen szó, akár élettelenről. Az életet céllal hozta létre, amit elmondott nekünk.

Ha az egész létező világegyetemet és azokban létezőket mondanák Istennek, felmerül a kérdés, hogyan keletkezett. Ugyan is a világegyetem, jól rendezett, és törvényekkel fentartott életforma. De a törvények csak úgy nem alakulnak ki maguktól, azt valakinek egyensúlyban tartva kellett meghatároznia.

2018. szept. 21. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!