Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ma este a csillagokat néztem...

Benc100 kérdése:

Ma este a csillagokat néztem es azon gondolkoztam hogy a vallások kit vagy mit tekintenek Istennek és felmerült bennem egy olya világkép hogy mivan ha Isten maga a világ! Utána olvastam és ezt pantizmusnak nevezik! Mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés

2018. szept. 20. 22:15
1 2
 11/20 KZitus ***** válasza:

Szia


A bibliai Dávid király, mivel fiatal korában pásztor volt, sokszor volt lehetősége hozzád hasonlóan megfigyelni, és megcsodálni az éjjeli csillagos égboltot. Ahogyan te is, ő is kapcsolatba hozta Istennel, mert a csillagos égbolt az Isten iránti csodálatra és gondolkodásra indította. Ő kissé más következtetést vont le abból, amit naponta éjjel megcsodált. Mivel az érzéseit leírta a Bibliában, azt nem csak az ő véleményének kell tekintenünk, inkább Istentől származó ihletett gondolatoknak, ami egyben az igazságot is tartalmazza, és azikat az érzéseket, amelyeket kiváltott belőle a látvány:

Zsoltárok 19:

A karmesternek. Dávid éneke.


Isten dicsőségét hirdeti az ég; keze művéről ad hírt az égbolt.

Napról napra előtör beszéde, mint a patak, és éjről éjre ismeretet tár fel róla.

Nincs is beszéd, nincsenek szavak,nem hallani hangját.

Mégis eljut az egész földre hangja, a lakott föld végső határáig üzenete.

Az égben vert sátrat a napnak; az pedig olyan, mint a vőlegény, amikor kilép nászszobájából;

ujjong, mint a hős, hogy pályáján futhat.

Elindul az ég egyik végéről, és körbemegy a másik végéig; semmi sincs rejtve heve elől.

Jehova törvénye tökéletes, újból erővel tölt el.

Jehova emlékeztetője megbízható, bölccsé teszi a tapasztalatlant.

Jehova utasításai igazságosak, megvidámítják a szívet;

Jehova parancsolata tiszta, felragyog tőle a szem.

A Jehova iránti mélységes tisztelet a javunkra válik, mindörökké megmarad.

Jehova ítéletei jogosak, teljesen igazságosak.

Kívánatosabbak az aranynál,a sok színaranynál, édesebbek a méznél, a lépből csurgó méznél.

Szolgád figyelmeztetést kap általuk; megtartásuk nagy jutalommal jár.

Ki tudja észrevenni a tévedéseket? Bocsásd meg nekem a tudtomon kívül elkövetett bűnöket!

És tartsd vissza szolgádat az elbizakodott tettektől, ne engedd, hogy azok uralkodjanak rajtam!

Akkor feddhetetlen leszek, és mentes a súlyos bűnöktől.

Legyenek kedvesek számodra szám mondásai és szívem elmélkedése, ó, Jehova, kősziklám és megváltóm!


Milyen érdekes gondolatokat váltott ki Dávidból a csillagos ég látványa!

2018. szept. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"A Kozmosz megfejthető, leírható (még ha nem is teljesen ismerjük ezeket) természeti törvények alapján működik"


A természeti törvények meg csak úgy vannak, lettek.

Vissza is kanyarodtunk a Nagy Kérdéshez.


Igen, ezen én is gondolkodtam. Szerintem a személyiség nem kifejezés arra a tudatos intelligenciára, ami ezt az egészet áthatja, vagy maga ez az egész, amit mi látunk, érzékelünk, megismerhetünk belőle. A személyiségen egész biztosan messze túlmutat.

2018. szept. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
39%

"Benne élsz Istenben, Isten a csillagok, amit látsz, a homok, amin jársz, a szerelem, amit érzel. Mind Isten alkotása, hát nem csodálatos? Isten maga a világ, Ilyen agymenések meg voltak, lesznek, de egy idő múlva elfelejtik."


Azért ez odabsz! Óriási, ahogy az első két mondatban áradozol a babonás világképed csodájáról a harmadikban meg "agymenésnek" titulálod a kérdezőét.


Sepregessél előbb a saját portádon egy kicsit.

2018. szept. 21. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Igen, ez a panteizmus. Egyébként ez nem újdonság, minden vallásban benne vannak ilyen gondolatok. A keresztényság alapvetően ezt tagadja, Isten a maga teljességében túlmutat ezen a múlandó világon. Aquinói Szt Tamás így finomít a panteizmuson a Summa Theologiae-ben: „Mivel a lét minden dolognak a legmélyebb belseje, azért a lét szerzője, vagyis Isten, minden dologban a legmélyebb módon benne van, de nem úgy mint a lényeg része, hanem úgy, mint ahogy a cselekvő benne van abban, amibe beleviszi hatását.”

Szóval, igen: Isten benne van a teremtett világban, de több ő ennél. Ez olyan, mintha te létrehozol valami alkotást, akkor az sem te leszel: bár benne van a te szándékod, látásmódod, stílusod, de az az alkotás nem te vagy, mert te ennél több vagy.

2018. szept. 21. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

re14: a 7-ben elkezdtem: panteizmus és panenteizmus az kettő...

A panenteizmus : Istenben van a világ. A tenger hasonlat szerint a tengerben nyugszik minden- amelyből kilép mint hullám majd visszasimul Ez a keletkezés és elmúlás szakadatlanul zajlik.

A kifejezés a görög szavakból összetett szó: πᾶν Pân = minden + ἐν en = -ban, -ben + Θεός Theós = Isten.

Nyugati képviselői közé tartozott többek közt:

Platón, ókori görög filozófus

Plótinosz, ókori görög filozófus

Johannes Scotus Erigena, középkori ír filozófus, teológus

Eckhart mester, középkori keresztény misztikus gondolkodó

Nicolaus Cusanus, középkori német bíboros, teológus, filozófus

Johann Wolfgang von Goethe, német író, költő

Georg Wilhelm Friedrich Hegel, német filozófus

Johann Gottfried Herder, német filozófus, teológus

Karl Christian Friedrich Krause, német filozófus


na meg én :D)))

2018. szept. 21. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Vannak csillagok az égen ma este is?


Elfelejtettem felnézni... :)

2018. szept. 21. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
0%

"A Kozmosz megfejthető, leírható (még ha nem is teljesen ismerjük ezeket) természeti törvények alapján működik, semmi sem utal arra, hogy rendelkezne bármilyen személyiséggel, ami szerintem alapvető dolog, ha Istenről beszélünk."


Egy ember is megfejthető, leírható. A tapasztalataid alapján döntesz, szabályok szerint élsz, a személyiségedet külső hatások formálják az akaratodtól függetlenül. Ha létezne egy adatbázis a téged ért összes hatásról, akkor egyértelműen leírható lenne az összes cselekedeted, döntésed oka, alapja.


Az ember még csak a közelében sincs annak, hogy a Kormoszt megfejtse. Pedig mi lennénk a teremtés csúcsai a "szuper" személyiségünkkel, és az öntelt egonkkal, amivel azt feltételezzük, hogy bármi ami értelmes, csak emberi személyiséggel rendelkező lény lehet. Gratulálok!

2018. szept. 21. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Az ember már 10.000x több dolgot fejtett meg magától a Kozmoszról, mint ami bibliából, vagy bármelyik hasonló babonagyűjteményből kiolvasható.


Az ún. szent könyvekben semmiféle válasz nem található.

2018. szept. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
65%

#17

"Gratulálok!"

Köszönöm!


Másrészt felállíthatsz te bármilyen adatbázist, akkor sem tudnád 100% pontossággal megjósolni, hogy az adott személy az adott pillanatban mit fog dönteni.

Apropó dönteni... Az embernek saját döntései vannak, még az állatoknak is valamilyen szinten, de egy élettelen neutroncsillagnak vagy akár egy galaxishalmaznak aligha vannak döntési lehetőségei és tudata/akarata. Fizikai törvények alapján működnek. A galaxisok nem azért ütköznek, mert haragosak egymásra, hanem sokkal inkább a tömegvonzás, az abból kialakuló különböző pályák miatt.


Nem állítottam, hogy teljesen ismerjük, de annyira igen, hogy tudjuk, nem egy hatalmas élőlénnyel van dolgunk.

2018. szept. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Állítólag Istenen kívül nem volt semmi, ígyhát csak úgy tudott teremteni , hogy el kezdte fölosztani önmagát. Valaki ezt meg úgy mondja, hogy "nagy bumm", tehát elég precíz egy robbanás lehetett.
2018. szept. 21. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!