Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van itt (katolikus) teológus?...

Van itt (katolikus) teológus? Lenne pár kérdésem.

Figyelt kérdés
Vannak dolgok, amiket nem értek az eredendő bűnnel és következményeivel kapcsolatban- ebben szeretnék segítséget kérni. :)

2018. dec. 8. 18:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Nem vagyok teológus, de tedd fel a kérdésedet, hátha tudok segíteni. Egyébként egy fórumozó rémlik, aki szerintem teológiát végzett, "szp72" nevű felhasználó.
2018. dec. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm :))

Szóval az a helyzet, h hiszek az evolúcióban. Úgy gondolom, az Istembe vetett hit és a tudomány nem ellentétei egymásnak, ellenkezőleg: kiegészítik egymást. Rengeteg bizonyítékot találzak az evolúció alátámasztására, elég csak középfokú biológiát tanulni hozzá. Vagyis én úgy hiszem, h természetesen Isten teremtette a világot, az ősrobbanáson, evolúción keresztül, ezeket mind ő idézte elő. A Bibliában levő történetek, itt főleg az Ószövetség elejére gondolok, mint pl Ádám és Éva, mind képletesen értendők. Viszont innentől homályos a dolog. Hogy ha képletes, akkor mi a helyzet az eredendő bűnnel? És...akkor mi szükség volt Krisztus keresztáldozatára?

Félreértés ne essék, nem konfliktust akarok, tényleg az a szándék vezérel, h megértsem ezeket a dolgokat. Előre is köszönöm a válaszod :)

2018. dec. 8. 19:14
 3/11 anonim ***** válasza:
75%

Ha Ádám és Éva esetét képletesen is értjük, akkor is kellett lennie első embereknek. Vannak teológusok akik úgy vélik, hogy amikor az ember elérte a szükséges fejlettséget, akkor Isten lelket teremtett belé. Ettől kezdve pedig szabad akaratból véthettek Isten törvénye ellen.

Ez nem befolyásolja Krisztus áldozatának szükségességét. Hiszen arra akkor is szükség volna, ha nem lenne áteredő bűn (pl. ortodox teológiában nincs, bár szerintem ebben ellent mondanak a Szentírásnak). Csak annak nincs szüksége megváltásra, aki soha nem vétkezett, ilyen ember pedig nincs.

2018. dec. 8. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nahát, köszönöm :)) így leírva valahogy olyan egyértelműnek tűnik, mégse jutott eszembe ez a lehetőség :D

És mikor azt kérdezik tőlem (pl ateisták), h miért történik olyan sok rossz dolog? Betegségek, természeti katasztrófák?

Valahogy én ezt úgy képzelem, h ugye Isten szabad akaratot teremtett. A világot tökéletesre teremtette, de ez nem azt jelenti, h csak számunkra jó dolgok történnek benne. Az egyensúly a fontos. A természetnek szüksége van az egyensúlyra, mivel mi kibillentettük, ő válaszol. A betegség vagy pl balesetek pedig.. hát valamilyen szinten ha mind tökéletesek lennénk, és csak jó dolgokat tennénk, akkor jogos lenne kérdés, h ilyenek miért vannak. A másik oldalon viszont ott van az, h Isten nem bosszúállásból teszi ezeket, neki nincs "szüksége" arra, h mi jók legyünk, ő a saját érdekünkben szeretné, h jót tegyünk. Viszont így még mindig nyitva áll a kérdés... Neked mi a véleményed?

2018. dec. 8. 20:00
 5/11 anonim ***** válasza:
30%

Napi troll (a szekta vezér):


Mi ragaszkodunk a földi élethez és a bűnös vágyakhoz.

Isten azt akarja, hogy mind hazamenjünk hozzá.

December 9. gyere te is velünk!

2018. dec. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
82%

#4

A dogma azt mondja ki, hogy Isten a világot jónak teremtette. Tehát nem tökéletesnek, legalább is nem olyan értelemben, mint sokan gondolják. A teremtés egyes napjai után is az áll, hogy: "És látta Isten, hogy jó." Ezt úgy szokták mondani, hogy funkcionálisan jónak teremtette. Tehát mindent egy adott cél érdekében. Például a természeti erőknek megvan a maga funkciója, viszont azt is látni kell, hogy az ember ebbe is belerondított. Gondolok itt a felmelegedésre, aminek egyértelműen az ember az okozója, felgyorsítója. De a balesetek többsége is emberi figyelmetlenségből, emberi mulasztásból történik. Ezekért nyilván az ember, az ember bűnös természete felelős.

Viszont egy földrengés az embertől független dolog. Tehát én ezeket külön választanám.

Talán Isten mindezen eseményeket is fel tudja használni célja érdekében. Például egy katasztrófa is olykor sokakat meg tud változtatni. Gondolj arra, hogy hányan próbálnak segíteni akár helyben tettekkel, akár csak adományokkal ilyen események után. Lehet olyanokat is megindítanak ezek az események, akik addig közömbösek voltak.


Nem állítom, hogy így van ahogy írtam, de én így gondolom.

2018. dec. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 szp72 ***** válasza:
85%

@ aki szerintem teológiát végzett, "szp72" nevű felhasználó.


Valóban van róla papírom, hogy elvégeztem a katolikus teológiát, de egy jól tájékozódott komolyabb hívő is könnyen lehet, hogy tud annyit, mint én.


@ Úgy gondolom, az Istembe vetett hit és a tudomány nem ellentétei egymásnak,


Igen, a hit és a tudomány között valódi ellentét nem lehet, mert hitünk szerint ugyanaz az Isten teremtette a világot, mint aki a Bibliát sugalmazta. Ha mégis ellentmondani látszik a kettő, akkor vagy a tudományos adatokat vagy a Bibliát értelmezzük rosszul.


@ Rengeteg bizonyítékot találzak az evolúció alátámasztására,


Én is úgy látom, hogy az evolúció mellett elég alapos érvek szólnak, míg a fundamentalista kreácionista érvek őszintén szólva meglehetősen nevetségesek.


@ A Bibliában levő történetek, itt főleg az Ószövetség elejére gondolok, mint pl Ádám és Éva, mind képletesen értendők.


Igen az őstörténet elbeszéléseit valóban elég nehéz szó szerinti eseményként elhinni. Mindazonáltal én teljesen megértem a fundamentalistákat, az evolúció és a keresztény hit harmonizálása valóban nem egy könnyű feladat.


@ Hogy ha képletes, akkor mi a helyzet az eredendő bűnnel?


Valamikor valaki biztosan vétkezett először, még ha nem is Évának hívták azt az illetőt, s ez az első bűnös valahogy bűnre csábította a második bűnöst, majd a harmadikat és így tovább. Az áteredő bűn pedig az ősbűn azon következménye miszerint, a bűnös ember utóda is valamiként valamennyire a bűn szolgaságába születik s ezért hajlamosabb is a bűnre.


@ És...akkor mi szükség volt Krisztus keresztáldozatára?


Végül is teljesen mindegy, hogy egy emberpártól vagy egy ősi populációból származik az emberiség, ha azok egymást valahogy bűnbe vitték, akkor mindnyájan bűnös ősöktől származunk és szükségünk van a megváltásra.


@ Betegségek, természeti katasztrófák?


Ugye itt kezdődnek igazán a nehézségek. A tudomány szerint betegség, baleset, ragadozók, megélhetési nehézségek, küzdelmek, katasztrófák és persze a halál már volt az ember előtt is, tehát nem a bűn következménye. Az evolúció egyik mozgatórugója, mint mondják az életért való küzdelem, miszerint a szerencsésebb egyedek kiszorítják a kevésbé szerencséseket. Mi tagadás ezt meglehetősen nehéz egyeztetni a Bibliával, amely mindezt a bűn következményeként tanítja.


A teológusok nagyjából úgy próbálják ezt magyarázni, hogy az édenkert valójában nem az ember külső környezetét jelenti, hanem a belső lelki erejét, a szív békéjét, nyugalmát, a lelki öröm és vigasztalódás magától való értedőségét, az Istennel való élő kapcsolatát. Tehát az ősemberek meghaltak ugyan, de a halált mégsem érzeték akkora tragédiának, hanem egy másik életbe, másik világba való átlépésnek. A bibliai halál ugyanis attól igazán halál, hogy a halál után nem egy másik élet vár, hanem az örök halál. A biológiai halál a szellemi és örök halállal együtt igazán halál és attól igazán félelmetes és gonosz. Tehát a bűn következménye nem a biológiai halál, hanem a szellemi halál, ami a biológiai halált is rosszá teszi. Talán járható ez a magyarázati út, jobbat sajnos én sem tudok.


@ A betegség vagy pl balesetek pedig.. hát valamilyen szinten ha mind tökéletesek lennénk, és csak jó dolgokat tennénk, akkor jogos lenne kérdés, h ilyenek miért vannak.


Ugya a fenti elmélet szerint, bűn nélkül is lett volna baleset és betegség, csak automatikusan megkaptuk volna hozzá a szükséges lelki erőt és vigaszt. Végül is a rossz dolgok igazából nem is olyan rossz dolgok, ha meg van hozzá a belső békénk. Az úgymond rossz dolgok, a küzdelmes élet nem feltétlenül kell mindig annyira rossz legyen, hanem egyfajta kihívás, feladat, ami érdekesebbé és izgalmasabbá teszi az életet. Tehát lett volna fájdalom és sírás, de ha a fájdalom úgymond begyógyul akkor is rossz a fájdalom? Hiszen érettebbé, erősebbé teszi az embert?

2018. dec. 9. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem ne a teológusokat kérdezd, mivel a keresztény teológia lényegében Szent Pál teológiájára épül. Pál pedig mint tudjuk nem volt Jézus tanítványa.

Ezért nem a teológusok, hanem a hittől átjárt józan eszed használatával messzebbre jutsz (ha van nyitottságod), mint a teológusok.



Ide idézem egy könyvből, hogy Jézus tanításait hogyan is kell értelmezni a azokkal a témákkal kapcsolatban amiket felvetettél:



"1. A tékozló fiú történetében, lényegében, a fiú apjának képében, annak a mennyei Atyának képét rajzoltam meg, aki mérhetetlen szeretettel és részvéttel van a megtért bűnös iránt.


Ti a mennyei Atyát olyan IGAZSÁGOS BÍRÓNAK ismeritek, akinek kezébe, szeme elé kerülni, félelmetes dolog. Ez részben igaz. Azért igaz részben, mert aki bűneivel nem törődve kerül eléje, az látva jóságos szeretetének sugárzását, ez annyira bántja, hogy egyenesen inkább a poklok poklát választja, csak ne kelljen olyan lelkileg összeroncsolt állapotában e szeretetfényben lennie. Tehát nem olyan értelemben IGAZSÁGOS BÍRÓ a mennyei Atya, hogy bárkit is büntetni akarna gonoszságáért, hanem olyan értelemben, hogy mindenki önbíráskodásra kényszerül az Ő szeretetének felismerése folytán.


A tékozló fiú apjában tehát azt akartam tudomásotokra juttatni, hogy nincs büntető Isten. Csak szerető Isten van, akinek mérhetetlenül fáj az, ha egy gyermeke azzal bünteti önmagát, hogy rosszat tesz.


Meg kell mondanom, hogy az Általam elétek festett atya-képet Istenről a mai napig sem fogadtátok el. Inkább kitaláltátok a megváltó és kiengesztelő kereszthalálom gondolatát, csak ne kelljen olyan gondolkodás-átalakítást végeznetek, melyet természetszerűen követnie kell olyan magatartásnak, mely az Általam bemutatott ÚT vállalásával egyenlő.


E magatartásotoknak mérhetetlen sok káros következménye van. A legnagyobb e sok közül az, hogy így képesek vagytok felmenteni magatokat az igazi megtérés alól, s minden ez irányú kötelezettséget rám hárítotok. Mintha számotokra és az Isten számára elég lenne egyetlen keresztény módon megélt élet az emberiség történelmében, az Enyém. Mintha nektek, a ti üdvösségetek eléréséhez elég lenne az, hogy csupán elhiggyétek azt a történeti igazságot, hogy Engem valamikor, mert szeretetből Atyám iránt és irántatok, mindent vállaltam, keresztre feszítettek.


Ez bizony több mint szégyen, mert ezzel éppen a lényeget, Engem, mint UTAT tagadtatok meg, s lett a ti úgynevezett MEGVÁLTOTT életetek karikatúrája és nevetség tárgya az Én életutamnak, a meg nem váltott, tehát a nem keresztény világ szemében. Mindez annak következménye, hogy nem ismertek sem Engem, sem az Atyát.


PEDIG ÉN ŐT a tékozló fiú atyjában bemutattam nektek. "


Jézus; A HANG - könyv 366

2018. dec. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

#8


Elnézést, nem ezt az idézetet szerettem volna beilleszteni a témával kapcsolatban, hanem az alábbit:



"Ezért most Én, a te Jézusod az átlagnál kicsit bővebb választ adok kérdéseidre. Teremtéseddel kell kezdenem.


Isten szabadon, mindenkitől függetlenül teremtett meg téged. De mivel saját boldogságára teremtett, ezt már csak a te beleegyezéseddel érhette el. Igen. Szeretni csak szabad döntés alapján lehet! Két lény között a boldogság – és ez Isten és szellemi teremtményeire is áll – a különbözőségek dinamikus harmóniája. Ez áll természetesen két szellemi teremtmény kapcsolatára is.


Azokat a szellemi lényeket, akik igent mondtak az Isten által felkínált boldogság befogadására, angyaloknak nevezitek. Akik pedig nem-et mondtak erre, azok a bukott angyalok.


A bukott angyalok közül azok, akik megátalkodtak a nem-et mondásukban, ördögöknek nevezitek. Ezek vezérét és természetesen csapatát is láttam lehullani az égből (Lukács 10:18). Miután azok számára, akik a nem-et mondó döntésüket megbánták, lehetővé vált a földi élet megteremtése után az, hogy valós bűnbánatuk igazolása jeléül vállalják azt, hogy a Földön visszaszeressenek Engem, Jézust, aki minden rászorulóban ott vagyok (Máté 25:42-46)!


Az eredeti bűn tehát, amelyet Ádám és Éva bűne szimbolizál – az önzés és a felelősség áthárítás –, valójában a ti személyes bűnötök! Olyan Isten nincs, aki más bűnéért bárkit is, s főleg szent Fiát vonná felelősségre! Aki ezt nem fogadja el, az ugyancsak nem meri használni az Istentől kapott értelmét! Aki ezt nem fogadja el, az Istent még egy átlagembernél is gonoszabbnak gondolja!


Tehát azok, akik a megtérés, tehát a gondolkodás-átalakítás szándékával születnek a Földre – vagyis vágykeresztséggel –, lehetőséget kapnak arra, hogy a Szentlélek által újjászülessenek. A mennyek országába csak azok juthatnak, akik újjászülettek! (János 3:3)! Mindaddig újra kell születnetek, amíg újjá nem születtek! Ez alól kivétel nincsen! Veletek és értetek mindent, de helyettetek semmit! Ne áltassátok magatokat! A szeretetnek igazságban, az igazságnak szeretetben kell megnyilvánulnia ahhoz, hogy Isten Lelke által új szellemi lények legyetek! Nem elég hát az, hogy valaki kijelenti: „Jézus! Elfogadlak megszabadítómnak!” Ezt igazolni is kell! Nem elég Engem, Jézust elfogadni igazságnak és életnek! Valójában csak az fogad el Engem, aki ÚTNAK, IGAZSÁGNAK ÉS ÉLETNEK fogad el! Az UTAT nem lehet elsíbolni! A soha senkinek nem ártani, a mindig mindenkinek megbocsátani és a lehetőség szerint másokat szolgáló szeretettel segíteni, nem maradhat ki azok életéből, akik valóban újjászülettek!


Az ALAPALÁZAT és az UNIVERZÁLIS HIT nélkül senki sem juthat az Atyához! Az van az ALAPALÁZAT birtokában, aki a felismert jó mellett kiáll, de ugyanakkor nyitott a jobb irányában. A JOBB pedig csak Én, Jézus lehetek! Nem Pál, nem Mózes! Csak Én! Csak arról mondható ez el, aki tudja, hogy nem a Biblia a forrás, mivel a Bibliában minden benne van, meg az ellenkezője is! Szinte minden felekezet a Bibliára hivatkozik, és marjátok egymást! A FORRÁS a Szentlélek, akinek segítségével a józan ész határán belül igaznak tudjátok elfogadni az Én, a te Jézusod evangéliumaiban elmondott szavaimat.


Azok, akik nem rangsorolnak a Bibliában, soha nem fognak tisztán látni.! Nem, mert képtelenné teszik magukat az UNIVERZÁLIS HIT befogadására. Azért teszik képtelenné magukat az UNIVERZÁLIS HIT befogadására, mert nincsenek az ALAPALÁZAT birtokában. Azért nincsenek, nem lehetnek ennek birtokában, mert nem vagytok bábuk, s így minden Istentől jövő sugalmazásba magatokat is beleviszitek. Ezért oly fontos, hogy evangéliumaimat helyezzétek mindenek elé, és úgy értelmezzétek ahogy mondottam, a józan ész határán belül!


UNIVERZÁLIS HITE annak van, akik hisz abban, hogy ő ember, és joga van ahhoz, hogy mások is embernek nézzék őt. Ugyanakkor tudja, hogy ezt mindenki elmondhatja magáról. Tulajdonképpen az ALAPALÁZAT tartalma az ELSŐ FŐPARANCS. Az UNIVERZÁLIS HIT tartalma pedig a második FŐPARANCS! Igaz, hogy ezt egyetlen speciális hit – ilyenek a különböző vallások – sem cáfolja, de a gyakorlatban egyik sem fogadja el. Azért nem fogadja el egyetlen speciális hit, tehát vallás sem, mert ha elfogadná, akkor megbillenne az alá-fölé rendeltség, az engedelmeskedtetés alapja! Bizony a gyakorlatban nem fogadják el, nem fogadhatják el – csak elméletben – azt, hogy ti mindnyájan egymásnak testvérei vagytok!


Minden speciális hitet valló vallás a többi ilyen vallás hibáiból és a Bibliából él úgy, hogy azonos súlyúnak mondja Pál vagy akármelyik próféta szavait az Én, a te Jézusod szavaival! Bizony az Általam, Jézus által Földre hozott égi béke csak akkor és ott valósulhat meg, ahol az egymás szeretését az Én új parancsom megvalósítása által igyekeztek megélni (János 13:34), és emellett engeditek, hogy mindenki úgy imádja Istent, ahogy akarja!


Az ősellenségetek két nagyon kívánatos csalival igyekszik akadályozni benneteket abban, hogy célotokat, tehát Engem, Jézust, mint UTAT megéljetek. Az egyik csali a különböző speciális vallások. A másik a Biblia! Ezért mondhattam azokra, akik Engem valóban követni akarnak, hogy nem lehet más sorsuk, mint az Enyém volt a Földön (János 15:20). Engem, Jézust nem lehet a prófétáktól elindulva igazán felismerni. Akik ezt megpróbálták, egy sem jutott el közülük Hozzám! Valójában feláldoztak Engem saját igazuk érdekében! De Tőlem elindulva fel lehet ismerni, hogy a próféták hol, mikor és mit jövendöltek, írtak Rólam! Engem csak az evangéliumaimon át lehet helyesen megismerni, ha valaki kéri a Szentlélek segítségét, és használja a józan eszét!


Bizony igaz, hogy nagyon sok jó szándékú léleknek, akik Mellettem döntöttek születésük előtt, éppen a „pályamódosítás” elmulasztása miatt, éppen a Biblia összekuszált értelmezése miatt, éppen amiatt, hogy különböző speciális vallások hatására engedik bebeszélni maguknak azt, hogy nem is kell Engem ÚT-ként vállalniuk, újra meg kell születniük a Földön mindaddig, amíg újjá nem születnek!


Én, Jézus nem vagyok tudathasadásos! Pedig két kijelentésem alapján feltétlenül az lennék, ha nem lenne reinkarnáció. Egyik kijelentésem: „A szűk kapun menjetek be! Tágas a kapu és széles az út, amely a romlásba visz – sokan bemennek rajta. Szűk a kapu és keskeny az út, amely az életre vezet – kevesen vannak, akik megtalálják. (Máté 7:13-14)” A másik pedig: „Én meg, ha majd fölmagasztaltatom a Földről, mindenkit magamhoz vonzok. (János 12:32.)” A kevesen találnak meg és a mindenkit Magamhoz vonzok” ellentétes kijelentéseim az újraszületés elfogadásával könnyen összeegyeztethetők!


E harmadik kérdésedre tehát tömören ez a válaszom: Ti, akik Mellettem döntötteket, mindannyian ki vagytok téve annak, hogy jó szándékotok ellenére is a tévedés áldozataivá váljatok, ha lemondotok az ALAPALÁZATRÓL és az UNIVERZÁLIS HIT elfogadásáról!


Nagyon szeretlek, és megáldalak az ÉRTELMES HŰSÉG LELKÉVEL!

Jézus; A HANG könyv 4505

2018. dec. 9. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Sheral ***** válasza:
88%

szp72 nagyon szépen megfogalmazta.


Annyi kiegészítést tennék, hogy a kreacionista álláspont az kifejezetten a Biblia szó szerinti értelmezéséhez való ragaszkodásból következik. Sem a katolikus, sem a történelmi egyházak nem betű szerint értelmezik a Bibliát, mivel nagyon ellentmondásos is lenne. Ez az amerikai szekták egy részének jellemző vonása.


Továbbá a Katolikus Egyház olyannyira támogatja a tudományokat, hogy Georges Lemaître az ősrobbanás elmélet kidolgozója, maga is egy katolikus pap. XII. Piusz pápa még arra is hajlott volna, hogy a katolikus teológiával szinkronban támogassa az ősrobbanás elméletet, azonban erről éppen Lemaître beszélte le. A katolikus egyház nem foglal állást tudományos kérdésekben, mivel a tudomány bármely állításáról kiderülhet, hogy tévedésen alapul, így nem szabad kockáztatni a teológia esetleges sérülését egy tudományos elv cáfolata esetén. Ugyanakkor a tudományok, gyakorlatilag Isten teremtésének, minél alaposabb megismerését jelentik, fejlődése alkalmas az emberiség sorsának javítására is, így a fejlődését minden esetben, alkalmazását pedig a megfelelő körültekintéssel és az etikai elvek szem előtt tartásával a Katolikus Egyház is aktívan támogatja.


Az áteredő bűn és a megváltás jelentőségének megértéséhez ideális olvasmány C. S. Lewis "Keresztény vagyok" című írása. A tudomány és vallás kapcsolatának megértéséhez pedig Francis Collins a humán genom project vezetőjének a könyve "Isten abcje".

2018. dec. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!