Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Anglikán egyház melyik magyar...

Anglikán egyház melyik magyar egyházra hasonlít leginkább?

Figyelt kérdés

Ezt a wiki idézetet helyre tenné nekem valaki, mert kicsit homályos nekem:


"Az Anglikán Közösség az Egy, Szent, Katolikus és Apostoli Egyház részének tekinti magát, egyszerre katolikusnak és reformáltnak."


Akkor ők protestánsoknak gondolják magukat? Van valami köze a vatikanhoz?


Még egy kérdés: szoktam látni Angliában templomokat, ilyenek mint: "evangelical church"," united reformed church", de nincs ott a church of england emblémája, akkor ők anglikanok csak nem tagjai az anglikán egyháznak? És sok olyan helyet, ami bár a tábla szerint "church" de inkább hasonlít egy raktárra kívülről, sokszor iskolák színházak belsejében. gondolom ezek hitgyülihez hasonló neoprotestáns gyülekezetek. Ezek nem tartoznak semmilyen egyházhoz, csak önálló templomok?


[link]



2018. dec. 5. 12:23
 1/7 anonim ***** válasza:
29%
Az evangélikusra.
2018. dec. 5. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább a katolikus Egyházra hasonlít, mind teológiában, mind a liturgiában. Bár vannak eltérések, például válás esetében, lényegében pont a válás miatt alapította VIII. Henrik. Például egy kevésbé hozzáértő nem tudná megmondani az anglikán felső egyházról, hogy nem katolikus. Sőt nem is szeretik, ha protestánsnak mondják őket, sértőnek tartják.

Van egy másik vonulata, az un. alsó egyház, akik már valamivel jobban hasonlítanak a protestánsokra. De nekik is el kell fogadni az anglikán hitelveket.


Vatikánhoz annyi köze van az anglikánoknak, hogy sokáig próbáltak valami közös pontot találni az apostoli jogfolytonosságot illetően. Ebben voltak bíztató jelek, mindaddig, amíg női (talán meleg női) püspököt nem szenteltek, ami a Szentírás alapján egyértelműen tilos. Ezzel a lépéssel nagyjából be is szüntette a tárgyalásokat a Vatikán, számos anglikán pedig katolizált is.


"evangelical church"

Valamilyen szinten ők is anglikánok, de elég messze állnak a hivatalos vonulattól. Bár a név hasonlít az evangélikusokra, valójában semmi közük egymáshoz.

2018. dec. 5. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Azért fura, mert Wikipédia protestáns szocikknel anglikánt is oda sorolja.

Voltam jópárszor anglikán templomban, szép új építésű templom tipikus protestáns belsővel, épp csak egy kereszt volt a falon, az sem túl nagy.

Vasárnap viszont bementünk egy igazi kőzépkori vár alakú templomba, bent feszület, szobrok, festmények, gyertyák, orgona, minden. Ki kellett mennem megnezni hogy ez biztos nem katolikus templom, és nem, ugyanúgy church of england volt. Hogyan lehet ekkora különbség templomok között ugyanazon az egyházon belül? Új templomokat szándékosan építik protestáns jellegűre belül? 100% biztos hogy mind2 church of england hoz tartozik, jól láttam.

Teologiájuk inkább katolikusra hasonlít, vagy elfogadják a Lutheri elveket? Próbáltam utána olvasni, de nem vagyok teológus nekem az csak blabla amit az anglikán teologiarol találtam...

2018. dec. 5. 13:34
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha megnézel egy modern katolikus templomot, az sem hasonlít egy barokk templomra. Ha megnézel egy barokk evangélikus templomot, arról szintén azt gondolnád, hogy katolikus.

Az angolok szeretik a neogótikus stílust, ezért a legtöbb templomuk ebben épült, van néhány klasszicista is, pl a Szent Pál székesegyház Londonban. Lehet modern stílusban is építenek manapság, lehet nem is anglikán volt.


Teológiát tekintve jelentősen eltér a lutheránus vonaltól. VIII. Henrik egy külön értekezést írt, amiben bírálta a lutheri hitelveket és eretneknek mondta ki Luthert. Az anglikánoknál 7 szentség van, ugyan úgy van Eukarisztia, van (inkább csak volt) apostoli utódlás, stb... A nagy különbség abban van, hogy az anglikán egyház feje az angol uralkodó és nem a római pápa. Jah meg a válás, amit említettem.

De hozzáteszem, hogy a "az" anglikán egyházról írtam, ők is több csoportra szakadtak, váltak is ki tőlük (pl. metodisták), ezeket nem annyira ismerem.

2018. dec. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Sheral ***** válasza:
100%
A 66%-os teljesen jól írja le a helyzetet. Az összes vallás közül valószínűleg az anglikán áll a legközelebb a katolikushoz teológiailag. Ennek az oka, hogy nem azért váltak ki a katolikusoktól, mert teológiailag lett volna konfliktusuk, hanem, mert a király válni akart és a pápa nem volt hajlandó feloldani az érvényes házassága alól. Tehát csak a Vatikánnak való alárendeltségüket akarták lerázni, nem pedig a teológiai alapokon változtatni. Ezt utólag visszatekintve ők maguk sem tekintik túlzottan megalapozottnak, amin most már nem nagyon lehet változtatni, azonban ezért is volt sokáig intenzív a katolikusokkal a kapcsolat, hogy hátha sikerül megtalálni a közös nevezőt.
2018. dec. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A 2. hozzaszolo nagyon jol irta le a lenyeget.

Annyiban tudom kiegesziteni, hogy a "felso egyhaznak" (high church) is vannak fokozatai: minel felsobb egyhaz, annal jobban hasonlit a romai katolikusra (gyertyak, tomjen, orgonazene, feszuletek, hagyomanyos liturgia, minden alkalommal urvacsora, az igehirdetes rovidebb. Sok templomban van Maria oltar is, le lehet terdelni, keresztet vetni, a papok diszes miseruhaban vannak.) A legfelsobb anglikan egyhazat anglokatolikusnak nevezik (Anglo-Catholic). Inkabb formailag, liturgiajaban hasonlitanak a római katolikusra, tanitasban sokkal liberalisabbak. Valoban sertesnek veszik, ha protestansnak nevezik oket. Az anglikan templomok kb. egyharmada anglokatolikus.


Az also egyhaz (low church) ma mar inkabb a karizmatikus vonalat viszi, tehat kicsit a Hit Gyulekezetere hasonlo szarny. Pl. a HTB (Holy Trinity Brompton) csoport. Rockzene, basszusgitar, erosito, a lelkesz farmerban-puloverben predikal, a templom sokszor egy raktarepuletben van, a hivek tapsolnak, fulig ero szajjal. Bar kulsore lazak, a tanitasaik szigoruak, fundamentalistak, a Bibliat szo szerint veszik.

Ilyen karizmatikus csoportok az anglikanoktol fuggetlenul is sokan vannak Angliaban. Ezeket nevezik "evangelical"-nak.

Abbol is adodhattak tehat a kerdezo felreertesei, hogy az anglikanoknak is vannak karizmatikus csoportjai, a Church of England markanevvel, de vannak fuggetlen, vagy mas karizmatikus ernyo alatt mukodoek is.


Fontos meg, hogy angolul az "evangelical" soha NEM evangelikus. Az evangelikusokat luteranusnak (Lutheran) nevezik.

2020. ápr. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

ja es (6-os vagyok)


""evangelical church"," united reformed church", de nincs ott a church of england emblémája, akkor ők anglikanok csak nem tagjai az anglikán egyháznak?"


Nem, akkor ok nem anglikanok.

Evangelical church, ok altalaban karizmatikus neoprotestans kisegyhazak (kb. mint a Hit Gyulekezete).


A United Reformed Church, az reformatus egyhaz, a magyar reformatusnak felel meg. Nem anglikanok ok sem.

2020. ápr. 28. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!