Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus tartotta-e a szombatot?

Jézus tartotta-e a szombatot?

Figyelt kérdés
Az egyik közösségben azt mondták, hogy ebben nem kell őt követnünk, ami furcsán hangzott kicsit. A Bibliában az van, hogy szombatonként zsinagógába járt. Tudom, hogy a zsidók fölösleges szombati szabályait Jézus nem tisztelte, de elvetette az egészet? Miért járt akkor zsinagógába, meg miért nevezi magát a szombat urának, meg miért mondja, hogy imádkozzatok, hogy futásotok ne szombatnapon legyen? A közösségben nem kaptam ezekre kielégítő választ. Segítsetek

2019. jan. 12. 15:58
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
52%
Tartotta, de nem úgy, ahogy a farizeusok, hanem ahogy Isten szándéka szerint kellett.
2019. jan. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Pupusz ***** válasza:

A szombat Mózes idejében a hét utolsó napja volt. A Gergely naptár bevezetése után viszont a hét utolsó napja a vasárnap lett, mivel másképp osztották fel az időt. Emiatt tartják a zsidók ma a szombatot, a keresztények pedig a vasárnapot. Azaz szigorúan véve nehezen megállapítható, hogy melyiket is kellene betartani, mivel Jézus zsidóként élt közöttünk, ám mégis ő volt az első keresztény is. Leginkább zsidó-keresztény. Egyébként azt mondta, hogy „Szabad szombaton jót vagy rosszat tenni, életet megmenteni vagy veszni hagyni?” Márk 3:1. Majd meggyógyította a bénát, ezzel meg is válaszolta a költői kérdést. Egyébként, ha a legfontosabb törvényeket keresed és szeretnéd betartani:

"Mester, melyik a legfőbb parancsolat a törvényben?"

Jézus így válaszolt: "Szeresd az Urat, a te Istenedet, teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből. Ez az első és legnagyobb parancsolat. A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint magadat. E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták."


"Ekkor odament az írástudók közül egy, aki hallotta őket vitázni, és mivel tudta, hogy Jézus jól megfelelt nekik, megkérdezte tőle: „Melyik a legfőbb az összes parancsolat közül?” 29Jézus így válaszolt: „A legfőbb ez: Halljad, Izráel, az Úr, a mi Istenünk, egy Úr, 30és szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és teljes erődből. 31A második ez: Szeresd felebarátodat, mint magadat. Nincsen más, ezeknél nagyobb parancsolat.” 32Az írástudó ezt mondta neki: „Jól van, Mester, helyesen mondtad, hogy egy Isten van, és rajta kívül nincsen más; 33és ha szeretjük őt teljes szívünkből, teljes elménkből és teljes erőnkből, és ha szeretjük felebarátunkat, mint magunkat, sokkal több az minden égő- és véresáldozatnál.” 34Jézus pedig, amikor látta, hogy értelmesen felelt, ezt mondta neki: „Nem vagy messze az Isten országától.” És többé senki sem merte őt megkérdezni."

2019. jan. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Szombat.


Miben is áll valójában Isten szerint a Szombat megtartása? A Szombat nem más, mint a nyugalom napja. Ahogy a Szombat törvénye úgy a többi ószövetségi törvény is mind Jézusra mutató előkép volt. A kulcs szó a nyugalom és megbékélés. A gyakorlati Szombat megtartása jó volt a testre nézve, hiszen volt egy nap, amikor megpihenhettek a munkától. Másrészről viszont volt egy olyan nap, amikor a hívő emberek több időt tudtak szánni Istenre, imádkozásra, imádatra stb.


Ám az idők folyamán a Szombat törvénye túlzásokba esett, amit nem Isten parancsolt, hanem az emberek, vallásvezetők alkottak és találtak ki. Jézus ezt igyekezett helyrerakni és helyesen értelmezni, tovább adni az embereknek, hogy mi is a Szombat lényege.


Jézust számtalanszor megvádolták az akkori Farizeusi vallásvezetők a Szombat megrontásával, mert Jézus szombaton is cselekedett és tett jókat másokkal és gyógyított. A vád a következő volt:

Mt.12,1.Abban az időben a vetéseken át haladt Jézus szombatnapon; tanítványai pedig megéheztek, és kezdték a kalászokat tépni és enni.

Mt.12,2.Látván pedig ezt a farizeusok, mondának néki: Ímé a te tanítványaid azt cselekszik, a mit nem szabad szombatnapon cselekedni.

Mt.12,10.És ímé, vala ott egy elszáradt kezű ember. És megkérdék őt, mondván: Ha szabad-é szombatnapon gyógyítani? hogy vádolhassák őt.

Mk.3,2 .És lesik vala őt, hogy meggyógyítja-é szombatnapon; hogy vádolhassák őt.

Lk.6,7.Az írástudók és farizeusok pedig leselkedének ő utána, ha vajjon gyógyít-e majd szombatnapon, hogy vádat találjanak ellene.

Jn.5,16 .És e miatt üldözőbe vevék a zsidók Jézust, és meg akarák őt ölni, hogy ezeket művelte szombaton.

Jn.5,18 .E miatt aztán még inkább meg akarák őt ölni a zsidók, mivel nem csak a szombatot rontotta meg, hanem az Istent is saját Atyjának mondotta, egyenlővé tévén magát az Istennel.

Jn.9,16 .Mondának azért némelyek a farizeusok közül: Ez az ember nincsen Istentől, mert nem tartja meg a szombatot.


Mi is itt a tényállás? A tényállás az, hogy Jézust folyamatosan bevádolták és megrágalmazták, mert szombatnapon is munkálkodott, jókat cselekedett és gyógyított! Azaz nem tartotta meg a szombat törvényt. Nézzük meg mi volt ezekre Jézus válasza, reagálása!


Mt.12,11.Ő pedig monda nékik: Kicsoda közületek az az ember, a kinek van egy juha, és ha az szombatnapon a verembe esik, meg nem ragadja és ki nem vonja azt?

Mt.12,12.Mennyivel drágább pedig az ember a juhnál! Szabad tehát szombatnapon jót cselekedni.

Mk.2,27.És monda nékik: A szombat lőn az emberért, nem az ember a szombatért.

Mk.3,4.Azoknak pedig monda: Szabad-é szombatnapon jót vagy rosszat tenni? lelket menteni, vagy kioltani? De azok hallgatnak vala.

Lk.6,9.Monda azért nékik Jézus: Valamit kérdek tőletek: Szabad-é szombaton jót tenni, vagy rosszat tenni? az életet megtartani, vagy elveszteni?

Lk.13,15.Felele azért néki az Úr, és monda: Képmutató, szombatnapon nem oldja-é el mindenitek az ő ökrét vagy szamarát a jászoltól, és nem viszi-é itatni?

Lk.13,16.Hát ezt, az Ábrahám leányát, kit a Sátán megkötözött ímé tizennyolcz esztendeje, nem kellett-é feloldani e kötélből szombatnapon?

Lk.14,3.És felelvén Jézus, szóla a törvénytudóknak és a farizeusoknak, mondván: Szabad-é szombatnapon gyógyítani?

Lk.14,5.És felelvén nékik, monda: Ki az közületek, a kinek szamara vagy ökre a kútba esik, és nem vonja ki azt azonnal szombatnapon?

Jn.7,22 .Azért Mózes adta néktek a körülmetélkedést (nem mintha Mózestől való volna, hanem az atyáktól): és szombaton körülmetélitek az embert.

Jn.7,23.Ha körülmetélhető az ember szombaton, hogy a Mózes törvénye meg ne romoljon; én rám haragusztok-é, hogy egy embert egészen meggyógyítottam szombaton?

Jn.5,17.Jézus pedig felele nékik: Az én Atyám mind ez ideig munkálkodik, én is munkálkodom.


Mi a lényeg? Jézust bevádolták és el akarták ítéltetni, mert nem tartotta meg és be a farizeusok által felállított szombatnapi törvényt. Aztán jött képbe Jézus következő mondata:


Mt.12,8.Mert a szombatnak is Ura az embernek Fia.

Mk.2,28.Annak okáért az embernek Fia a szombatnak is ura.

Lk.6,5.És monda nékik: Az embernek Fia ura a szombatnak is.


Ami annyit jelent, hogyha Isten úgy rendelkezik, akkor Szombat napon is munkálkodik, mert nem az ember van a Szombatért.


Amúgy pedig, ha valaki pihenő napként meg is tartja a szombatot, de minden másban vétkezik, a szombat megtartása semmit nem ér.


Jak.2,10.Mert ha valaki az egész törvényt megtartja is, de vét egy ellen, az egésznek megrontásában bűnös.


Ezért mondja Isten, hogy senki ne ítélje meg azt, aki nem tartja meg ill. be a szombatnapot:


Kol.2,16.Senki azért titeket meg ne ítéljen evésért, vagy ivásért, avagy ünnep, vagy újhold, vagy szombat dolgában:


Isten nem az írott törvény megtartására kíváncsi, hanem a tiszta szívre, mert ha nincs tiszta szív, akkor az ünnep sem érdekli. Hiábavaló minden.


Ézs.1,13.Ne hozzatok többé hazug ételáldozatot, a jó illattétel útálat előttem; újhold, szombat s ünnepre-felhívás: bűnt és ünneplést el nem szenvedhetek.

Hós.2,10.És megszüntetem minden örömét, ünnepét, újholdját, szombatját és minden ünnepe napját.


Most jön a betöltés. Mit is jelent a Szombatnap betöltése. A Szombat a megpihenés, megbékélés napja és jelentése.


Mt.5,17.Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem.

Ef.1,23 .Mely az Ő teste, teljessége Ő néki, a ki mindeneket betölt mindenekkel.

Lk.4,21.Ő pedig kezde hozzájuk szólani: Ma teljesedett be ez az Írás a ti hallástokra.


Hogy töltötte be Jézus ezt a próféciát?


Kol.1,20.És hogy Ő általa békéltessen meg mindent Magával, békességet szerezvén az Ő keresztjének vére által; Ő általa mindent, a mi csak van, akár a földön, akár a mennyekben.


Miről szól a Szombat? Békeségről, nyugalomról!


Mt.11,29.Vegyétek föl magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy én szelid és alázatos szívű vagyok: és nyugalmat találtok a ti lelkeiteknek.

Jn.14,27.Békességet hagyok néktek; az én békességemet adom néktek: nem úgy adom én néktek, a mint a világ adja. Ne nyugtalankodjék a ti szívetek, se ne féljen!

Rm.5,1 .Megigazulván azért hit által, békességünk van Istennel, a mi Urunk Jézus Krisztus által,

Mt.11,28.Jőjjetek én hozzám mindnyájan, a kik megfáradtatok és megterheltettetek, és én megnyugosztlak titeket.


Összefoglalva Jézus betöltötte a Szombatnapot, megbékéltette Istennel a világot és békességet ad és nyújt mindazok szívébe, akik behívják, befogadják Őt.


Zsid.4,10.Mert a ki bement az ő nyugodalmába, az maga is megnyugodott cselekedeteitől, a miképen Isten is a magáéitól.

2019. jan. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Jól látod, Jézus valóban megtartotta és tanította is a szombat helyes megtartását.


Az évtizedek során a zsidók teljesen elvesztették a szombat lényegét, és felesleges szabályokkal terhelték az embereket, ami pont a szombat célját - megnyugvás, Istenre hangolódás - vette el. Hiszen a "szombat van az emberért, nem az ember a szombatért".


Még néhány igevers a szombatról:

"Annakokáért megvan a szombatja az Isten népének." (Zsidók 4:9 - itt már a keresztényekre vonatkoztatva)


"Mert mint az új egek és az új föld, a melyeket én teremtek, megállnak én előttem, szól az Úr, azonképen megáll a ti magvatok és nevetek; És lesz, hogy hónapról-hónapra és szombatról-szombatra eljő minden test engem imádni, szól az Úr."

(Ésaiás 66:22-23 - a Mennybéli szombatünneplésről)



Illetve néhány megjegyzés a korábbi kommentekhez.

A szombatot nem csak a zsidó nép kapta, és elsősorban nem a kivonulás emlékére. Az egész emberiség kapta, a teremtés emlékére. Azt mondani hogy csak a zsidókra vonatkozik annyit tesz, mint a tízparancsolat bármely más részét csak a zsidókra vonatkoztatni.

"Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. .... Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt." (2Mózes 20:8,11)


Megemlítettétek az adventistákat és a törvénykezést is. Adventistaként nem gondolom, hogy a törvény betartása bármiben előmozdítaná az üdvösségemet. Üdvösség csak a Krisztusban való hit által lehetséges. A törvényt azért tartom be, mert Isten ezt kérte tőlem, és szeretem annyira, hogy ezt megtegyem. Azonban ez nem segíti az üdvösségem, az engedelmesség mindössze egy jele Krisztus követésének.

2019. febr. 22. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!