Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan működik a templomba...

Hogyan működik a templomba járás menete?

Figyelt kérdés
Eddig nem jártam tempolba de most szeretnék. Egyébként református vagyok. úgy értem, hogy csak bemész, leülsz és imátkozol? Nem kell zsoltárt olvasni vagy megvárni még a pap befelyezi a misét?

2019. márc. 11. 21:16
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

A református templomban nincs se pap, se mise. Ott lelkész van és Istentisztelet.

Amúgy igen. Bal láb, jobb láb felváltva és csak leülsz.

2019. márc. 11. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És mit kell csinálni gyóni vagy mit?
2019. márc. 11. 21:46
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A templom Isten háza, ennek megfelelően elméletileg mindig, mindenki előtt nyitva áll. A kereszténység univerzális vallás, nem is működhetne máshogy: ha csak úgy bemennél a templomba, azt nagyjából bármikor megteheted. Azért csak nagyjából, mert a plébániáknak, parókiáknak vagy lelkészi hivataloknak (azon világi szervezetek, amelyek működtetik a templomokat) van egy meghatározott nyitvatartási idejük, ezen belül tudnak vendégeket fogadni a templomban. Ezen túl nem illik belépni.

Ám ezen belül is van legalább két kategória. Az egyikben "csak úgy" nyitva van a templom, lehet ott imádkozni, a másikban ott épp szertartás van: keresztelő, házasságkötés, temetés vagy szentmise. Ha szertartás van, akkor alapvető szabály, hogy csak akkor lehet teljesen részt venni, ha ismered az adott esemény liturgiáját. Vagyis ha katolikus szentmise van és te református vagy, az nem jelent kizáró okot. Attól, hogy református vagy, még ismerheted a katolikus liturgiát, tudhatod, mikor kell felállni, letérdelni, keresztet vetni, énekelni. Csak a hitvallással és az áldozással kell vigyázni. Mondhatod az apostoli hitvallást, a niceai hitvallást, de ezek katolikus fordítását (ismertetőjegye: "... hiszek az egy, szent, katolikus és apostoli anyaszentegyházban...") nem, mert ekkor megvallanád, hogy a katolikus egyház híve vagy. Ám ha a többiek ebbe kezdenek bele, akkor sem kell megijedned: azt mondod, ami a te hitednek megfelel. Ezen kívül ha jól tudom, nem is áldozhatsz, mert ezzel elfogadod a katolikus, nagyrészt egy szín alatti Oltáriszentséget - de ebben nem vagyok biztos, ellentétben az előzővel.

Amúgy zsoltárt olvasni nem kell. A kereszténységben a zsoltárokat énekelni szokták. Ám azt meg kell várni, míg a "pap" befejezi a "misét". Ezt azért tettem zárójelbe, mert katolikus fogalmakról van szó. A reformátusoknál lelkész van és istentiszteletet tart. De ez nem jelenhet problémát: amíg ő produkálja magát, neked nem szabad. Meg kell várnod az esemény végét, akkor lehet hazamenni. Aprópénz mindig legyen nálad, mert az kell a perselyezéshez és a legszebb ruhádat vedd fel, mert az Úrhoz, az Úr házába mész vendégségbe.

2019. márc. 11. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És ha csak úgy nyitva van gyóni vagy imátkozni lehet? Ha igen akkor mit imátkozzak vagyis hogy mit mondjak?
2019. márc. 11. 22:20
 5/7 anonim ***** válasza:
Könnyebb lenne válaszolni ha elmondanád mi a cél.
2019. márc. 11. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%
Református templomban nincs gyónás.
2019. márc. 12. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nézz meg Youtubeon egy reformatus Istentiszteletet!


Alapvetően ülni kell, néha felállni (amikor mindenki más áll, de gyülekezete válogatja, hogy pont hogy csinálják). A bejáratnal szokott kitève lenni énekeskönyv, abból vegyél nyugodtan! (Ki szokták írni az énekek sorszámát is, meg be is mondják.) Havonta egyszer meg ünnepeken van úgynevezett Úrvacsora, amikor a hívőknek a lelkész bort meg kenyeret oszt ki, de nem ciki a helyeden maradni, ha ugye nem vagy egyháztag. Akkor ki kell várni azt a 10-15 percet, közben mennek énekek.

2019. márc. 12. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!