Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Még mindig érvényben van a...

Még mindig érvényben van a tíz parancsolat? Akkor miért kell megcsonkítani, átírni?

Figyelt kérdés

A protestánsok gyakran felróják a katolikusoknak, hogy kivették a bálványimádás tiltását.

Viszont ők a szombat napra vonatkozó parancsolatot ugyanúgy megcsonkították.

Az evangélikus templomban, amikor gyónási istentiszteleti rész van, felolvassák, hogy vizsgáljuk meg magunkat, de nem a Bibliából, hanem egy egyszerűsített változatát, amiben a szombat helyett ez áll:

"Szenteld meg az ünnepnapot!"

Milyen ünnepnapot? Ez így értelmetlen szerintem.


Vagy ott van benne a JHVH név, hogy hiába a szánkra ne vegyük, az újszövetségben viszont a Jézus név adatott, abban van a megmentés, de azt a keresztények buzgón használják.


2019. jún. 1. 14:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
65%

"Még mindig érvényben van a tíz parancsolat?"

Nincs. Nem ószövetség van

2019. jún. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
71%

Mondjuk ahhoz képest Jézus azt mondta, hogy ő nem azért jött, hogy eltörölje a törvényt hanem, hogy beteljesítse. És olyat sem mondott, hogy most aztán már csak az a kettő van, hogy imádd az istent és szeresd a felebarátod. Ő csak kiemelte a két legfontosabbat.


Nyilván az egész tízparancsolat (és a folyományai) elég kínos már a keresztényeknek is, úgyhogy elkezdték úgy magyarázni mintha Jézus eltörölte volna az egészet úgy ahogy van. Nyilván ez a kényelmesebb.


Amúgy a Jézusi parancsokat sem tartják be, az egészet bibliát tök flexibilisen az éppen aktuális igényeknek megfelelően értelmezik.

2019. jún. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Az 1.-ben benne van az is, a 3. ugyan úgy nem konkrét napot ír, akkor az is vehető akár ünnepnapoknak is. Szerintem érvényben van ma is minden, Isten fölött nem állhat semmi és senki, a felebarátainkat szeretni kell, ebből az összes többi magától következik.
2019. jún. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 KZitus ***** válasza:

Szia

Pál apostol részletesen elmagyarázza mindannyiunknak, a Galata 2 és 3 fejezeteiben a kérdésedre a választ.

2019. jún. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Talán kezdjük azzal, hogy a katolikusok nem vették ki belőle a bálványimádást. A tízparancsolat eredeti formájában egy igen hosszú sorozata a parancsoknak, amit valami úton-módon rövidíteni kellett. Már ha szeretnél 10-et kapni, máskülönben többre jön ki.


Az elsőt így rövidítették a katolikusok:

"Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!"

Ebben elég egyértelmű a bálványimádás tiltása.


Ugyanezt az evangélikusok így:

"Én vagyok az Úr, a te Istened. Ne legyen más istened!"

Ebben is benne van, hogy csak Istent lehet imádni, bálványokat nem.


Érdekes, hogy az ortodoxoknál külön szerepel, s második parancsolat külön kitér a bálványokra. Pedig náluk sokkal nagyobb hagyománya van az ikonok által a képeknek.


Ami a szombatot illeti, az a katolikus verzióban így szerepel:

"Az Úr napját szenteld meg!"

Nem véletlenül, hiszen az apostolok írása alapján az Úr napja immár a vasárnap lett a szombat helyett.


"az újszövetségben viszont a Jézus név adatott"

Itt egy súlyos értelmezési probléma van részedről. Eleve botorság lenne így érteni, hiszen a Jézus név egy igen gyakori zsidó név volt akkoriban. Még egy ószövetségi írás is van, Sirák fia Jézus könyve. Nem árt tudni, hogy a JHVH alatt a zsidók magát a személyt, magát Istent értették, számukra nem csak egy szóhalmaz volt.


"Még mindig érvényben van a tíz parancsolat?"

Jézus új parancsot adott nekünk, tehát ilyen értelemben már nincs érvényben. Viszont a szeretet parancsai magukban foglalják a 10 parancsot is, sőt annál sokkal többet.

2019. jún. 1. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Jézus mindig mondta, hogy ember nem bírja betartani a parancsolatokat. Ezért jött el Ő, hogy másik megoldást biztosítson az embereknek és ez jó.
2019. jún. 3. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Mondjuk ahhoz képest Jézus azt mondta, hogy ő nem azért jött, hogy eltörölje a törvényt hanem, hogy beteljesítse. És olyat sem mondott, hogy most aztán már csak az a kettő van, hogy imádd az istent és szeresd a felebarátod. Ő csak kiemelte a két legfontosabbat."

Igen, betöltötte, ezzel vége a szövetségnek, mert eleget tett neki Jézus. Szerintem kevered a betölteni szó jelentését a megerősíteni-vel.


"Nyilván az egész tízparancsolat (és a folyományai) elég kínos már a keresztényeknek is, úgyhogy elkezdték úgy magyarázni mintha Jézus eltörölte volna az egészet úgy ahogy van. Nyilván ez a kényelmesebb."

Ez is hülyeség, mivel a kereszténység egy sokkal erősebb parancsolatot hirdet. Jézust idézem:

Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; a mint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást.

A Tízparancsolatban csak tiltások vannak: ne ölj, ne lopj, stb... Ha lekötözöm magam egy székhez, már teljesítem. Jézus parancsolata ezeken felül a gyakorló szeretetre "utasít". Azért tettem idéőjelbe, mert egy hívő eleve azért tér meg, mert nem szeretne bűnt elkövetni (Tízparancsolat kipipálva) + szeretne jót tenni a rászorulókkal (Jézus parancsolata kipipálva).

Úgyhogy nem jött be az alaptalan, meggondolatlan kereszténygyalázás


"Amúgy a Jézusi parancsokat sem tartják be, az egészet bibliát tök flexibilisen az éppen aktuális igényeknek megfelelően értelmezik."

Örülj neki, hogy te teljesen bűntelen vagy és tökéletesen elérte a jellemed a krisztusi szeretetet. Nyilván ezért hajigálsz köveket másra

2019. jún. 4. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"Jézus új parancsot adott nekünk, tehát ilyen értelemben már nincs érvényben. Viszont a szeretet parancsai magukban foglalják a 10 parancsot is, sőt annál sokkal többet."

Egyetértek. Kivéve a szövetségi jegyet, a szombatot. Az nincs az új parancsolatban

2019. jún. 4. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Egyetértek. Kivéve a szövetségi jegyet, a szombatot. Az nincs az új parancsolatban"

Szerintem bizonyos szinten benne van, csak az új szövetség immár Krisztus halálával és feltámadásával köttetett meg, ezért az Újszövetségben az Úr napja vasárnap lett. Mivel az apostolok ezt tartották, ezért szerintem a keresztényeknek is tartani kell.

2019. jún. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"Szerintem bizonyos szinten benne van, csak az új szövetség immár Krisztus halálával és feltámadásával köttetett meg, ezért az Újszövetségben az Úr napja vasárnap lett. Mivel az apostolok ezt tartották, ezért szerintem a keresztényeknek is tartani kell."


Ez nem az Újszövetségben van (nem is tudod ott megtalálni), hanem a katolikus teológiában. Lehet, h másik teológiákban is megvan, azt nem tudom, de a Bibliában nincs benne. A vasárnap a katolikusok vallási napja. Nincs ezzel semmi baj, de nem egyetemes érvényű.

A Római levél taglalja. Senki sem szidhatja a másikat, ha tart napot vagy ha nem tart napot.


Róma

14,4 Te kicsoda vagy, hogy kárhoztatod a más szolgáját? [Jak. 4,12.] Az ő tulajdon urának áll vagy esik. De meg fog állani, mert az Úr által képes, hogy megálljon.


14,5 Emez az egyik napot különbnek tartja a másiknál: amaz pedig minden napot egyformának tart. Ki-ki a maga értelme felől legyen meggyőződve. [Kol. 2,16.]


14,6 A ki ügyel a napra, az Úrért ügyel: és a ki nem ügyel a napra, az Úrért nem ügyel. A ki eszik, az Úrért eszik, mert hálákat ád az Istennek: és a ki nem eszik, az Úrért nem eszik, és hálákat ád az Istennek.


14,7 Mert közülünk senki sem él önmagának, és senki sem hal önmagának: [2 Kor. 5,15.]


14,8 Mert ha élünk, az Úrnak élünk; ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Azért akár éljünk, akár haljunk, az Úréi vagyunk. [2 Kor. 5,15. 1 Thess. 5,10.]

2019. jún. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!