Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha Jézus feltámadása, annyira...

Ha Jézus feltámadása, annyira biztos, akkor az 1. századi kortársak közül miért nevezte Tacitus babonaságnak a kereszténységet?

Figyelt kérdés
Tacitus történetírónak jóval több forrás állhatott a rendelkezésére, hiszen csak néhány évtizeddel korábban történt az állítólagos feltámadás. Ő azonban mégis arra jutott, hogy a kereszténység babonaság.
2019. aug. 3. 20:48
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
86%

Például azért, mert a feltámadás nem Tacitus hite szerint való.

.

Aki keresztény, miért adna többet Tacitus szavára, mint saját hite alapjául szolgáló Bibliáéra?

2019. aug. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Mondjuk azért, mert Tacitus kortárs szerző volt, aki elvileg beszélhetett volna szemtanúkkal, olvashatott mára elveszett korabeli forrásokat.


Mégis babonaságnak tartja ezt a vallást, és ez a Biblia ellen szól, hiszen eszerint még a kortársak közül sem tudott mindenkit meggyőzni, hogy legalább tényként ismerjék el, amit állít.

2019. aug. 3. 22:05
 3/18 anonim ***** válasza:
41%
Egy vallás sem tud meggyőzni mindenkit. Másrészt a keresztényekről számos pletyka keringett, például, hogy kannibálok, családon belül házasodnak, istenüknek pedig szamárfeje van. Te nem tartanál babonaságnak egy ilyen vallást?
2019. aug. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
78%
Attól, hogy feltámadt, még tarthatja valaki babonaságnak. Jézust saját zsidó kortársai ölették meg, mert nem hittek isteni mivoltában. Ha egy szemtanú gondolhatta, hogy hamis, miért ne gondolhatta ugyanezt egy római történetíró?
2019. aug. 3. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"Ha egy szemtanú gondolhatta, hogy hamis, miért ne gondolhatta ugyanezt egy római történetíró?"


Ezek után már csak azt nem értem, hogy a keresztények miért akarják megtéríteni az embereket, és tényként eladni a story-t, amikor még a 2000 évvel ezelőtt élt, saját kortársaik sem fogadták el mind ténynek, hanem ugyanazt állították, mint egy mai ateista aktivista. Egy hellenista műveltségű római polgár csak mosolygott az egészen az ókorban is. Ma meg... Mindegy.

2019. aug. 4. 07:21
 6/18 anonim ***** válasza:
56%

Akinek Iuppiter volt a főistene - és rajta kívül számos más is, miért ne vélekedhetne az egyistenhitről úgy, mint babonáról?

.

"aki elvileg beszélhetett volna szemtanúkkal"

Ez nem érv, hiszen Tacitus nyelve latin, a szemtanúké pedig arámi volt.

A "volna" jelentése? nincs, nem volt.

2019. aug. 4. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

"Ez nem érv, hiszen Tacitus nyelve latin, a szemtanúké pedig arámi volt."


A görögöt viszont mindenki beszélte abban az időben. Bár nem valószínű, hogy a történetíró annyira utánajárt volna a témának. Nem volt szükséges. Úgy látszik, a korai források nem voltak eléggé meggyőzőek, tehát Jézus állítólagos feltámadása után a művelt görög és római emberek szemében a kereszténység csak egy átlagos, új vallási irányzat volt, aminek nincs igazságtartalma.


Tehát elég hamar meghonosodott ez a nézet, hogy a kereszténység csak babonaság, egy évszázadot sem tudta tartani magát úgy, mint igazság. Ez meg eléggé ciki, azok után, hogy ebben az időben állítólag még történtek feltámadások az apostolok által, szóval lett volna mire felkapni a fejét az antik történetírásnak.


Ez pedig azt jelenti, hogy a kereszténység mindig is bizonytalan irányzat volt, ma meg pláne az.

2019. aug. 4. 08:00
 8/18 A kérdező kommentje:

#3


Ezek későbbi pletykák lehettek, talán a 2. századból.

2019. aug. 4. 08:07
 9/18 anonim ***** válasza:
56%

Egy valóban pártatlan történetíró meghallgatta volna a másik oldalt is, persze ha azt hallotta volna, hogy várjál, beszélj X atyával, ő ismerte Jézust, és beszélj Y nővérrel, tolmácsolni pedig Z testvér fog, mert gyengén beszélnek görögül, ő is ismerte Jézust, abból szintén arra következtethetett volna, hogy ezek egy családot alkotnak; arra nem, hogy házasok. Elmondhatták volna neki, hogy Jézusban testvérek, egyébként mások a szüleik, testvérházasságok nincsenek.


Pogányok nem vehettek részt egy szentmisén, illetve az úrfelmutatás előtt kitereltek mindenkit, aki még nem volt megkeresztelve, tehát a katekúmeneket is. Voltak keresztény írók, akik elmagyarázták, hogy nem embereket esznek szertartásukon, hanem kenyeret és bort, ami Jézus teste és vére, nem hittek nekik a pogányok. Nem értették, hogy adhatja Jézus saját testét az emberekért.


Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, a testem a világ életéért.” Erre vita támadt a zsidók közt: „Hogy adhatja ez a testét eledelül?” Jézus ezt mondta rá: „Bizony, bizony, mondom nektek: Ha nem eszitek az Emberfia testét és nem isszátok a vérét, nem lesz élet bennetek. De aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, annak örök élete van, s feltámasztom az utolsó napon. A testem ugyanis valóságos étel, s a vérem valóságos ital. Aki eszi az én testemet és issza az én véremet, az bennem marad, én meg benne. Engem az élő Atya küldött, s általa élek. Így az is élni fog általam, aki engem eszik. Ez a mennyből alászállott kenyér nem olyan, mint az, amelyet atyáitok ettek és meghaltak. Aki ezt a kenyeret eszi, az örökké él.”


Jn 6, 51-58


Nero Róma felgyújtásával is a keresztényeket vádolta; bár a történetírók nem kedvelték a korábban élt császárokat. Habár erre hajlandóak lettek volna, nehéz volt megtalálni a keresztényeket, mivel rejtőzködtek. Sosem lehet tudni, hogy mikor kattan be a császár. Egy idegen pogány a császár kémje is lehet.

2019. aug. 4. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
0%

"Ha Jézus feltámadása, annyira biztos, akkor az 1. századi kortársak közül miért nevezte Tacitus babonaságnak a kereszténységet?"

Gondolom azért, amiért te is küzdesz Jézus ellen


"Tacitus történetírónak jóval több forrás állhatott a rendelkezésére"

Neked még több forrás áll a rendelkezésedre, mégis tagadod Jézust


"Ő azonban mégis arra jutott, hogy a kereszténység babonaság."

Ez minket hidegen hagy. A keresztény saját maga jár utána az igazságnak, nem pedig mások tanítják be

2019. aug. 4. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!