Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen az a szabad akarat?

Milyen az a szabad akarat?

Figyelt kérdés

Azt mondják a keresztények, hogy az ember szabadon cselekedhet bármit, ez a cselekedet (vagy az azt létrehozó gondolat) nem determinált és nem is véletlenszerű. Ez hogy lehetséges?

Például ha én belerúgok egy hajléktalanba az utcán, az szerintem két okból történhet:

A tulajdonságaim (pl. gonoszság, empátiahiány) determinálják a tetteimet.

Vagy teljesen véletlenül, minden előzmény nélkül a lábam tesz egy rúgó mozdulatot.

Arra szeretnék választ keresni, hogy mi a harmadik lehetőség.



2020. márc. 29. 17:55
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/75 anonim ***** válasza:

Szerintem a szabad akarat egy nagyon erősen és jól működő illúzió, szerintem is csak az a két lehetséges magyarázata lehet egy döntésnek, cselekvésnek, ami a kérdésben vázolva lett.


DE ha már Istennel, meg vallással magyarázzák sokan, hogy lehet azt feloldani, hogy én szabadon döntök, de Isten tudja, hogy mit fogok. Azaz Isten eldönti helyettem? Neeeeeem, én döntök, csak ő mindenható ezért kitalálja. Akkor miből találja ki, ha nem az univerzum keletkezésétől vezeti le nagyonsok a kvasokadikon összetevőn keresztül, hogy én hogy fogok dönteni.


Illetve még egy kérdés a valláshoz kapcsolódóan; mi ez, hogy A JÓT vagy A ROSSZAT választom? A csokifagyi, vagy a mézes bodza a jó? Hogy ebben az esetben mindegy? Ha már annyira jóra meg rosszra megyünk gondolkodva, akkor igenis többet fogunk ártani valamelyikkel, pl. a kakaóbabot szüretelő rabszolgákon keresztül. A jó döntést választandó szerintem nem tízparancsolat kellene, hanem egy hiper-szuper-atom számítógép mesterséges inteligenciával, amely képes a legtöbb tényezőt figyelembe venni. (Nyilván nem létezik ilyen).

2020. márc. 30. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/75 Anahystor ***** válasza:
79%

Továbbra sem értem (n kérdés alatt sem sikerült megválaszolni senkinek, miért mossa össze mindenki a szabad akaratot a döntési szabadsággal?


Döntési szabadság: Kifizeted a büntetést vagy leülöd?


Szabad akarat: Egyiket sem akarom, inkább ennék egy hamburgert! (Azonban hamburger helyett ülsz a rács mögött egy ideig.)



Az ember minden esetben CSAK a lehetséges esetek közül választhat ki egyet (hiába is akarna olyat ami nem lehetséges).



A választás persze csak az övé (már amennyiben nem tekintjük az egyéni képességeket, tapasztalatokat és egyéb befolyásoló tényezőket, melyek kihatással vannak a döntésére).


Természetesen a befolyásoló tényezők nagy száma miatt a döntések ok-okozati viszonya legtöbbször nem átlátható.

2020. márc. 30. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/75 anonim ***** válasza:
100%

Eleve az egész kérdés problémáját mutatja, hogy ha van szabad akarat, akkor nyilván van nem szabad (kötött? kényszerített? stb) akarat is.

Na, ez meg micsoda?

2020. márc. 30. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/75 anonim ***** válasza:
0%

Az embert a rosszra való hajlam motiválja. Véletlenül nem rugunk bele senkibe, a lábadat az agyadban levő gondolatok irányitják.

Nincs több lehetőség.

Két dolog van, vagy helyesen élsz a szabadak aratoddal az ismeretnek megfelelően, vagy hagyod a rosszra való hajlamot uralkodni, és helytelenül használod a szabad akaratodat.

2020. márc. 30. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/75 A kérdező kommentje:

"Az embert a rosszra való hajlam motiválja. Véletlenül nem rugunk bele senkibe, a lábadat az agyadban levő gondolatok irányitják."


A te esetedben én már annak is örülnék, ha az agyad csak véletlenül mozdulna meg.

2020. márc. 30. 01:30
 36/75 anonim ***** válasza:
0%
Majd rádöbbensz, reméljük nem túl későn....
2020. márc. 30. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/75 anonim ***** válasza:
20%

"A tulajdonságaim (pl. gonoszság, empátiahiány) determinálják a tetteimet."


Igen, a cselekedeteid mutatják meg, h mi van a szívedben, de ez rajtad múlik, hogy milyen információval alakítod a pszichédet. Hogy gonosz leszel, vagy jó


"Azt mondják a keresztények, hogy az ember szabadon cselekedhet bármit"

Ezt nem mondják, ezt hol hallottad? Hisz nem tudsz repülni, hiába akarsz. A szabad akarat és a szabad cselekvés az két külön dolog.

2020. márc. 30. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/75 KZitus ***** válasza:

#28


Erről írta feljebb! A szabad akaratunknak a határait a Teremtőnk határozza meg, ezért tisztelettel kérlek, ne korlátozz az Istentől kapott szabadságomban, mert erre senkitől sem kaptál jogot. Te sem, én sem, más sem....

2020. márc. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/75 A kérdező kommentje:

"de ez rajtad múlik, hogy milyen információval alakítod a pszichédet"


Továbbra is arra lennék kíváncsi, mi határozza meg, hogy én milyen információval alakítom a pszichémet. Valami időben korábbi ok, vagy a véletlen vagy valami harmadik dolog?

2020. márc. 30. 10:23
 40/75 anonim ***** válasza:
Szabad akarat az, hogy te döntesz. Nem vagy beprogramozva, mint egy robot, hogy mikor mit KELL majd csinálnod. Te magad döntöd el, hogy mit akarsz tenni, milyen ember akarsz lenni. Senki nem erőltet rád semmit.
2020. márc. 30. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!