Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen az a szabad akarat?

Milyen az a szabad akarat?

Figyelt kérdés

Azt mondják a keresztények, hogy az ember szabadon cselekedhet bármit, ez a cselekedet (vagy az azt létrehozó gondolat) nem determinált és nem is véletlenszerű. Ez hogy lehetséges?

Például ha én belerúgok egy hajléktalanba az utcán, az szerintem két okból történhet:

A tulajdonságaim (pl. gonoszság, empátiahiány) determinálják a tetteimet.

Vagy teljesen véletlenül, minden előzmény nélkül a lábam tesz egy rúgó mozdulatot.

Arra szeretnék választ keresni, hogy mi a harmadik lehetőség.



2020. márc. 29. 17:55
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/75 anonim ***** válasza:
0%

"Maradjunk akkor az állatoknál azon belül is az olyanoknál akiknél már egyértelműen kimutatták a tudatosságot (pl: főemlősök; delfinek stb) és így képesek hozzánk hasonlóan nem “csak ösztönből” cselekedni."

A tudatosság és a morális döntés sem ugyanaz.


"Szóval mivel másabb egy csimpánz döntése, akarata a miénknél ? Őt mi irányítja/ vezérli ,hogy ha ő rúg bele egy csövibe ? Ha kvázi ugyan az mint ami minket (személység, élettapasztalatok, környezet, neveltetés stb) akkor mi miben vagyunk úgy “kiemelkedve az állatok közül” ?"

Természetesen állatfajtól függ. Vannak agyilag fejlettebb állatok, míg vannak amiknél semmilyen tudatosság nem figyelhető meg. A csimpánzoktól pl. genetikailag kb. 1%-ban különbözünk. Mégis mi kultúrákat, etikára építve, magunkat és embertársaink méltóságát védve jogrendszert, meg tudományokat hoztunk létre...

Nem voltam még csimpánz, de ha egy majom belerúg a csövesbe, akkor ez egy tanult viselkedésforma (valószínűleg ezt láthatta vagy ez kell neki a túléléshez) és nem lát bele ebbe ő többet, nem látja a következményeit ennek és csak egy fizikai cselekvés történik (majom szemmel). Viszont egy embernél a motiváció lehet más. Maga a cselekvést tarthatja normálisnak, ha ilyen a lelki világa, de miért rúg bele? Mondjuk azért, hogy megalázza. Egy csimpánz ilyenben nem gondolkodik. - Különben büntethető is lenne. De semmilyen állatot még nem akart a jog elővenni, hiszen nem felelősek tetteikért oly módon, mint mi.

Sok etológiai szaktanulmány van. Érdemes őket olvasni. De a tapasztalataink nem azt mutatják, hogy az állatok döntését bármiféle morális többlet befolyásolná.

2020. ápr. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/75 anonim ***** válasza:
0%

"Önvezető autók.

Mond ez neked valamit?"

Mond igen. :) Ki is alkotta ezeket az eszközöket? Kin múlik, hogy kikapcsoljuk-e az automatát? Felelősségre vonható az önvezető autó, ha balesetet okoz magától és meghalnak az utasai? Kezdeményezem, hogy állítsuk a járgányt bíróság elé, hiszen tudatosan kárt okozott...

2020. ápr. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/75 anonim ***** válasza:

" [link]

Ebben a cikkben pl. azt a dilemmát hozza fel, hogy az önvezető autót milyen erkölcsi normák alapján programozzák be. Nem az autó fejleszti ki az erkölcsi normákat: hanem mi, emberek fogjuk ezt beleprogramozni. Ezek alapján fog matematikai alapon "dönteni" a gép. Nem az ő akaratából, hanem amit beprogramoztak. És minden szituációban így fog cselekedni.

2020. ápr. 1. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/75 anonim ***** válasza:
100%
#72 és #73: Akkor ezek alapján vagy az embert alkotó evolúció, természet, sors, univerzum, molekulák összessége dönti el, hogy hogy cselekszünk, vagy Isten. Ez alapján ugyanúgy nincs szabad akaratunk.
2020. ápr. 1. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/75 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“A csimpánzoktól pl. genetikailag kb. 1%-ban különbözünk. Mégis mi kultúrákat, etikára építve, magunkat és embertársaink méltóságát védve jogrendszert, meg tudományokat hoztunk létre...”


Nekik (itt elsősorban a szavannai csimpánzokra gondolok) is van egyfajta kultúrájuk, szokásaik, természettudományos ismeretük (pl: melyik növény mit gyógyít stb), tehnológiájuk (primitív eszközhasználat, annak idején mi is kb így kezdtük), társadalmi rendszerük (pl: rangsor mind családon mind pedig csoporton belül akár csak nálunk; náluk is létezik prostítúció stb). Tudnak tudatosan döntést hozni.

Szerinted te azért tudod ,hogy mi a külömbség jó és rossz között mert ember vagy ? Nem, azért tudod mert megtanítottak rá. Ha azt tanítják ,hogy belerúgni egy csövibe jó dolog akkor annak fogod tartani.


“Nem voltam még csimpánz, de ha egy majom belerúg a csövesbe, akkor ez egy tanult viselkedésforma (valószínűleg ezt láthatta vagy ez kell neki a túléléshez) és nem lát bele ebbe ő többet, nem látja a következményeit ennek és csak egy fizikai cselekvés történik (majom szemmel).”


Mert te tudsz olyan viselkedésformát mutatni ami nem tanult (de nem ösztönös) ? Minden viselkedés vagy tanult vagy ösztönös vagy e kettő keveréke. Te se és én se tudok olyat csinálni amiről még nem is hallottam. Aztán honnan tudod ,hogy a csimpánz ezt hogy éli meg ? Egyelőre nem tartunk ott ,hogy olvassunk a gondolataikban, max jelnyelvel tudnánk megkérdezni de ehez olyan csimpánz kell aki már megtanulta ezt.

Kérdem én ha egy állat tudatos, vannak érzelmei, van értékrendje akkor mitől ne tudna morális döntést hozni ? Illetve ha megvédi a kicsinyét honnan tudod ,hogy ő azt nem egy morális döntésként élte meg ? Ha egy ember védi meg a gyerekét az miért nem egy egyszerű, tudattalan ösztönös cselekvés ? Mindketőt az anyai ösztön vezérelte, mitől más egy csimpánz és egy ember cselekvése ha az ugyan az ?

2020. ápr. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!