Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen az a szabad akarat?

Milyen az a szabad akarat?

Figyelt kérdés

Azt mondják a keresztények, hogy az ember szabadon cselekedhet bármit, ez a cselekedet (vagy az azt létrehozó gondolat) nem determinált és nem is véletlenszerű. Ez hogy lehetséges?

Például ha én belerúgok egy hajléktalanba az utcán, az szerintem két okból történhet:

A tulajdonságaim (pl. gonoszság, empátiahiány) determinálják a tetteimet.

Vagy teljesen véletlenül, minden előzmény nélkül a lábam tesz egy rúgó mozdulatot.

Arra szeretnék választ keresni, hogy mi a harmadik lehetőség.



2020. márc. 29. 17:55
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/75 A kérdező kommentje:

"Továbbra is azt tudom írni, hogy te. Ebből mi nem érthető?"


Minden érthető, csak semmi köze a kérdésemhez.


Mi határozza azt meg, hogy én mit döntök? Ne azt, mondd, hogy én, hanem pontosíts. A személyiségem? A lelkem? Az agyam?

És mi határozza meg a személyiségemet/lelkemet/agyamat?

2020. márc. 30. 14:05
 52/75 anonim ***** válasza:
0%

"Továbbra is az a kérdésem, hogy mi volt a döntésem kiváltó oka. Nem tudom ennél érthetőbben megkérdezni, elnézést."


Sok minden lehet. A neveltetésed, a temperamentumod, a kulturális közeg, amiben nevelkedtél (pl. Japánban teljesen megszokott, hogy az emberek egymás mellé ülnek a vonaton, itt magyarként valószínűleg nem így fogsz dönteni, mikor ülőhelyet keresel); akár mentális betegség is állhat a döntéseink mögött.

Ilyenformán teljesen elképzelhető, hogy más családi háttérrel, más életkorban vagy pl. ha máshová születsz, akkor másképp döntesz. A szabad akarat ezt is lehetővé teszi.


"Ilyen az állatnak és a robotnak is van.

Jól gondolom?"

Láttál már állatot vagy robotot morális kérdésben dönteni? Én még nem...

De jelen tudásunk szerint egy robot azt fogja csinálni, amit az ember beleprogramozott. Ha pl. beszalad egy égő házba kimenteni az embereket, akkor nem azért tesz, mert morálisan ezt ő jónak gondolja, hanem mert ezt a funkciót programozták bele.

2020. márc. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/75 Tevenyereggyarto ***** válasza:
42%

Találtam egy idevágó kérdést: https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..

Ajánlom mindenki figyelmébe az utolsó választ Anahystortól és gondolkodjon el rajta aki akar.

2020. márc. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/75 A kérdező kommentje:

"Sok minden lehet. A neveltetésed, a temperamentumod, a kulturális közeg, amiben nevelkedtél (pl. Japánban teljesen megszokott, hogy az emberek egymás mellé ülnek a vonaton, itt magyarként valószínűleg nem így fogsz dönteni, mikor ülőhelyet keresel); akár mentális betegség is állhat a döntéseink mögött."


Igen, szerintem is ezek állnak a döntéseim mögött. Akkor hogy lehet szabad akaratom, ha valójában ezek a körülmények határozzák meg a döntésemet?

2020. márc. 30. 14:51
 55/75 KZitus ***** válasza:
0%

"ovábbra is arra lennék kíváncsi, mi határozza meg, hogy én milyen információval alakítom a pszichémet. Valami időben korábbi ok, vagy a véletlen vagy valami harmadik dolog?"-

Kétféle információval alakíthatod a pszichédet: 1. Istentől jövő tanítással, a 2. Sátántól( a világtól/ból jövő) tanítással. Amelyiket engeded, hogy az elmédre hasson, az fogja irányítani az értékrendedet, és a döntéseidet.Nincsen harmadik dolog. Bár az ember akár negyediket is kitalál, ha nem Istentől jön az információ.

Isten soha nem korlátozta az embert a szabad akaratában. De elmondta, mi az ami jó nekünk embereknek, és mi az amivel ártunk magunknak. Aztán minden ember egyéni döntése, megfogadja-e Isten tanácsát, törvényét vagy sem.

Vannak olyan törvények, amelyekkel megteremtett minket Isten, de nem kényszerít arra hogy tegyük. Ilyen pl. az evés. Minden ember tudja, hogy az evés nélkül meghal egy idő után a test. Ennivalóról biztosított, és ma is biztosít, ne nem kényszerít egy embert sem az evésre. Viszont gondolkodás nélkül engedelmeskedünk ennek az isteni elrendezésnek, mert TUDJUK ettől függ az életünk. Így ez a többi, erkölcsi törvénnyel is. Megadja azokat is Isten a Bibliában leírva, azután engedi minden embernek, tegyen a belátása szerint. Persze a döntéséért minden képen vállalnia kell azt, amit szintén leíratott a Bibliában. Csak egy példa: Józsué, mielőtt bevezette Isten népét az ígéret földjére, elmondta nekik, mi az amit Isten elvár tőlük(alakította a pszichéjüket),de nem kötelezte őket semmire. Ezt mondta nekik:"Ha viszont rossznak tartjátok, hogy Jehovát szolgáljátok, akkor döntsétek el ma, hogy kit fogtok szolgálni: azokat az isteneket, melyeket ősapáitok szolgáltak a folyó túloldalán, vagy az amoriták isteneit, akiknek a földjén laktok. De én és a háznépem Jehovát fogjuk szolgálni.” Józsué 24:15

Mit kínált Isten a népének?:

5Mózes 30:19,20 "Az ég és a föld a tanúm rá, hogy az életet és a halált tártam eléd, az áldást és az átkot. Válaszd az életet, hogy élj, te és a leszármazottaid is! Szeresd hát Jehovát, a te Istenedet, hallgass arra, amit mond, és ragaszkodj hozzá! Mert ő adja neked az életet, és az ő segítségével fogsz hosszú ideig élni azon a földön, melyet Jehova esküvel az ősapáidnak, Ábrahámnak, Izsáknak és Jákobnak ígért.”

Ma már nem Mózesre kell hallgatnunk, a jövőnk attól függ, mennyire hallgatunk Krisztusra, aki vezeti a népét kifele, majd később befele abba a Királyságba, ahol megszűnik mind az a kín, bánat amit a szabad akarat helytelen használata hozott ránk.

2020. márc. 30. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/75 anonim ***** válasza:
69%

"egy robot azt fogja csinálni, amit az ember beleprogramozott"

Az ember is azt csinálja! Mi mást tehetne, mint ami bele van programozva?


Viszont ma már létezik olyan MI is, amit egyszerűen nem értünk, hogy mit miért döntött.

Dönthet úgy is, hogy kimenti a gyereket, és úgy is, hogy inkább bedobja.

Tehát akkor ez már teljesen olyan, mint mi?

2020. márc. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/75 anonim ***** válasza:
69%

Ez tetszett: Isten nem akadályozta meg, hogy belerúgjak a hajléktalanba. Hát megváltónk és mestrünk, a nagy Repülő spagettiszörny pedig azt nem akadályozta meg, hogy megírjam ezt a hozzászólást. Ez nem bizonyíték arra, hogy szabad akaratot adjon? De teszem azt, bele akarok rúgni, és lépkedve felé pirosra vált a lámpa, ő meg felszáll a buszra. Ebben az esetben akkor Isten megakadályozta a tettem, ergo nincs szabad akarat?


Egy másik kérdés: oké, hogy egy robotot mondjuk programoznak, egy állat pedig ösztönéből cselekszik. De honnan tudjuk, hogy ők nem szabad akaratként élik ezt meg? Azaz; honnan tudjuk, mi, emberek, hogy nem programozva vagyunk?

2020. márc. 30. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/75 Balogh Vajk ***** válasza:
0%

Egy robot ne akarjon az ember agyával gondolkodni, nem erre lett teremtve.

Aki érti -tudja miről beszélek, aki nem az meg foglalkozzon a saját dolgával.

2020. márc. 30. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/75 anonim ***** válasza:

Vajk, már az előző körben bemutattad, hogy fölöslegesen szólsz hozzá itt a dolgokhoz.

Ezt megismételni most már igazán égő... csak szólok!

2020. márc. 30. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/75 Balogh Vajk ***** válasza:
0%
Megint olyanba ütöd az orrod, amihez "semmi" közöd.
2020. márc. 30. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!