Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen az a szabad akarat?

Milyen az a szabad akarat?

Figyelt kérdés

Azt mondják a keresztények, hogy az ember szabadon cselekedhet bármit, ez a cselekedet (vagy az azt létrehozó gondolat) nem determinált és nem is véletlenszerű. Ez hogy lehetséges?

Például ha én belerúgok egy hajléktalanba az utcán, az szerintem két okból történhet:

A tulajdonságaim (pl. gonoszság, empátiahiány) determinálják a tetteimet.

Vagy teljesen véletlenül, minden előzmény nélkül a lábam tesz egy rúgó mozdulatot.

Arra szeretnék választ keresni, hogy mi a harmadik lehetőség.



2020. márc. 29. 17:55
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/75 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Ha már a robotra érdemben nem reagált senki akkor mi a helyzet az állatokkat ? Tucatnyi állat van aminek van valamilyen szintű öntudata akár olyan szinten is van mint mi (pl: főemlősök, delfinek stb), nekik honnan van szabad akaratuk, öntudatuk (persze vallás felől megközelítve a dolgot) vagy náluk ez ,hogy értelmezhető ? És náluk ,hogy s mint működik ? Ebben miben más egy csimpánz (ami “csak egy állat”) mint mi ? Stb.
2020. márc. 30. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/75 A kérdező kommentje:
Ne számíts válaszra, én 4 oldalon keresztül ugyanarra a kérdésre vártam a választ, de mintha a falnak beszélnék.
2020. márc. 30. 10:45
 43/75 anonim ***** válasza:
69%

Ezért hívők ők, és nem gondolkodók.

Mivel erről nincsen előregyártott szöveg, amit rendszeresen hallanának a prédikáción, ezért magát a kérdést sem értik meg.

2020. márc. 30. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/75 anonim ***** válasza:

Nem értem, hogy mit nem értesz, meg kicsit eltértünk a témától.

A szabad akarat az, hogy eldöntheted, hogy egy adott szituációban mit csinálsz.

Eldöntötted, hogy belerúgsz a hajléktalanba. Ezt a cselekvést választottad. És Isten, mint külső tényező nem akadályozta meg ezt a döntésedet (ami nyilván egy rossz cselekedet). Te úgy döntöttél, hogy belerúgsz. Lehet, hogy azért csináltad, mert gonosz vagy és teljes empátiahiánnyal küzdesz, lehet, hogy így vezetetted le a feszültséget, lehet, hogy épp úgy gondoltad, hogy szeretnél kung-fu-t gyakorolni és erre a hajléktalan a legjobb választás. Lehet, hogy ad hoc így éreztél, hogy ezt kell tenned, de lehet, hogy már 3 napja ezen rágódtál. De ez a kérdés szempontjából tök mindegy. Te döntöttél, hogy belerúgsz és Isten nem állította meg sem a lábadat, sem a gondolatodat ezzel kapcsolatban.

De itt van bővebben szó a szabad akaratról és az ellenzőiről is: [link]

2020. márc. 30. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/75 A kérdező kommentje:

"Te döntöttél, hogy belerúgsz és Isten nem állította meg sem a lábadat, sem a gondolatodat ezzel kapcsolatban."


Továbbra is az a kérdésem, hogy mi volt a döntésem kiváltó oka. Nem tudom ennél érthetőbben megkérdezni, elnézést.

2020. márc. 30. 13:14
 46/75 anonim ***** válasza:
69%

"A szabad akarat az, hogy eldöntheted, hogy egy adott szituációban mit csinálsz."

Ilyen az állatnak és a robotnak is van.

Jól gondolom?

2020. márc. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/75 anonim ***** válasza:
11%

"Továbbra is arra lennék kíváncsi, mi határozza meg, hogy én milyen információval alakítom a pszichémet."

Továbbra is azt tudom írni, hogy te. Ebből mi nem érthető? Isten információit elvetitek (Biblia), ami a normál pszichés működéshez elengedhetetlen. Helyette össze vissza minden relatív szart magadévá tesztek. Csoda, hogy a világ teljesen meg van hülyülve? Isten az abszolút információkat a rendelkezésünkre bocsájtotta, sőt, Jézusban be is mutatta, hogy hogyan is működik ez tökéletesen. A bűn, a hazugság, a gyilkosság, a más dolgainak irigylése, stb... ez totális pszichés torzuláshoz vezet, ami tökéletesen látszik a világban.


Egyszerűbben: van két mondat:

1. ne lopj, mert az rossz dolog

2. lopj, mert az önmegvalósító, klassz dolog


Nos, te döntöd el, hogy melyiket tartod igaznak, melyiket cselekszed, de az formálja a pszichédet. Minden döntésed, minden elfogadott információ formálja a jellemed.

Materialista aggyal ez érthetetlen, mert eleve kizárjátok a pszichét. De a ti válaszotokat tudod: a genetika mindent eleve determinál, így nincs semmi felelőssége az embernek a cselekedeteiért.


Ha ezt sem érted, akkor ennyi, engedd el a témát.

2020. márc. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/75 anonim ***** válasza:
26%

"Ilyen az állatnak és a robotnak is van.


Jól gondolom?"


Igen, tökéletesen, a robotnak van szabad akarata, nem pedig előre programozottan, értelem nélkül cselekszik. Nagyon okos. És ezzel az aggyal nyaljátok be az evolúciót is:) Nincs több kérdésem.

2020. márc. 30. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/75 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Ilyen az állatnak és a robotnak is van.

Jól gondolom?”


Igazából öntudat ide vagy oda az állatok is azt csinálják amit akarnak és amit tudnak (pl: farkasoknál csak az alfa pár szaporodhat, a többi nem akkor sem ha akar). Igazából az előbb azért említettem öntudatos állatokat ,hogy ne lehessen kivédeni annyival ,hogy “azok csak ösztönlények” de a szabad akarat alapján igazából mindegy. Semmiben nem vagyunk mások mint az “állatok” mégis egoista módon kiemeljük magunkat mert fejlett az eszközhasználatunk. Na és ? A békagyík vért spriccol a szeméből; a polip átfér egy a szeménél alig nagyobb lyukon; a herkulesbogár felemeli a testsúlyának többszázszorosát; a medveállatka túlél hónapokig olyan hatásokat amikbe mi szinte azonnal belehalunk stb-stb. Tele vagyunk olyan élőlényekket aki ebben-abban háttal vernek mégis mi emeljük ki magunkat “tőlük”.

2020. márc. 30. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/75 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Igen, tökéletesen, a robotnak van szabad akarata, nem pedig előre programozottan, értelem nélkül cselekszik. ”


Mesterséges intelligenciával, érzelmekkel ellátott robotról volt szó. Nehogy már egy ilyen és egy szalag mellett ugyan azt a feladatot ciklikusan végző robotkar közé egyenlőséget tegyél .... Ekkora szövegértéssel nem csodálom ,hogy evolúciótagadó fiatal Föld kreacionista vagy.

2020. márc. 30. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!