Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jézus és Buddha születési...

Tgt kérdése:

Jézus és Buddha születési körülményei miért ennyire hasonlóak?

Figyelt kérdés

Buddha édesanyja, Májá szűzies életet élt. Egy alkalommal azt álmodta, hogy miután megfürösztötték és megtisztult minden emberi tisztátalanságtól, egy isteni ágyhoz vezetik. A láthatáron felragyog egy csillag, majd lebukik és Májához közeledik. A csillag földet érve fehér elefánttá változik, mely ormányával felszed egy lótuszvirágot, és a királynő mellkasára helyezi, majd maga az elefánt eltűnik a királynő méhébe vonulva. Amikor Májá felébredt és elmondta álmát a papoknak, azok megjövendölték, hogy családjába hatalmas lény fog érkezni, aki bölcs lesz és nagy Királynak bizonyul majd.


Jézus történetét nem írom le, azt biztos ismeritek.



2020. máj. 29. 06:14
1 2 3 4
 31/34 A kérdező kommentje:

29-es: „A fogantatás az elbeszélés szerint szeplőtelen volt, a bódhiszattva elefánt vagy hathónapos gyermek képében hatolt anyja jobb csípejébe. (Az ősi változatok csak az anya álmát említik: elefánt hatol a testébe.)”

Mircea Eliade: Vallási hiedelmek és eszmék története II. kötet, 61. oldal. Osiris Kiadó, Budapest, 1999.

2020. máj. 31. 14:51
 32/34 A kérdező kommentje:
Fenti kommentet a 30-as hozzászólónak írtam természetesen.
2020. máj. 31. 15:26
 33/34 anonim ***** válasza:

Én keresztény vagyok. Buddha születésének a történetében olvastam a kérdésnél az elefántot. Viszont Jézus születésénél a bibliai leírásban nem rémlik elefánt. De ló sem. Maximum úgy, hogy Jézus istállóban született. A Biblia elítéli az állatokkal való szexuális kapcsolatot.

Tehát ami hasonlóságnak van beállítva, az pontosabban különbözőség.

2020. máj. 31. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/34 anonim ***** válasza:

31-es!


Szeplőtelen fogantatás itt az jelenti, hogy nem volt emberi körökben szokásos fizikai aktus, hanem az álomban látottak eredménye volt a fogantatás - Buddha fogantatása.



Igen, Máriánál is hasonló a helyzet(Angyali üdvözlet), de csak részben.

1. Mária maga is csodálatos módon fogant - anyja Erzsébet is Isteni beavatkozzással let viselős.

2. Mária mé szűz volt, azaz egyáltalán nem "ismert még férfit"


Tehát Mária ezek miatt is kapta a Szűz jelzőt! És minden keresztény meghatározó vonásként ismeri a történetnek ez a szálát és hangsúlyozza is.


Maja királynő hét nappal a szülés után meghalt. Említik, hogy férjével húsz évig nem volt gyermekük. Maja nem volt érintetlen, mikor Buddha fogant! Hol a hasonlóság?



A közös a kettő közt annyi, hogy Isten vagy valami felső erő közvetlen gyermekének tekintik mindkettőt. Ez nem is lehetne másképp. Emese is ilyet álmodott a Szent Turul madárral, ezért is nevezték utódait szent királyok nemzettségének (és nem holmi Árpád-háznak, ahogy manapság tévesen szokás).

De az, hogy Isten gyermeke a vallásalapító, és Isten nem fizikailag valóságos emberi alakban adta a magját nem jelent semmiféle lopás, hamisítás vagy másolást.

Ez magától értetődő módja Isten, vagy közvetlen földi képviselője megtestesülésének - ezek a körülmények kiemelkedettségét, különlegességét hangsúlyozzák. Nem azért mert másolták valahonnan, hanem mert minden közösség számára ezen történetek lényege a megfellebbezhetetlen felsőbb akarat kihangsúlyozása. Nincs szükség másolásra vagy lopásra.

Egyéb változat legfeljebb a görögöktől ismert mós, mikor az valamely isten emberik alakban nemz utódot földi asszonynak. De azok "csak" féistenek lesznek, és azon történetek tanulsága egészen más.

2020. jún. 1. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!