Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Csak én tartom értelmetlennek...

Csak én tartom értelmetlennek Andy Weir - the egg / a tojás című könyvét/elméletét? Linkeltem egy rövid videót róla.

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=h6fcK_fRYaI&t=2s


Erről a videóról lenne szó van hozzá magyar felirat. A teljes könyv nem tudom pontosan miről szól de egy csomó helyen csak ennyi van ki ragadva a könyvből. Én alapjáraton egy ateista, szkeptikus embernek vallom magam de ezt végképp nem értem. Ha minden ember én vagyok akkor mikor első alkalommal születtem le akkor nem egyedül kellet volna lennem? Hogyan tanuljak a hibáimból ha az előző életeimre nem emlékszem? Nem értem hogyan gondolja, hogy minden vallásnak igaza van a maga módján mikor nem kicsi eltérések vannak egy-egy vallás között. Nem célom bárkinek is neki esni vagy megbántani mindenki véleményére kíváncsi vagyok és kérem, hogy mindenki kulturáltan fogalmazza meg a véleményét.



2021. júl. 8. 22:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem egy regény, hanem egy novella.


Az idő koncepciója más vagy nem létező ott, ahova a halála után és születése előtt kerül. Ha elfogadjuk, hogy a tojás az univerzum, akkor ezen belül létezik a tér mellett az idő. Amikor a tojáson kívül van, akkor nincs értelme annak, hogy "első". Ezért egyszerre lehet a tojáson kívül is, miközben a tojásban éli a több milliárd másik életét.

Persze ezt nehezebb elképzelni, mert a mi felfogásunk a térhez (3d) és lineáris időhöz kötött. Az író csak nagyjából tudja megragadni, hogy milyen lehet ezen kívül vagy felül.

Nem hiszem, hogy a tojásban kéne tanulnia a szereplőnek, hanem a tojáson kívül.


Ne feledd, hogy a tojásban mindenki a szereplő. A vallásokat tehát maga a szereplő hozta létre. Azért van igaza a maga módján mindegyiknek, mert mindegyik a szereplő szellemi terméke. Ennek szerintem az a lényege, hogy nincs egyetlen abszolút igazság. Mindeninek lehet igaza és mégsem. A vallást miért hozta létre a szereplő a tojásban? Magányos, tudat alatt érzi, hogy egyedül van? Az igazságot kutatja? Lehet, hogy a vallások tanításaiban különbségek vannak, de az ok, ami miatt létrejöttek bizonyos értelemben univerzálisak. Ez a lényeg és nem amit tanítanak.

De ez csak az én véleményem.

2021. júl. 8. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!


A kérdéseimhez még annyit tennék hozzá hogy ezt az elméletet milyen vallások támogatják/fogadják el?

2021. júl. 9. 10:44
 3/11 anonim ***** válasza:
60%
Fogalmam sincs. Egyik sem?
2021. júl. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Azért kérdeztem mert egy csomó buddhista oldalon fent van.
2021. júl. 9. 11:31
 5/11 A kérdező kommentje:
Ez az elmélet például hogy egyeztethető össze a buddhizmussal?
2021. júl. 9. 11:32
 6/11 Fero89 ***** válasza:
100%

Ez csak egy novella, nem egy elmélet ami a valóságot írja le, csupán egy érdekes gondolatmenet, egy ötlet. A buddhisták pedik azért osztják meg sokszor, mert nagyon szemléletes benne a gondolat, hogy minden rosszat amit teszel magad ellen követsz el.

A történet tojásában minden egyes valaha élt ember már létezik, része az egésznek, és minden életében ennek az egésznek más aspektusait tapasztalja meg. Ezért nem volt egyedül az első alkalommal sem, vele voltak azok akik majd csak később lesz. Arra pedig a mű is kitér hogy nem az életek közöt kell tanulnia, bár minden életet tiszta lappal kezd a tojásban lévő egész minden alkalommal több lesz a tapasztalatoktól. Említi is hogy ha várnának, elkezdene felszínre kerülni a előző életek tudása, de mível ez fölösleges, inkább továbbtessékeli a következő életbe.

2021. júl. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg a Mátrix is novella, amit megfilmesítettek. Ha nagyon akarja, akkor valaki vallást csinálhat mögé, hogy minket a gépek termesztenek és irányítanak, a való élet pedig álom, amiből fel kell ébredni.
2021. júl. 9. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Angelo84 ***** válasza:
60%

Ha minden ember én vagyok akkor mikor első alkalommal születtem le akkor nem egyedül kellet volna lennem?


Nem csak minden ember, hanem minden más is. Ásványok, növények, állatok stb egyaránt, az utolsó atomig, protonig, kvarkig.

Technikailag egyedül vagy mindig, Te magad egyszerre MINDEN, ha manifesztálódva anyagilag térben és időben, ha nem.


Hogyan tanuljak a hibáimból ha az előző életeimre nem emlékszem?


Az emlékezés nem a kézzelfoghatóra vonatkozik. Hanem az érzésekre, tisztán mentális "élményekre", ezeket tanulod meg, vagyis ismered fel, hogy már ezeket tudod. Hiszen alapban tudsz mindent, mivel Te vagy a Minden, de a Tojásban (Univerzum) megjelenő materiális kifejeződés illúziójától vagy megbénulva, így csak akkor látsz tisztán, mikor ettől az illúziótól megszabadulsz. Ez az illúzió pedig röviden és tömören pontosan az, hogy semmi sem különállóan létezik egymástól, hanem minden EGY, minden létező lényege egy és ugyanaz...Te magad (na persze nem a személyed). A hibákból való tanulás folyamatát segíti az egyének hatásaira való visszahatás.


Nem értem hogyan gondolja, hogy minden vallásnak igaza van a maga módján mikor nem kicsi eltérések vannak egy-egy vallás között.


Úgy, hogy a vallások az abszolút Igazság aspektusai, emberi nyelvre írt kifejeződései, de sosem maga az abszolút Igazság. Ne keverjük össze a vallást az emberek általi 1000-féle értelmezésekkel. Csak az abszolút Igazság szemszögéből láthatjuk meg, hogy mindegyik vallás a maga módján igazat beszél. És ezt az Igazságot csak úgy élhetjük meg, ha kilépünk a Tojásféle illúzióból, amit korábban említettem.

2021. júl. 11. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ha van az abszolut igazságnak aspektusa az akkor az "abszolut" relativizálása. Egy önellentmondás, de okosnak tűnik a gondolatmenet. Egy absolute dolognak nincs aspektusa. Mondok egy egyszerű példát. Jézus: "én vagyok az út, az igazság és az élet".

Látsz másik aspektust? Van más út és más élet?

2021. szept. 19. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Angelo84 ***** válasza:

#9


Ne halmaz-halmaz viszonyban gondolkodj, hanem halmaz-részhalmaz viszonyban. Tehát az Abszolút Igazságnak a részhalmaza a vallások, amik, mint említettem, az abszolút Igazság emberi nyelvre írt kifejeződései. Így összeolvasztható a relatív és az abszolút. Relatív, mivel viszonyítható egy-egy részéhez, sőt ezzel a viszonyítással igazolható az abszolútság maga.


"Látsz másik aspektust? Van más út és más élet?"


Van, aki szerint van, de vajon az Abszolút Igazság szemszögéből mi a helyzet?

2021. szept. 19. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!