Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Valóban van ember, aki elhiszi...

Valóban van ember, aki elhiszi, hogy Józsué megállította Napot és a Holdat az égen?

Figyelt kérdés
Józsué 10:13 És megálla a nap, és vesztegle a hold is, amíg bosszút álla a nép az ő ellenségein. Avagy nincsen-é ez megírva a Jásár könyvében? És megálla a nap az égnek közepén és nem sietett lenyugodni majdnem teljes egy napig.

2021. júl. 21. 20:34
1 2 3 4 5 6
 41/54 Mansour ***** válasza:
89%
Őszintén szólva én úgy gondolom, hogy ha hiszünk egy teremtő Istenben, akkor abban is simán lehet hinni, hogy bármikor, bármilyen módon be tud avatkozni a teremtésébe. Egyszerűen felfüggeszti a fizikai törvényeket, megállítja a Föld forgását, úgy, hogy annak semmi fizikai hatása ne legyen, majd újra életbe lépteti a fizikai törvényeket, hogy a zsidók nyugodtan harcolhassanak, után pedig megint felfüggeszti, hogy újra indíthassa a Földet. Ez sem hihetetlenebb, mint maga a teremtés. Én inkább azt tartom hihetetlennek, hogy ezt egy ilyen esemény kedvéért megteszi (amikor ugye embereket ölnek halomra), máskor meg, amikor egy akár sokkal kisebb beavatkozással rengeteg emberi szenvedést lehetne megelőzni, tétlen marad.
2021. júl. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 anonim ***** válasza:
8%

"Én inkább azt tartom hihetetlennek, hogy ezt egy ilyen esemény kedvéért megteszi (amikor ugye embereket ölnek halomra), máskor meg, amikor egy akár sokkal kisebb beavatkozással rengeteg emberi szenvedést lehetne megelőzni, tétlen marad."

Ószövetségben másképp működtek a dolgok a szövetség jellegéből fakadaóan. Párhuzam max. az apostoli időkkel lehet, ahol Isten a hit terjedése miatt még aktívan segített csodákkal. Ma már nincs beavatkozás, Isten nem csökkenti az entrópiát sem, egyre szélsőségesebb lesz minden

2021. júl. 22. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/54 A kérdező kommentje:

41!

Ez csak akkor érvényes, ha előzetesen feltételezed, hogy Isten jó, vagy jót akar, vagy törődik az emberi lényekkel, vagy hogy nem szereti a gyilkolást, stb...

Pedig mind a leírás, mármint a történet, vagy történetek ennek ellentmondanak, mert Isten kiűzi Ádámot és gyakran öl, vagy a történetek szerint kedvére van a gyilkolás, a pusztítás és ha valóban ő teremtette a Földet, meg az élőlényeket, azok életmódja is valójában szörnyű, értem alatta, hogy az egyik élőlénynek fel kell falnia a másikat az életciklusához. Molnár Gábor Amazonasról szóló könyvében lehet olvasni, hogy az őserdőben a gazdag élővilág állandó halált rejt, pillanatról pillanatra a vadász is életveszélyben van, hol mérges kígyó, hol ragadozó, hol húsevő hangyák, skorpiók, mérges rovarok, növények veszélyeztetik az életét, nem beszélve az olyan fajtákról, amelyek csak egymásra veszélyesek, például az a darázs, amelyik a lárváját más élőlényben kelteti ki, hogy legyen annak tápláléka, vagyis elevenen zabálja fel a lárva, szóval szinte iszonyatos dolgok tömege létezik egy elvileg jó Isten által teremtett világban, amelynek törvényeit maga szabja meg.

Ezek egyáltalán nem egy jóindulatú istent mutatnak.

A többi vallásban bőven van harcos, vad, vagy rosszindulatú, gonosz, vagy ingerlékeny, szeszélyes Isten és azok tettei összhangban vannak a világban tapasztalttal, de érthetetlen számomra, az ellentmondás a keresztény Isten jó szándéka és a világban tapasztaltak, vagy a bibliai történetekben leírtak között.

2021. júl. 22. 12:06
 44/54 anonim ***** válasza:
100%

"Ószövetségben másképp működtek a dolgok a szövetség jellegéből fakadaóan. Ószövetségben másképp működtek a dolgok a szövetség jellegéből fakadaóan. Párhuzam max. az apostoli időkkel lehet, ahol Isten a hit terjedése miatt még aktívan segített csodákkal. Ma már nincs beavatkozás, Isten nem csökkenti az entrópiát sem, egyre szélsőségesebb lesz minden"


Tehát ma már tojik az emberekre, nagyon biztató... Igen sok ember pont azért sorolja mese kategóriába az egészet, mert ma, hogy már hitelesen dokumentálható, bizonyítható lenne hogy isten tesz az emberekért, hogy vannak csodák, pont ma még véletlen se történik semmi ami akár csak utalna egy ilyen isten létére.

2021. júl. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/54 szp72 ***** válasza:

@ "Mi alapján döntöd el, hogy a Józsué könyvében található leírást arról, hogy megállt a Nap, szó szerint kell venni,"


Én egyáltalán nem kívántam döntést hozni Józsue napcsodájának történeti értékét illetően. Mindössze egy modernkori példát hoztam arra, hogy akár szó szerint is megtörténhetett, mert mi lehetetlen Istennek.


A csoda, mint néhányan írták is, megtörténhetett volna akár úgyis, hogy az egész világon észlelik, tehát Isten felfüggeszti a világmindenséget összetartó erők fizikai törvényeit. Ezt én személy szerint nem igazán tartom valószínűnek.


@ "Mi van akkor, ha a fatimai napcsoda megtörtént, de a Józsué könyvében leírt csoda irodalmi leírás?"


Semmi. De én személy szerint inkább abban hiszek, inkább arra hajlok, hogy a leírásnak kell legyen valami történeti alapja. Egyik lehetséges tudományos magyarázat, hogy a fénytörés jelenségével van dolgunk. A történet szerint ugye hatalmas jégeső is esett, s elgondolható, hogy a légkör tele volt apró pici jégkristályokkal, amelyek egy darabig még visszatükrözték a lenyugvó napot. Tehát nem csillagászati értelemben állt meg, hanem egy egyszerű emberi szemlélő szerinti értelemben.


A fatimai napcsoda sem csillagászati értelemben történt meg, hanem az emberi érzékelés szintjén.

2021. júl. 22. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 Mansour ***** válasza:

"Ez csak akkor érvényes, ha előzetesen feltételezed, hogy Isten jó, vagy jót akar, vagy törődik az emberi lényekkel, vagy hogy nem szereti a gyilkolást, stb..."

Mivel a kereszténység alapból ezt feltételezi, és mivel a kérdés bibliai vonatkozású, tehát ebben a kontextusban én is ebből a feltételezésből indulok ki.


"Pedig mind a leírás, mármint a történet, vagy történetek ennek ellentmondanak"

Több mint 2000 évig mégsem kérdőjelezte meg senki Isten jóságát, ez a hozzáállás csak a modern kor sajátja. Tehát érdemes egy kicsit elgondolkodni azon, hogy biztosan a mi ítéletünk helyes-e. Ezt nem azért írom, mintha én az ószövetségi istenképet elfogadhatónak tartanám, de tisztában vagyok azzal is, hogy ez véleményem elsősorban a saját korom és kultúrám jellegzetességeiből fakad.

Amit a világról írsz, azzal jórészt egyetértek, ezért nem is gondolom, hogy a világ tudatosan megtervezett lenne.


"A többi vallásban bőven van harcos, vad, vagy rosszindulatú, gonosz, vagy ingerlékeny, szeszélyes Isten és azok tettei összhangban vannak a világban tapasztalttal"

A klasszikus politeista vallásokban igen, de a monoteista vagy végső soron valamilyen monisztikus világképpel rendelkező vallásokban az isten szükségszerűen abszolútum, tehát magába foglal mindent, ami a teremtésben megnyilvánul.

"de érthetetlen számomra, az ellentmondás a keresztény Isten jó szándéka és a világban tapasztaltak, vagy a bibliai történetekben leírtak között."

Na igen, de ne felejtsd el, hogy a kereszténység, és más monoteista vallások alapvetően a túlvilágra koncentrálnak, a túlvilági létet tartják az ember tökéletes, kiteljesedett és örökkévaló létformájának. Ehhez képest az evilági lét csak elhanyagolható mozzanat, így ez jóval kisebb súllyal esik latba az összképet illetően.

2021. júl. 22. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 A kérdező kommentje:

"Több mint 2000 évig mégsem kérdőjelezte meg senki Isten jóságát,"


Nem tudom,mit kérdőjeleztek meg, de például az inkvizíció létrejötte, meg az eretnekek égetése nekem azt mondja, hogy sok mindent megkérdőjelezhettek, akár Isten jóságát is.


"a kereszténység, és más monoteista vallások alapvetően a túlvilágra koncentrálnak, a túlvilági létet tartják az ember tökéletes, kiteljesedett és örökkévaló létformájának. Ehhez képest az evilági lét csak elhanyagolható mozzanat, így ez jóval kisebb súllyal esik latba az összképet illetően."


Ó,igen!

Az ezzel a jellegzetes keresztény szemlélettel az egyetlen gond, hogy ha létezne ilyen mindent tudó, mindenható karakán Isten, akkor ezzel a semmirevaló siralomvölggyel nem is foglalkozna, hiszen teljesen felesleges kitérő, hanem mindjárt megteremtené azokat a lelkeket, annyit és éppen pont olyanokat, akik majd a túlvilágban üdvözülni fognak, így szükségtelen az összes dolog, ami a Bibliában le van írva, meg ami utána következett és majd következni fog, nem kellene hozzá végítélet sem, nem kellenek a keresztények, a pogányok, az ateisták, a bűnösök, az áldozatok, semmi, de semmi, ami most van, volt és lesz, így valójában ez a nézet az egész keresztény vallást is teljesen feleslegessé teszi, csak a benne hívők ezt nem veszik észre, ez nem jut az eszükbe.

2021. júl. 22. 14:59
 48/54 Mansour ***** válasza:

Az inkvizíciónak semmi köze Isten jóságához, vagy annak megkérdőjelezéséhez, csak az egyház megkérdőjelezhetetlenségéhez és hatalmához van köze.


Igen, az egy jogos felvetés, hogy Isten akkor miért nem csak a mennyországot teremtette meg, ahol úgyis minden jó és örökkévaló. Erre lehet azt mondani, hogy a földi élet egy próbatétel, ahol lehetőséget kapunk arra, hogy szabad akaratunkból döntsünk Isten és a mennyország mellett, vagy lehet egyszerűen azt mondani, hogy Isten útjai kifürkészhetetlenek, de ha már ilyen a világ, biztos van valami értelme, hogy Isten ilyennek teremtette, csak mi nem látjuk ezt át. De nyilván, szerintem is elég gyengék ezek a magyarázatok. Ezért is mondtam, hogy nem hiszek egy tudatos, tervezett teremtésben.

2021. júl. 22. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 A kérdező kommentje:
Úgy van, teljesen értelmetlen a próbatétel, az egész nagy csinnadratta, ha a mindenható egy csettintéssel beletudja teremteni a mennybe azt a pár lelket, ami majd kell neki valamire. Azért csak néhány, mert a Biblia szerint kevés ember jut át a keskeny ösvényen, mert az olyan nehéz, mint tevének átbújni a tű fokán, vagy valami ilyesmi, szóval azért tisztára értelmetlen ekkora hajcihőt csapni, így a keresztény hitvallásnak nincs is semmi értelme.
2021. júl. 22. 15:27
 50/54 Mansour ***** válasza:
Azt azért nem mondanám, hogy semmi értelme, mert aki hisz benne, annak számára van értelme. Csak annyit mondok, hogy én ebben a formában nem hiszek benne.
2021. júl. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!